|

Murat Kurum kimdir?

Murat Kurum 1976 yılında doğdu. 1999 yılında Ankara Mimar Kemal Lisesinin ardından Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.Yüksek Lisansını, Kentsel Dönüşüm alanında tamamlayan Murat Kurum, 2006-2009 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü görevinde bulundu. 10 Temmuz 2018 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak atandı. Peki Murat Kurum kimdir nereli, hangi görevlerde bulundu? İşte Murat Kurum’un hayatı ve biyografisi.

10:07 - 1/06/2023 Perşembe
Güncelleme: 21:55 - 30/11/2023 Perşembe
Yeni Şafak
Murat Kurum hayatı, biyografisi
Murat Kurum hayatı, biyografisi

Murat Kurum’un kim olduğun vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında. Peki, Murat Kurum kimdir, hangi görevlerde yer aldı?

Murat Kurum kimdir?

Türk siyasetçi, mühendis, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İlk Çevre, Şehircilik Bakanı, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili.

7 Mayıs 1976 yılında Ankara Çankaya’da dünyaya gelen Murat Kurum, memur bir ailenin oğlu.

Annesi Kızılcahamamlı ev hanımı Satı Kurum ve babası Konyalı inşaat mühendisi Mehmet Kurum. Murat Kurum’un Dilek isminde ablası, Didem isminde kız kardeşi bulunuyor. Şengül Hanım ile evli olan Kurum’un 3 çocuğu var.

EĞİTİM HAYATI

İlkokul birinci sınıfta Konya’da Gazi İlkokulu’nda okuyan Murat Kurum, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda çalışan babasının Mardin’e tayine çıkmasıyla 2 ve 3. sınıfa Mardin Atatürk İlkokulu’nda devam etti. Daha sonra ailesiyle Ankara’ya gelen Murat Kurum, İlköğretimini Seyranbağları İlkokulu’nda tamamladı. Murat Kurum, ortaokul ve lise öğrenimi için Mimar Kemal Lisesi’ne gitti. Lisede sporla da yakından ilgilendi, okulun basket takımında oynadı.

Başarılı bir öğrenim hayatı geçiren Murat Kurum üniversitede baba mesleğinden devam ederek, mühendis olmak istedi. Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünü kazandı, ama gönlünde yatan inşaat mühendisliğiydi. 1 sene gıda mühendisliği okuduktan sonra tekrar üniversite sınavına girerek 1995 yılında bu kez hayalindeki İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı. Eşi Şengül Kurum ile de o yıllarda tanıştı. 2000 yılında evlendiklerinde Murat Kurum 24, Şengül Hanım 23 yaşındaydı.

Murat Kurum, 1999 yılında, Türkiye’nin Marmara Depremi’yle sarsıldığı bir dönemde mezun oldu. Öğretmen eşiyle birlikte yaşam mücadelesi başladı. Alanında kendini geliştirmek için sürekli çalışan Murat Kurum, yüksek lisansını Kentsel Dönüşüm alanında yaptı.

MESLEKİ KARİYERİ

1999-2005 yılları arasında Türkiye’nin farklı yerlerinde, onlarca farklı şantiyede çalıştı. Kamuyla 2005 yılında TOKİ’de, Uygulama Daire Başkanlığı’nda uzman olarak çalışmaya başladığında tanıştı.

Kariyer basamaklarını adım adım çıkan Murat Kurum, 2006-2008 TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, 2009-2018 T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İştiraki Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlüğü yaptı. Emlak Konut’un vizyonunu değiştiren, özellikle İstanbul’a güvenli, sağlıklı konutlar; modern yaşam alanları kazandıran Murat Kurum, Emlak Konut’un marka değerini artırması için özveriyle çalışarak rekor bir büyümeye ulaşmasını sağladı. Emlak Konut’ta Cumhuriyet tarihinin en büyük 2 halka arzı onun döneminde gerçekleşti. Kurum’un Emlak Konut’taki başarısı onu kabineye taşıdı.


BAKANLIK DÖNEMİ

2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesine Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevi boyunca tüm ekibiyle; yeni bir şehircilik anlayışıyla şehirlerin kalkınması ve dirençli hale getirilmesi, bunu yaparken de çevrenin korunması için hassasiyetle çalışan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal devlet politikası doğrultusunda TOKİ ile dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için sosyal konut kampanyaları hazırladı. 365 bin sosyal konut onun döneminde yapıldı. İstanbul özelinde de kentsel dönüşüm çalışmalarının bir seferberliğe dönüşmesi için çalışmalarda bulunarak, on binlerce konutun dönüşümünü ve güvenli hale gelmesini sağladı. Bakanlık görevi boyunca bir çok afetle karşılaşan Kurum, afet bölgelerindeki özverili çalışmasıyla da gönüllere kazındı. Günlerce yaraların sarılması, afet bölgelerinin yeniden ihyası için afetzedelerle bir arada olan Kurum; Elazığ, Malatya, İzmir, Kastamonu Bozkurt, Manavgat, Marmaris, Giresun’da şehirleri adeta yeniden imar etti. 46 bin afet konutu sosyal donatı alanlarıyla şehirlere kazandırıldı. Son olarak asrın felaketinin ardından bölgede 58 gün kaldı, geçici yaşam alanlarını kurarak, 180 bin afet konutunun yapımını başlattı. Beş yıllık bakanlık görevi boyunca 81 ilin 81’ine hizmet götüren Murat Kurum, başta Bursa, Balıkesir, Konya olmak üzere 81 ilde 45 şehir meydanını, tarihi ve kültürel kimliğini bozmadan aslına kavuşturdu. 484 millet bahçesinin yapımını başlatarak 81 ile 81 milyon metrekare yeşil hedefine ulaşan Murat Kurum, sadece İstanbul’da 39 millet bahçesi yapımını başlatttı, bakanlığı döneminde 13’ünü tamamladı. Yine bakanlık görevi boyunca Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık felsefesinin yaygınlaşması için büyük çaba harcadı.


Profesyonel çalışma hayatında devletin her kademesinde vatana ve millete hizmet için gece gündüz çalışan Murat Kurum, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan ayrılmasının ardından Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili olarak çalışmalarına TBMM çatısı altında devam etmektedir.

Çalışmadığı zamanlarda ailesiyle vakit geçirmeyi tercih eden Murat Kurum’un 18 yaşında Mehmet, 15 yaşında Zeynep ve 5 yaşında Zehra isimlerinde 3 çocuğu bulunuyor. Murat Kurum’un boş vakitlerinde eski Türk filmlerini izlemeyi sevdiği, futbol, basketbol ve play station oynamaktan keyif aldığı biliniyor.

#Murat Kurum
#Murat Kurum hayatı
#Murat Kurum biyografisi
1 yıl önce