Rusya'dan misilleme için nükleer tatbikat: Yars ve Sineva ateşlendi

Rusya’da kara, hava ve deniz unsurlarıyla misilleme amaçlı nükleer saldırı tatbikatının yapıldığı bildirildi. Tatbikatta Yars kıtalararası balistik ve Sineva balistik füzelerinin kullanıldı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Tatbikat düşmanın bir nükleer saldırısına misilleme olarak büyük bir nükleer saldırı gerçekleştirme görevlerini uygulamayı içermektedir.” açıklamasında bulundu. Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz günlerde ABD'nin Doğu Akdeniz'deki gemilerini hedef alarak, "Hipersonik füzelerimizin menzilindesiniz sadece bir hatırlatma" ifadelerini kullanmıştı.

Haber Merkezi AA
Rusya’da misilleme amaçlı nükleer saldırı tatbikatı yapıldı.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans yöntemiyle takip ettiği tatbikatta, kara, deniz ve hava unsurlarına ait nükleer caydırıcılık silahlarının kullanıldığı belirtildi.

Füzeler Ulusal Savunma Merkezinden kontrol edildi

Tatbikatta balistik ve seyir füzelerinin fırlatıldığına işaret edilen açıklamada, fırlatmaların Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezinden kontrol edildiği kaydedildi.Yars ve Sineva ateşlendi

Açıklamada, tatbikatta Yars kıtalararası balistik ve Sineva balistik füzelerinin kullanıldığı belirtildi.

"Düşmana misilleme olarak"

Rus devlet televizyonlarında da yayınlanan tatbikat görüntülerinde, Putin’e rapor verdiği görülen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “Tatbikat, düşmanın bir nükleer saldırısına misilleme olarak büyük bir nükleer saldırı gerçekleştirme görevlerini uygulamayı içermektedir.” ifadesini kullandı.

Putin ABD'ye gözdağı vermişti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde iki uçak gemisini İsrail'e destek için Doğu Akdeniz'de konuşlandıran ABD'ye mesaj vermişti.

Çin'de konuşan Putin, "Bu bir tehdit değil, sadece bir hatırlatma. Karadeniz üzerinde kalıcı devriyeye başlayacak uçaklarımız Kinzhal sistemiyle donatılmış durumda. 1000 kilometreden fazla menzile sahip oldukları biliniyor." ifadelerini kullanmıştı.


Putin'den ABD'ye 'uçak gemisi' gözdağı: Hipersonik füzelerimizin menzilindesiniz sadece bir hatırlatma

İsrailli politikacı Amir Weitmann Rusya'yı 'bedelini ödeteceğiz' deyip tehdit etti: Filistin'deki işimiz bitince sıra size gelecek