HayatAvrupa medeniyeti algısı çöktü

Avrupa medeniyeti algısı çöktü

Başbakan Başdanışmanı Dr. Murtaza Yetiş, Suriye’deki iç savaş bitmeden mülteci sorununun çözülemeyeceğini söyledi. Avrupa ülkelerinin mültecilere yönelik katı politikalarını eleştiren Yetiş, sorunun küresel sistemin zafiyeti olduğunu belirtti. Yetiş, “Batı insanları değil sınırları korumaya çalıştı. Bu politika ile ‘Avrupa medeniyeti’ algısı çöktü” dedi.

Nil GülsümYeni Şafak
Suriye'deki savaşın tahmin edilenden uzun sürmesi her gün yaşanan zulme ve ölümlere bir de mülteci sorununu ekledi. Türk devleti ve Türk halkı 2 milyonu aşkın kişiyi yıllardır misafir ediyor. Yapılan fedakarlığın büyüklüğü Suriyelilerin Avrupa'ya gitmek istemesi durumunda Batı'nın bu konuda çok katı bir tavır takınmasıyla bir kez daha anlaşıldı. Haberlerde son günlerde Suriyelilerin Avrupa'ya yürüyerek gitme çabasına tanık olduk. Mülteci krizinin temel sebebi nedir, Avrupa neden mültecileri kabul etmiyor, bu sorun nasıl çözülür sorularının cevabını aradım. Bu kez sorularımı Başbakan Başdanışmanı Dr. Muhammed Murtaza Yetiş'e sordum.
Mülteci sorunu artık Avrupa sınırlarına dayanan bir duruma geldi. Biz şu an ne yaşıyoruz, tam olarak ne oluyor?
Biz aslında küresel bir kriz yaşıyoruz, mülteci sorunu temelde insan hakları sorunudur. Küresel adaletsizlikler mülteci sorununu ortaya çıkarıyor. Geldiğimiz noktada fakir güney ile zengin kuzey arasında ciddi bir ayrışma var. Bu ekonomik anlamda bir adaletsizliğin ortaya çıkardığı bir sonuç. Ancak diğer taraftan bakıldığında ülkelerin ve küresel bazı güçlerin özellikle Ortadoğu'da ve farklı coğrafyalarda ortaya koyduğu politik tutumlar savaşları, kaotik süreçleri de beraberinde getiriyor.
Bu politikanın tamamı da en temel insani krizine ve mülteci krizine yol açıyor.
ASIL KRİZ KÜRESEL SİSTEM YAŞIYOR
Dünya 5'ten büyüktür sözüyle Cumhurbaşkanı Erdoğan bir yanıyla bu krize mi dikkat çekmek istedi?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylediği “dünya 5'ten büyüktür” söylemi aslında tam da bunu ifade ediyor. Bugünkü mülteci krizinin temelinde de yine dünyanın beşten büyük olduğuna inanmayan, bunun böyle olmaması gerektiğini düşünen ve bu böyle kurgulanmış olan küresel sistemin zafiyeti yatıyor.
BATI KURALLARINA RİAYET ETMİYOR
Batılı ülkelerin Suriye krizinin neticesinde ortaya çıkan mülteci krizinde takındıkları tavrı nasıl değerlendirirsiniz?
II. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan mülteci krizi beraberinde Cenevre'de 1951 tarihli belli bir sözleşmeyi oluşturdu. Fakat geldiğimiz noktada II. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük mülteci krizi Suriye krizidir. İlk defa ciddi anlamda geniş çaplı olarak bu sözleşmenin uygulanıp uygulanmayacağını test edeceğimiz bir noktaya geldik. Geldiğimiz noktada gördüğümüz şu; maalesef Batılı ülkeler kendi koydukları, kendi oluşturdukları uluslararası hukuka bile riayet etmiyorlar.
Batılı ülkeleri insan hakları vurgusunu sık yaparken görüyoruz?
Batı'nın özellikle sınır kapılarını kapatması ve birlikte insanları değil sınırları korumayı öncelemesi ile birlikte maalesef Cenevre Sözleşmesi iflas etmiştir. Bununla birlikte de daha çok derinlerde yatan Avrupa'yı Avrupa yapan hangi kültürden hangi etnik yapıdan gelirse gelsin insanlığı bir ayna olarak gören o temel 'Avrupa medeniyeti' algısı da şu an uyguladığı mülteci politikası ile çökmüştür.
Avrupa'ya gitmek için boğulan insanlar, Edirne'ye yürüyerek ulaşmaya çalışan insan görüntülerini biz neden görüyoruz. Bunun sebebi Avrupa'nın kapılarını açmaması mı?
Kesinlikle öyle. Avrupa'nın bu yaklaşımla aslında bize demek istediği şu: Ey Türkiye sen kapılarını aç. Hatta kapı bile yetmez sınırın istediği yerinden girsin bu önemli değil. Ama konu Batı'ya doğru gelince aman bu taraftaki sınır kapılarını sıkı sıkı kapalı tut yaklaşımını görüyoruz. Bütün politikasının temeli bu. Biz 2011 Nisan ayından itibaren açık kapı politikasını zaten uyguladık, devam da ediyoruz. Suriye'den her kim gelirse gelsin kabul ettik. Hiçbir ayrım gözetmeksizin 2,5 milyon Suriyeli ve Iraklı sığınmacıyı misafir ettik ve halen de misafirimizler.
Türkiye Suriyelilerin sınırdan geçişine neden izin vermiyor?
Batı ülkeleri kapılarını açmadığı için bizim de uluslararası hukuk çerçevesinde 'hadi buyurun gidin' dememiz mümkün değil. Bu hem hukuken hem de ahlaken uygun değil. Çünkü kapıyı açtığımız an orada bir tampon bölge var. O bölgede kapıyı kapalı tutan Avrupa ülkesi bütün gücü ile sınıra yığdığı askeri güvenlik güçleri ile birlikte bunların geri püskürtülmesi için her türlü sert uygulamayı maalesef yapıyor. Biz bunu bile bile Suriyeli kardeşlerimizi gönderemeyiz.

