Rusya Hollanda’nın ardından Danimarka’ya da doğal gaz akışını kesiyor

Rus enerji şirketi Gazprom, Hollanda’nın ardından ruble ile ödeme yapmayı reddeden Danimarka’ya da doğal gaz akışının yarından itibaren kesileceğini duyurdu. Danimarka, Rusya'nın doğal gaz akışını kestiği beşinci ülke oldu.

Haber Merkezi İHA
Arşiv

Rusya, bir Avrupa ülkesine daha doğal gaz tedarikini durduruyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, Hollanda’nın ardından ruble ile ödeme yapmayı reddeden Danimarka’ya da doğal gaz akışının yarından itibaren kesileceğini duyurdu.

Gazprom tarafından yapılan yazılı açıklamada, Danimarka’nın yarı özel enerji şirketi Ostred’in, Rusya’ya doğal gaz ödemesini yapmadığı ifade edilerek, "31 Mayıs işgünü sonu itibariyle, Gazprom Export, nisan ayı itibariyle Ostred’den gaz tedariki için ödeme alamamıştır. Bu bağlam Gazprom tarafından Ostred’e gaz sevkiyatı 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle Devlet Başkanı Kararnamesi doğrultusunda ödeme yapılana kadar durdurulmuştur" denildi.

  • Gazprom, bugüne kadar Polonya, Bulgaristan, Finlandiya ve Hollanda’ya ruble ile ödeme yapmadıkları gerekçesiyle doğal gaz akışını durdurmuştu.

DÜNYA
Rusya Hollanda'nın doğal gaz vanasını kapatıyor

DÜNYA
İngiltere'de kış uyarısı: Altı milyon ev elektriksiz kalabilir

FOTOĞRAF 24
Rusya'yı temerrüdün eşiğinden kurtaracak adım: Batı'nın ödeme altyapısı bypass edilecek
Ukrayna'ya yönelik işgal girişimi sonrası Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle, vadesi gelen dış borçlarına yönelik temerrüde düşme ihtimali gündeme gelen Rusya'dan sürpriz bir hamle geldi. Dış borç ödemeleri için 'Ruble ile Rus gazı ödemesi'ne benzer bir mekanizma oluşturmayı planlayan Rusya yeni sistemle Batı'nın ödeme altyapısının bypass etmeyi öngörüyor.