Video Son Dakika Haber Videoları - En Güncel Videolar - Yenisafakcom
18 bin ciltlik kütüphane sahibi Nureddin Hoca
05:21
Hayat
18 bin ciltlik kütüphane sahibi Nureddin Hoca
'Molla Nureddin Can', 18 bin cilt kitaplık kıymetli bir kütüphanenin sahibi. Aralarında 200 yılı aşkın ömrü olan eserlerin bulunduğu bu değerli kütüphanenin emanetçisi Mehmed Akif Can, Nureddin Hoca'yı "Babam hem kitabın ilmine, hem kitabın zarfına aşıktı" sözleriyle anlatıyor.
İz bırakan hoca: Mahir İz
01:21
Hayat
İz bırakan hoca: Mahir İz
Tarihçi, şair, yazar, mütefekkir… Hayatını öğretmenliğe vakfeden ve öğrencilerine sevdalı eğitimci Mahir İz'i vefatının 44. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.
Bilim tarihine adanmış bir ömür: Prof.  Dr.  Fuat Sezgin
09:01
Hayat
Bilim tarihine adanmış bir ömür: Prof. Dr. Fuat Sezgin
Tarihin tozlu sayfaları arasında unutulmaya yüz tutan gerçekleri açığa çıkarmaya bütün bir ömrünü adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrıldı. Bilim tarihinin bilinmeyenlerine ışık tutan Prof. Sezgin, 1960 senesinde ülkemizde gerçekleşen darbe yüzünden Almanya'ya gitti. Alman Hükümetinin baskılarına ve yaşadığı zorluklara rağmen çalışmayı hiçbir zaman bırakmayan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in hayatını ele aldık.
Fuat Sezgin: Ömrünü İslam medeniyetini ihya etmeye adadı
01:42
Hayat
Fuat Sezgin: Ömrünü İslam medeniyetini ihya etmeye adadı
Dünyanın en önde gelen bilim tarihçilerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında hayatını kaybetti. İslam dünyasındaki belli başlı kütüphaneleri tarayarak şimdiye kadar bilinmeyen pek çok sayıda el yazma eseri gün ışığına çıkaran Sezgin, İslam biliminin katkılarını somut olarak gözler önüne sermek için Müslümanların buluşlarının sergilendiği bir müze kurdu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.