Koronavirüs Koronavirüs kısıtlamaları yanlış anlaşıldı, Taksimde restoranların önü doldu taştı

Koronavirüs kısıtlamaları yanlış anlaşıldı, Taksim'de restoranların önü doldu taştı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkileri hala devam ediyor. Türkiye'de son haftalarda vaka sayıları korkutan rakamlara ulaşınca, virüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. Ancak kararlar yanlış anlaşılınca dün saatler 20.00'yi gösterdiğinde vatandaşlar sokağa çıkma yasağı olduğunu düşünerek evlerine girdi, meydanlar boş kaldı. Bazı esnaf ise bugün dükkanını saat 10.00'dan sonra açtı. Ayrıca yeni kısıtlamalar kapsamında restoranlar içeriye müşteri almayıp sadece gel al ve paket servisi yaparak hizmet vermeye başladı. İstanbul Taksim Meydanı'ndaki lokantadan yiyecek alan müşteriler büfelerin önünden ayrılmayıp, yemeklerini yere çökerek yerken ilginç görüntüler oluşturdu.

Haber Merkezi İHA AA
Vatandaşların çökerek yemek yemesi ilginç görüntüler oluşturdu.
Vatandaşların çökerek yemek yemesi ilginç görüntüler oluşturdu.

Beyoğlu Taksim Meydanı’ndaki dönerciler sadece gel al ve paket servisi yaparak hizmet veriyor. Buradaki büfelerden yiyecek, içecek alan kişiler dükkanlarda oturamadığı için ellerindeki yiyecekleri dükkan önünde yerken kalabalık oluştu.

  • Bazı kişilerin de dükkan önünde yere çökerek yemek yedikleri görüldü. Çalışanların uyarısına rağmen uzaklaşmayan kişiler sosyal mesafe kuralına da aldırış etmedi.

Kayserili kısıtlamayı yanlış anladı, meydan boş kaldı
GÜNDEM
Kayserili kısıtlamayı yanlış anladı, meydan boş kaldı

Esnaf kepenk kapattı


Kısıtlama saatinin günlerdir vatandaşlar arasında konuşulması kafaları karıştırdı. Cuma akşamı 20.00’dan başlayıp cumartesi günü saat 10’a kadar sokağa çıkma yasağı olduğunu düşünen Osmaniye Düziçi ilçesi sanayi esnafı iş yerlerini saat 10.00’a kadar açmadı. Yasak saatinin kafaları karıştığını belirten esnafalar, iş yerleri açmak için saat 10’a kadar beklediklerini kaydetti.

Sanayi esnafı sokağa çıkma yasağını yanlış anladı: İşyerlerini açmadı
KORONAVİRÜS
Sanayi esnafı sokağa çıkma yasağını yanlış anladı: İşyerlerini açmadı

Meydanlar bomboş kaldı

Kayseri'de ise bugün akşam başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlamasını vatandaşlar yanlış anlayınca, kentin en işlek ve en büyük meydanı boş kaldı. Kısıtlamayı yanlış anladıklarını söyleyen vatandaşlar, sokağa çıkmak için saat 10'u beklediklerini, kısıtlamanın akşam 20.00'de başlayacağını öğrenince ise işlerini halletmek için dışarı çıktıklarını belirtti.

Kısıtlamalar devreye girdi
KORONAVİRÜS
Kısıtlamalar devreye girdi

"Hala bir korku ve tedirginlik var, çıkarsam ne olur diye"


Antalya'da da benzer durumlar yaşandı. Esnaf Yusuf Öztürk ise dün akşam saat 20.00'de iş yerini kapattığını, sabah 10.30 gibi de açtığını belirterek artık sokakların boş olacağını söyledi. Sercan Çobanoğlu da insanların sokağa çıkma yasağını yanlış anladığına dikkati çekerek, “Şu an saat 11'e çeyrek var ve gördüğünüz gibi caddemiz çok boş. Ne esnaf, ne de halk sokakta. Hala bir korku ve tedirginlik var. Çıkarsam ne olur diye. İnşallah bu da bir an önce aydınlanır" dedi.

Koronavirüse karşı yeni kısıtlamalar başladı
KORONAVİRÜS
Koronavirüse karşı yeni kısıtlamalar başladı
Abone Ol Google News
Monşer inadı
Gündem

Monşer inadı

Sultan Abdülaziz döneminde Güney Afrika’ya giden Osmanlı alimi Erzurumlu Müderris Seyyid Ebubekir Efendi’nin Türkiye’ye dönmek isteyen torunlarına büyük vefasızlık. Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, vatandaşlık için başvuruda bulunanlara büyük zorluk çıkarırken şimdiye kadar başvuran 112 kişiden sadece 36’sına Türk vatandaşlığı verildi. Vatandaşlık verilenlere de büyük zorluk çıkarılıyor. Aile reisi Hişam Nimetullah’a bile 3 yılın sonunda cevap verildi. Ülgen, ülkede büyük etkisi olan FETÖ’yle mücadelede de etkisiz kalmakla suçlanıyor.
Riyad, Zayed ile yolları ayırıyor
Dünya

Riyad, Zayed ile yolları ayırıyor

Suudi Arabistan ile BAE’nin bölgesel politikalarda ayrışma sinyali her geçen gün güçleniyor. Riyad yönetimi özellikle Yemen, Filistin, Katar ve Türkiye politikasında farklı bir yol izlemek istiyor. BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed’in İsrail ile “normalleşme” anlaşmasının Riyad’a zarar verdiği belirtiliyor. Abu Dabi, Katar’a ambargoda ısrar ederken Suudi yönetimi ambargonun yakın zamanda sona ereceğine dair sinyaller veriyor. Abu Dabi, Doğu Akdeniz’de İsrail ve Yunanistan ile işbirliğine giderken Riyad, Türkiye ile ilişkilere vurgu yapıyor.
479 teröriste sınır dışı
Gündem

479 teröriste sınır dışı

Türkiye, yabancı terörist savaşçıları ülkelerine gönderme konusunda kararlılığını sürdürüyor. Yaklaşık 1 yılda 479 yabancı terörist deport edildi. Bunun 152’si AB ülkeleri ile ABD ve Avustralya’ya gerçekleştirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.