AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ

Y A Z A R L A R
41 kirli isim: Tek amaç İslam'la küresel savaş

Amerikan seçimleri yaklaştıkça küresel işgal senaryoları ile ilgili ürkütücü ayrıntılar da gün yüzüne çıkıyor. 11 Eylül'le ilgili soruşturma raporlarının ayrıntılarını, ABD-İsrail istihbarat ortaklığının çirkin tezgahları, Afganistan ve Irak işgalinin arkasındaki gizli hesapları, Suriye, Suudi Arabistan, Sudan ve Malakka Boğazı'na yönelik saldırı planlarını, ABD askeri üslerinde ve gizli hapishanelerinde hala devam eden işkence ve tecavüzleri, "küresel terör çetesi"nin hangi kanlı senaryoları devreye sokacağına dair ipuçlarını ve "Amerika-İngiltere-İsrail şer üçlüsü"nün dünyayı kaosa sürüklemeye ayarlı stratejilerinin gerçek boyutlarını seçim öncesi yaşanan tartışmalarla öğrenme şansı yakalıyoruz.

Iraklı esir çocuklara yönelik sadist işkence ve tecavüzlere ilişkin yüzlerce video görüntüsü bulunduğunu, Amerikalı generallerin işkence ve tecavüzleri izleyip teşvik ettiğini, ABD'nin elinde 50 bin Müslüman'ın esir olarak bulunduğunu, Afganistan'dan Amerika'ya uzanan ve bizzat ABD istihbaratı tarafından yönetilen milyarlarca dolarlık uyuşturucu ticaretini, Amerikan Kongresi'nin Sudan'ın Darfur bölgesinde "soykırım yapıldığı"na dair kararının nedenini, İngiltere'nin Sudan'a asker gönderme hazırlıklarını, Sudan'a müdahale için insan hakları örgütleri ve gazeteciler üzerinden yürütülen kamuoyu çalışmalarını, ABD-İsrail istihbaratının Kuzey Irak'taki Kürt gruplar üzerinden "iç savaş" çıkarma hazırlıklarını böylece görebiliyoruz.

Seçim öncesi belli iktidar merkezlerinin birbirini boğazlamasının bize kazandırdığı en önemli gerçek, "Amerikan imparatorluğu" projesine ilişkin bu bulgular oluyor. Seçimleri George Bush'un ya da John Kerry'nin kazanmasının yaşadığımız coğrafya açısından hiçbir değeri yok. Artık tek yanlı müdahalelerin hazzını tadan Amerika'da, iktidarda Cumhuriyetçiler'in ya da Demokratlar'ın bulunması arasında bir fark olmayacak.

Bush yönetimi ile Amerika'nın gücünü ellerine geçiren güçler, aynı iktidarı Kerry döneminde de sürdürecekler. Hatta Kerry döneminde Amerikan faşizminin çok daha tehlikeli hale geleceği ortada. Belki Bush seçimi kaybedecek ama ABD'nin tek yanlı küresel yapılanması ve bu strateji çerçevesinde sürdürdüğü işgal, yağma ve İslam'a karşı yürüttüğü savaş aynen devam edecek. "Bush İsrail yönetimine yeterli destek vermiyor, Suudi Arabistan'a gerekli sertliği göstermiyor" diyen Kerry, iktidara gelir gelmez gözlerini S. Arabistan'a dikecek. Bush'un başlattığı Irak savaşını daha da şiddetlendirecek, seçim öncesi Bush yapamazsa Sudan'a müdahale edecek, Suriye dosyasını önünde bulacak, belki de Irak'ta etnik ve mezhep savaşlarının çirkinliği ile onun döneminde yüzleşeceğiz.

Faşist cephe kuruldu: Kimler yok ki...

Dış politikası, Bush-Cheney ikilisi gibi, Hristiyan sağcılar ve Yahudi lobisi tarafından belirlenen, Ariel Şaron'a yakın isimleri kadrosuna alan John Kerry-John Edwards ikilisi İsrail'e bağlılık açıklamaları yapıyor.