Savaş bitmeden sorun çözülmez

Mülteci sorunu nasıl sona erer?
Suriye'deki savaşın durması bu işin kalıcı çözümüdür. Savaş devam ettiği sürece mülteci sorunu önlenemez. Bu sorun bitirilinceye kadar yeni göçlerin önlenmesi için Türkiye'nin baştan beri bahsettiği gibi içeride güvenli bölge oluşturmamız gerekir. Bütün uluslararası kuruluşların bu noktada kararlı bir tutum sergilemesi gerekiyor. İç göçün dış göçe göre daha az travmatik etkisi var. Orada yaşanabilir alanlar oluşturmak suretiyle yeni yaşam alanlarının oluşturulması gerekir. İnsanlar hiç olmasa güvenli bölgede yaşamlarını sürdürsün. Bir diğer husus da mülteci külfetini sadece Türkiye ve bazı çevre ülkelerin değil sözleşmeye imza atmış olan bütün ülkelerin üstlenmesi gerekiyor. Türkiye olarak Suriye ile komşu olduğumuz için bütün bu yükü taşımak zorunda değiliz. Bunu başta Avrupa olmak üzere bütün batı ülkelerinin, Arap ve Körfez ülkelerinin de bilmesi gerekiyor. Ayrıca can kaygısı sebebiyle gelen insanlara hiçbir Batı ülkesinin kapılarını kapatmaması gerekir.

Teşekkürün büyüğünü halkımız hakediyor

Türkiye'nin yıllardır sürdürdüğü yaklaşımı nasıl değerlendirirsiniz? Başarılı yürütüldü mü bu süreç?
Biz burada Türkiye olarak da çok önemli adımlar atıyoruz. Mülteci krizinde dünya Türkiye'yi model ülke olarak görüyor. Aldığı insanları açık kapı politikası ile ve en az sorunla barındırıyor. Türkiye'nin yıllardır Suriye'den gelen insanları hangi din ve etnik yapıdan olursa olsun bağrına basması çok büyük bir fedakârlıktır. Teşekkürün en büyüğünü bizim halkımız hak ediyor. Türkiye halkı bu denli anlayışlı davranmasaydı belki bugüne dek binlerce Aylan bebek olacaktı.
Mülteci başvurularına Batı nasıl bir kota uyguluyor?
2016 yılının AB ülkelerinin tamamının verdiği rakam çok komik rakam 6 bin 700 kişi oldu. Bu trajikomik bir durum. Can tehlikesi ile ülkesinden kaçan bir insana bu tarihte randevu vermek demek tamamen olaya Fransız kalmak demektir.
Yaşanan bu krizle birlikte siyasal anlamda bir değişiklik olabilir mi?
Batı aslında bugünü değil kendi geleceğini de tehlikeye atmış oluyor. Geldiğimiz noktada küresel dünyada bu tür yaklaşımların kaybettirici olacağını da şu veya bu zamanda kaybettirici olacağını söylemek gerekiyor. Sistem değişmek zorunda. Sadece politik duruşlar değil ayrıca uluslararası sistemin kendi kurumlarını da gözden geçirmesi gerekiyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.