Avusturya'da oylar yanlış sayıldı: Yanlış aday seçildi

Avusturya’da ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) genel başkanını belirlemek üzere 3 Haziran Cumartesi düzenlenen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında, oyların sonuçlarında yapılan "hata" nedeniyle yanlış adayın seçimi kazandığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv

SPÖ Seçim Komisyonu Başkanı Michaela Grubesa, genel başkanlık için yarışan Burgenland Eyalet Başkanı Hans Peter Doskozil ve Traiskirchen Belediye Başkanı Andreas Babler arasındaki yarışta, oyların teknik bir hatadan ötürü yanlış tasnif edildiğinin belirlendiğini söyledi.


Grubesa, oyların doğru sayıldığını ancak toplu sonuçların karıştırıldığını, Doskozil’in aldığı oyların Babler’e, Babler’in aldığı oyların da Doskozil’e yazıldığının anlaşıldığını aktardı.

Böylelikle, cumartesi oyların yaklaşık yüzde 52’sini alarak partinin yeni genel başkanı ilan edilen Doskozil yüzde 48 ile seçimi kaybetti. İkinci olduğu duyurulan Babler ise yüzde 52 ile partinin yeni genel başkanı oldu.


Benzerine nadir rastlanacak bu gelişmenin ardından yanlışlıkla genel başkan seçilen Doskozil, yaşanan bu gelişmeyi SPÖ tarihinin en düşük seviyesi olarak nitelendirerek, federal düzeyde siyasetin kendisi için kapandığını söyledi.


Avusturya’nın Linz kentinde 3 Haziran Cumartesi düzenlenen SPÖ Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında, 317 delegenin yaklaşık yüzde 52’sinin oylarını alan Burgenland Eyalet Başkanı Doskozil’in partinin yeni genel başkanı olduğu açıklanmıştı.Avusturya’daki hastane yangınında 3 hasta yaşamını yitirdi

Akın akın gelen gurbetçiler, “Türkiye’yi kıskanıyorlar, Almanya da çok pahalı”

Macaristan ve Avusturya Ukrayna'ya silah desteği sağlamayacak

Avusturya istihbaratı: WhatsApp ve Telegram'ı denetlemek istiyoruz

Avusturya Putin’in ülkeye girmesi halinde tutuklanacağını açıkladı

Polonya Cumhurbaşkanı Avusturya Dışişleri Bakanı'nın Rusya açıklamalarını eleştirdi

Avusturya Viyana'da bulunan dört Rus diplomatı sınır dışı ediyor