Seçim sonrası Amerikan saldırganlığının daha da çılgınlaşacağına ilişkin çarpıcı bir gelişmeyi burada aktarmak zorundayım: Geçenlerde sayıları 41 olarak açıklanan neo-faşist, ABD'de yeni bir grup kurdu. Döndüncü "Commitee on Present Danger" olarak kurulan ekibin içinde Hristiyan siyonistlerle Yahudi lobisinin öncü isimleri bulunuyor. İlginç olanı yeni ekibin Cumhuriyetçiler ve Demokratlar tarafından "ortak" kurulması. Amerika'nın tehdit edildiğinden hareketle yeni bir savaş ekibi olarak kurulan "partilerüstü çete"nin üyeleri arasında bugün yaşanan gelişmeleri "4. Dünya savaşı" olarak tanımlayan CIA eski Başkanı R. James Woosley ile 2000 seçimlerinde Al Gore'un "İsrail pasaportlu" Yardımcısı adayı olarak yarışan Joseph Lieberman dikkat çekiyor.

ABD basınında yayınlanan basın açıklamalarında tek hedeflerinin "radikal İslamcılara karşı yürütülen küresel savaşı kazanmak" olduğu açıklanan çete üyeleri arasında, American Enterprise Institute'ten Jeane Kirkpatrick, Joshua Muravchik, Laurie Mylroie, Danielle Pletka, Michael Rubin ve Ben Wattenberg, Rumsfeld'in danışma ekibinden Kenneth Adelman, Newt Gingrich, Center for Security Policy'den Frank Gaffney, Charles Kupperman, William Van Cleave ve Dov Zakheim, Hristiyan sağın think-tan örgütleri olan Heritage Foundation, The Hoover Institution, The Manhattan Institute, Freedom House, The Foundation for the Defense of Democracies, The Committee to Liberate Iraq, The National Institute for Public Policy ve Americans for Victory Over Terrorism gibi kuruluşlardan isimler var.

41 kişinin çoğunluğu "Yeni Amerikan Yüzyılı projesi"nin öncü isimlerinden oluşuyor. Aslında ilk kez 1950'lerde kurulan, belli kriz dönemlerinde yeniden faaliyete geçirilen oluşum, Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Carter ve Donald Regan döneminde üyelerini yenileyerek devam etti. Son olarak Regan'ın danışma kurulunu oluşturdular. Bush yönetiminde en etkin görevlerde bulunan bu muhafazakar isimler şimdi yeni bir yapılanmaya girdiler. İçlerinde hem demokrat hem de cumhuriyetçi bulunması önümüzdeki seçimleri Bush'un ya da Kerry'nin kazanmasının hiç de önemli olmayacağını, iktidarı yine bu kişilerin belirleyeceğini, "faşistler ittifakı"nın ABD'nin küresel "haçlı savaşı"nı daha geniş cephelere taşıyacağını gösteriyor. Hepsinin İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Likud partisiyle çok yakın bağlantıları var ve dünyayı Şaron'un gözleriyle görüyorlar. Jewish Institute for National Security Affairs (JINSA), The Middle East Forum ya da The U.S. Committee for a Free Lebanon gibi İsrail istihbarat ve lobi kuruluşlarıyla bağlantılılar.

Daha önce bu ekibin içinde bulunan Paul Craig Roberts adlı kişinin değerlendirmesine bakalım: "Bu ekibin öncekilerle hiçbir bağlantısı yok. Eskiler vatanseverdi ve özgürlüğü hedefliyordu. Bunlar ise savaş kışkırtıcıları. Bunlar, Likud Partisi ile bağlantılı olan gayri resmi İsrail lobicileri. Hedefleri İslam'a karşı savaşı körüklemek. Ortadoğu'da çok daha geniş bir savaş öngören bu grubun bizzat kendisi yakın tehlikedir."


24 Temmuz 2004
Cumartesi
 
İBRAHİM KARAGÜL


Künye
Temsilcilikler
Abone Formu
Mesaj Formu

Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Hayat | Arşiv
Bilişim
| Dizi | Çocuk
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED