Özgür Özel kimdir?

Özgür Özel, 21 Eylül 1974 tarihinde doğdu. 24., 25., 26., 27., ve 28. dönem Manisa milletvekili olarak Meclis’e girdi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 24 Haziran 2015 tarihinden 3 Haziran 2023 tarihine kadar Grup Başkanvekilliği görevini sürdürdü. 3 Haziran 2023 tarihinde ise Grup Başkanı olarak seçildi. Özgür Özel, CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda 812 oyla CHP'nin 8. Genel Başkanı oldu. Peki Özgür Özel kimdir nereli, hangi görevlerde bulundu? İşte Özgür Özel’in hayatı ve biyografisi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Özgür Özel kimdir, hayatı, biyografisi

Özgür Özel’in kim olduğun merak ediliyor. CHP genel başkanlık yarışı için Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkan Özgür Özel, 38. Olağan Kurultayı'nda, genel başkanlık seçimi için yapılan ikinci tur oylamasında 1366 delegeden 812 oy aldı ve CHP'nin 8. Genel Başkanı seçildi. Peki, Özgür Özel kimdir, hangi görevlerde yer aldı?

Özgür Özel kimdir?

Özgür Özel, 21 Eylül 1974 tarihinde Manisa'da Talat ve Şükran çiftinin çocuğu olarak doğdu ve ilköğretimini Manisa Merkez Gazi İlkokulu'nda tamamladı. Orta ve lise öğrenimine İzmir'de bulunan Bornova Anadolu Lisesinde başladı, son yılında Manisa Lisesine geçip oradan mezun oldu. Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü ve Manisa Lisesinde tamamlamasının ardından 1997 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldu.

Özgür Özel'in mesleği nedir?

Üniversiteden mezun oluşunun ardından Özel, 2011 yılına yapılan seçimlerde milletvekili seçilene kadar serbest eczacılık mesleğini sürdürdü. 2007 yılından sonra Türk Eczacıları Birliğinde (TEB) yönetim kurulu üyeliği, sayman ve iki dönem genel sekreterlik görevlerinde bulundu.

Ayrıca eczacılık kariyeri boyunca 163 tane kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri, sunum ve panel yöneticiliği görevini üstlendi. Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu ile Avrupa Eczacılık Forumu'na üyelikleri bulundu.

Özgür Özel siyasi kariyeri

Özel, 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Manisa Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi. İlk defa 2011 Türkiye genel seçimlerinde CHP Manisa milletvekili olarak meclise girdi. 2014 yerel seçimlerinde tekrar aynı partiden Manisa Büyükşehir belediye başkan adayı oldu fakat yine seçilemedi.

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar CHP Manisa milletvekili olarak meclise girdi. 18. Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayı'nda CHP parti meclisi üyesi seçildi. Milletvekilliği döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu ve CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu üyesi oldu. 24 Haziran 2015 tarihinde CHP grup başkanvekilliği görevine seçildi.

Özgür Özel CHP genel başkanı oldu

4 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilen, CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda, genel başkanlık seçimi için yapılan ikinci tur oylamasında 1366 delegeden 812 oy alan Özgür Özel CHP'nin 8. Genel Başkanı seçildi.

Numan Kurtulmuş kimdir?

Hafize Gaye Erkan kimdir?

Murat Kurum kimdir?

Yaşar Güler kimdir?

Süleyman Soylu kimdir?

Mevlüt Çavuşoğlu kimdir?

Yusuf Tekin kimdir?

Ömer Bolat kimdir?

Musa Avsever kimdir?