Video Son Dakika Haber Videoları - En Güncel Videolar - Yenisafakcom
Ahşap ustası İsmet Terziden Kündekâri kapı
01:22
Hayat
Ahşap ustası İsmet Terziden Kündekâri kapı
Kündekâri; sekizgen, beşgen, yıldız gibi geometrik şekillerde kesilmiş küçük ahşap parçalarının çivi ve tutkal yardımı olmaksızın yalnızca birbirlerine geçirilmeleriyle düz yüzeyler elde etmeyi amaçlayan bir tekniktir. Bu videoda ise ahşap ustası İsmet Terzi'nin çift taraflı kündekâri kapıyı nasıl bir araya getirdiğini hızlandırılmış şekilde izleyeceksiniz.
Cemal Süreya: Kendimi şiirin içinde buldum
00:41
Hayat
Cemal Süreya: Kendimi şiirin içinde buldum
Türk edebiyatının usta şairlerinden Cemal Süreya, vefatının 29. yılında özlemle anılıyor. İkinci Yeni şiirinin öncülerinden olan Süreya, şiire yönelişini yıllar önce Doğan Hızlan'a anlatıyor.
Mustafa Kutlu: Aydınımız dindar olmaktan korkar
03:50
Hayat
Mustafa Kutlu: Aydınımız dindar olmaktan korkar
Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Mustafa Kutlu, Mavera Vakfında gençlerle buluştu. Kutlu konuşmasında Kemal Tahir, Ahmet Hamdi Tanpınar, Oğuz Atay ve İsmet Özel'e dair düşüncelerini paylaştı. Türk aydınının dindar olmaktan korktuğunu söyleyen Kutlu, yazarların estetik kaygılar yüzünden İslam'dan uzak durduklarını açıkladı. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Şemsi Paşa Camii'ni olağanüstü bir şekilde anlatmasına rağmen içeriyi girip iki rekat namaz kılmadığını ifade eden Kutlu, Oğuz Atay ve Tutunamayanlar romanını analiz ederek 'Tutunamamak, tutacak bir dal bulamamaktan ileri gelir. Onun derdini çekenlere de Oğuz Atay'a ben helal olsun diyorum. En azından derdini biliyor. Tutunamadığını biliyor' dedi. Kutlu, Selim İleri, Kemal Tahir ve İsmet Özel'in edebi kişilikleri hakkında da konuştu.
Görme engelli piyanist izleyenleri mest ediyor
00:57
Hayat
Görme engelli piyanist izleyenleri mest ediyor
Doğuştan görme engelli Nobuyuki Tsujii, sergilediği performans ile izleyenleri kendine hayran bırakıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.