HayatAnadolunun kokusu dünyaya yayılacak

Anadolu’nun kokusu dünyaya yayılacak

Türkiye’de kemane çalan tek kadın icracı Mehtap Demir, Türk Halk Müziği’ni dünyada temsil etmek için “Anadolu Kokusu” adlı bir albüm çıkarttı. 1900’lü yıllarda Anadolu’da Ermeni, Rum ve Yahudi şarkıcılarının okuduğu özel halk türkülerinden oluşan albüm için Demir, “Anadolu, farklı aroma ve ruhları tek ahenkte buluşturmuş doğal bir parfüm gibi” diyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Farklı kültürlere ev sahipliği yapmış Anadolu, asırlardır pek çok şiire ve hikayeye konu oluyor. Kendine özgü doğası ve gelenekleriyle medeniyetlerin beşiği olmuş bu coğrafya, bu kez bir albümün ilham kaynağı oldu. Üniversitede hocalık yapan ve aynı zamanda konserden konsere koşturan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Mehtap Demir “Anadolu Kokusu" adlı albüm çalışmasını müzikseverlerle buluşturuyor. 1900'lerin ilk döneminde Anadolu'daki Ermeni, Rum veYahudi şarkıcılarının okuduğu özel halk türkülerinden oluşan albüm, Avrupa ve Amerika'da da yayınlanacak. Kapağı hem Fransızca hem de İngilizce isimle yayınlanan albümüyle Türk Halk Müziği kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlayan Demir, Türkiye'de sahne konserlerinde kemane çalan tek kadın icracı olarak dikkat çekiyor.

ARŞİV GİBİ ALBÜM

Kapadokya'dan Selanik'e, İstanbul'dan İzmir'e kadar ilk defa duyulacak kent halk şarkılarından oluşan bir albüme imza atan Demir, Türk Halk Müziği kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlıyor. Uluslararası müzik festivallerinde Türkçe, Rumca ve Ladino şarkılar söylerek Doğu Akdeniz müzik kültürünü tanıttığını söyleyen Demir “ Bu albümüz de tam bir arşiv ve başucu çalışması oldu. Anadolu Kokusu, taş plaklardan çıkan tozlu notalarla meydana geldi" diyor. Albümün 19 eserden meydana geldiğini ve Ermeni, Rum, Yahudi şarkıcıların okuduğu özel halk türkülerinden oluştuğunu dile getiren Demir “ Albüm, Dârülelhan yani Osmanlı'nın ilk resmi müzik okulunda okunan halk türkülerini de içerisinde barındırıyor" şeklinde konuşuyor.

ESERLERİN HEPSİ TÜRKÇE

Albümün Avrupa ve Amerika'da da yayınlanacağını dile getiren Demir, “Albüm kapakları Frasnızca Le Parfum d'Asie Mineure ve İngilizce The Perfume of Asia Minor olarak yayınlandı. Fakat eserlerin hepsi Türkçe. Albümde Erzurum, İzmir, Bursa, İstanbul ve Selanik kent türküleri var. O zamanın meşhur liman kentlerindeki çalgılı kahvehanelerinde söylenen, karşılama zeybek horon havaları, Mahmure Handan'dan Karşıyaka'dan geliyor İzmir bülbülleri, Kanuni Garbis Bakırcıyan'dan Saba şarkısı, Roza Eskenazi be Marika'nın okuduğu Bursa İstanbul karşılamaları gibi birçoğu ilk defa duyacağınız türkülerden oluşuyor" diyor. Anadolu'nun farklı aromaları ve ruhu tek ahenkte buluşturan doğal bir parfüme benzeten Demir “ Anadolu, tüm bölümlenmelere rağmen içerisinde ortak bir karma taşıyor. Albümü de bu heyecanla yaptım" ifadelerini kullanıyor.Kabak kemane çalan tek kadın


Hem üniversitede hocalık yapan hem de yurt içi ve yurt dışında pek çok konser düzenleyen Mehtap Demir, aynı zamanda Türkiye'de kabak kemane çalan ilk kadın icracı olarak tanınıyor. Kabak kemanenin gerek halk müziğinde gerekse Ege müziğinde tanınan bir halk çalgısı olduğunu dile getiren Demir “ Bu çalgının benzerleri İran, Azerbaycan ve Ermenistan'da da var. Oralarda 'kemança' deniliyor. Türkiye'de sahnede konserlerimde kemane çalan tek kadın icracıyım. Bu albümde de uygun eserlerde kemane çaldım" şeklinde konuşuyor. Albüm çalışmasında pek çok müzisyenle birlikte çalıştığını söyleyen Mehtap Demir “Göksel Baktagir ve Yurdal Tokcan, Yunanistan'ın ünlü buzuki icracısı Nikos Tatasapoulos misafir olarak albüme renk kattılar. Selçuk Murat Kızılateş, Mehmet Akatay, Bahadır Şener gibi dostlarım da beni yanlız bırakmadılar. Anadolu Kokusu eğlenceli hüzünlü marifetli bir ekibin ürünü oldu" diyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan işadamı Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya çağırıyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.