Hayat Prof Dr Erdem Yeşilada "Türkiyede etkinliği ispatlandı" diyerek açıkladı Bu meyvenin kabuğu koronavirüsle mücadelede şifa oluyor

Prof. Dr. Erdem Yeşilada "Türkiye'de etkinliği ispatlandı" diyerek açıkladı: Bu meyvenin kabuğu koronavirüsle mücadelede şifa oluyor

Dünyanın ilk 100 bilim insanı arasında yer alan Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Türkiye’de laboratuvar ortamında araştırmasını yaptığı 'nar kabuğu özütü içeren besin takviyesinin', Hindistan’da hastalar üzerinde destek tedavi olarak denendiğini söyledi. Yeşilada, “Yapılan antiviral testlerle etkinliğini ortaya koyan ve tamamen bitkisel olan bu ürün, vücut hücrelerine zararı dokunmadan Kovid-19 hücrelerini yok ediyor” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Prof. Dr. Erdem Yeşilada Türkiyede etkinliği ispatlandı diyerek açıkladı: Bu meyvenin kabuğu koronavirüsle mücadelede şifa oluyor
Prof. Dr. Erdem Yeşilada

Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın Kovid- 19 hastalığının tedavisine yönelik laboratuvar ortamında araştırmalarını yürüttüğü ürün, yapılan antiviral testleriyle de etkinliğini ortaya koydu.

Bitkisel ürünlerin Kovid-19 üzerindeki etkinliğinin kanıtlandığından da bahseden Yeşilada, Hindistan’da Kovid-19 hastaları üzerinde destek tedavi olarak denenen ürünün etkinliğine dair verilerden bahsederken tamamen doğal olan bu pastilin vücut hücrelerine zarar vermeden Kovid-19 hücrelerini yok ettiğini de belirtti. Bu bakımdan ürünün Kovid-19 aşısıyla birlikte koruyucu olarak ve aşının etkisini artırmak üzere bir destek tedavisi olarak kullanılmasını önerdi.

“Pozitif hastalarda öksürük ve ateş gibi şikayetleri hafifletiyor

Kovid-19 hastalığına karşı laboratuvar ortamında araştırmalarını yürüttüğü ürün hakkında konuşan Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Kovid-19 yaklaşık 16 aydır bütün dünyayı etkileyen bir durum. Nar kabuğu ekstresi taşıyan bu ürün, İtalya’da yapılan klinik çalışmalarda yüzde 91 başarı elde etti. Ama bu süreçte virüsün yeni varyantları çıkmaya devam etti.

İtalya'da maske zorunluluğu kalkıyor
KORONAVİRÜS
İtalya'da maske zorunluluğu kalkıyor

Bütün dünyadaki tehdit şu an Hint varyantı. Bu ürünle ilgili bir çalışma da Hindistan’da yapıldı. Kovid-19 pozitif 100 hasta, evde tedavi gören ve hastanede tedavi gören hastalar olarak 2 gruba ayrıldı. Bir gruba normal tedavi uygulanırken, hastanede yatan diğer gruba azitromisin antibiyotiği ve bu nar kabuğu pastili verildi. Hastanede yatan hastalarda günde 3 defa olmak üzere 10 günlük bir kullanımın ardından Kovid-19 pozitif olanların iyileşme oranlarına bakıldığında yüzde 40 oranında hastanın Kovid-19 negatif hale geldiği belirleniyor. Ayrıca öksürük ve ateş gibi semptomu olan hastalarda bu şikayetleri büyük oranda azaltıyor. Bunlar önemli bulgular.

Yapılan antiviral testlerle de tamamen bitkisel olan bu ürünün normal vücut hücrelerine hiç zarar vermeden Kovid-19 hücrelerini yok ettiği ortaya kondu. Bu bakımdan bu pastilin koruyucu olarak, aşıdan sonra da aşının etkisini artırmak üzere kullanılmasını öneriyoruz” diye konuştu.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte koronavirüs aşısı olmayı reddedenleri hapse atmakla tehdit etti
KORONAVİRÜS
Filipinler Devlet Başkanı Duterte koronavirüs aşısı olmayı reddedenleri hapse atmakla tehdit etti

“Koronavirüste bitkisel ürünlerin etkinliği kanıtlanmıştır”

Bitkisel ürünlerin Kovid-19 tedavi protokolünde bulunmasına yönelik de konuşan Prof. Dr. Yeşilada, “Covid-19’la mücadelede korunma çok önemli. Maske, mesafe gibi önlemlerin yanı sıra aşı önemli. Çünkü aşı olanların Kovid-19’a yakalansalar bile daha hafif geçirdiği biliniyor. Bir de bu ürün kullanıldığında çok daha iyi koruma sağlayacağını tahmin etmek zor değil. Bitkisel ürünlerin etkinliği kanıtlanmıştır. Başka çalışmalarımda da bazı bitki ekstrelerini verdiğimizde Kovid-19’un tamamıyla yok olabildiğini gördük" dedi.

İHA

“Virüsün giriş kapılarını kapatmamız önemli”

Kovid-19 hastalığı hakkında araştırmalarını belirtmeye devam eden Prof. Dr. Yeşilada, “Virüsün giriş kapısı olan ağız ve burunu kapatmaya çalışıyoruz. Boğazda ACE2 adında virüsün bağlandığı bir nokta var. Biz virüsün bu noktaya bağlanmasını engellemeye çalışıyoruz. Burunda da bazı uçucu yağların etkili olduğunu görüyoruz. Bitkisel ürünler bağışıklık sistemini destekleyici rol alıyor. Bu da önemli bir bulgu" diye konuştu.

Zehir tacirleri pandemiyi fırsata çevirdi: Kuryelerle evlere servis uyuşturucu
GÜNDEM
Zehir tacirleri pandemiyi fırsata çevirdi: Kuryelerle evlere servis uyuşturucu

“Aşı önemli”

Kovid-19 aşısına da değinen Prof. Dr. Yeşilada, “Aşılananların da Kovid-19’a yakalanabildiğini görüyoruz. Özellikle delta varyantı aşı olanlara bile etkisini gösteriyor. Ama genel olarak bakıldığında aşı olanların normal bir grip gibi hastalığı atlattığını görüyoruz. Bu yüzden aşı önemli. Ama aşının yanında diğer önlemleri almaya devam etmek gerekiyor. Maskeler belki de uzun bir zaman hayatımızın bir parçası olacak. Kovid-19 tedavisinde çok ciddi yan etkileri olan maddeler kullanılıyor. Bu nedenle aşı olarak korunmaya çalışmak çok önemli" dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Aşı randevularında yaş sınırı 25'e indi
KORONAVİRÜS
Sağlık Bakanı Koca: Aşı randevularında yaş sınırı 25'e indi

“Çözüm doğadan gelen tıpta”

Normalleşme sürecine de değinen Prof. Dr. Yeşilada, “Yeni yeni aşılar bulunuyor. Aşı olarak korunacağız. Henüz ilaçla ilgili bir ümit yok. Mesleğimdeki 49 yıllık tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki bütün dertlerin çaresi bitkilerde var. Bilimsel olarak etkinliğinin ispatlandığı durumlarda bitkiler kullanılabilir. Bu yüzden bu tip araştırmalar büyük önem taşıyor” diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.