Evde Bakım Yardımı hesaplara yatırılmaya başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakıma ihtiyacı olan vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2,8 milyar TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını bildirdi.

Haber Merkezi Diğer
2,8 milyar milyar liralık ödeme, bugün itibariyle hesaplara aktarılıyor.

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, en önemli aile odaklı bakım hizmet modellerinden biri olan Evde Bakım Yardımı’nın 2006 yılında engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını hatırlattı.


Göktaş, Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen aile üyelerinin desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu belirtti.


Evde Bakım Yardımı kapsamında hak sahibi başına aylık 5 bin 97 TL ödeme yapıldığını ifade eden Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

“Bakıma ihtiyacı olan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2,8 milyar TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Hali hazırda 562 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Türkiye Yüzyılı Vizyonumuz çerçevesinde Bakanlık olarak engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olmasını çok önemsiyoruz. Bu kapsamda hiç kimseyi geride bırakmayan toplum vizyonumuz çerçevesinde geliştirdiğimiz bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleri ile toplumun her bir ferdine ulaşmayı sürdüreceğiz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.”


TBMM'de yoğun gündem: Aile ve Gençlik Fonu ile bütçe mesaisi devam ediyor

Bakan Bolat: Ticaret hacmimiz 133 milyar dolara yükseldi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye'ye yatırımcı güveni geri geldi

KOSGEB deprem desteğine başvuru 30 bini geçti: Bin esnafın ödeme talebi onaylandı

Emekli ikramiyesi hesaplara geçmeye başladı: İşte 5 bin TL SSK ve Bağkur emekli ikramiyesi ödeme tarihleri

Bakan Uraloğlu: Ankara-Bursa arası 2 saat 15 dakikaya düşecek

Bakan Bolat'tan yeni torba yasa sinyali: Cezalar katmerli şekilde artırılacak