HayatKüresel karikatür ağı Muslim Show

Küresel karikatür ağı: Muslim Show

10'dan fazla ülkede ilgiyle takip edilen, dünya genelinde 1,4 milyondan fazla takipçi sayısına ulaşan ve yenisafak.com'da da karikatürleri yayınlanan Muslim Show ekibi Yeni Şafak'a konuştu. Muslim Show ekibi adına açıklama yapan ve halen başyazarlığını yaptığı Muslim Show serisini anlatan Norédine Allam, "Muslim Show ümmet için bir tür kaşıntı tozudur: O acıyan yere parmak basmaya izin verir... ve buna, herkesin ihtiyacı vardır" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Muslim Show ekibinin başyazarı Norédine Allam​, ekibin başlangıç hikayesine ve bu günlere nasıl geldiklerini Yeni Şafak'a anlattı.
Muslim Show ekibinin başyazarı Norédine Allam​, ekibin başlangıç hikayesine ve bu günlere nasıl geldiklerini Yeni Şafak'a anlattı.
Dünya genelinde 1,4 milyondan fazla takipçisi olan ve yenisafak.com'da da karikatürleri yayınlanan Muslim Show ekibinin başyazarı Norédine Allam, ekibin başlangıç hikayesine ve bu günlere nasıl geldiklerini Yeni Şafak'a anlattı. Meşhur ASTERİX serisinin eski renklendiricisi olan Allam, uzun yıllar boyunca Fransa'da çizgi roman dünyasında büyük editörlerle çalışmıştır. Çalışmalarına halen Fransa'da devam eden Allam, yayın evinin yöneticisi Karim ve üretim sorumlusu, aynı zamanda marka gelişimine yardım eden Mohamed Hamdouni ile Muslim Show ekibindeki çalışmalarını anlattı.

Amaç, Batıda yaşayan Müslümanları anlatmak

"2009'da Muslim Show'a başladığımız sırada Avrupa'da Müslümanların günlük yaşantısını anlatan başka bir seri yoktu" diyen Allam, "Böylelikle eğlenceli fakat gerçekçi birkaç bölümü olan küçük bir çizgi roman bloğu oluşturma fikri aklımızda belirdi. Bu bizim için eğlenmek ve Batıda yaşayan Müslümanlar olarak içinde bulunduğumuz durumdan biraz uzaklaşabilmek için bir yoldu" dedi.

"10'dan fazla dilde sayfamız mevcut
"

Sadece birkaç hafta içinde Muslim Show'un internette viral hale geldiğini söyleyen Norédine Allam, konuşmasını söyle devam ettirdi: "Hızlıca bölümlerimizi sadece Facebook üzerinden yayınlamaya karar verdik. Bu sosyal ağı sevdiğimiz ya da sevmediğimiz için değil, içinde bulunduğumuz dönemde çok sayıda Müslümanın burada olduğunun ve çalışmalarımızı tanıtmak etkili bir araç olabileceğinin farkındaydık. Okuyucularımızdan gelen çok sayıda çeviri yardımı teklifinden sonra İngilizce sayfamızı da açtık. Ve burada, sürpriz! Çizimlerimizin bir Fransız kadar bir Endonezyalının, bir Mısırlı kadar bir Pakistanlının hoşuna gidebileceğini düşünmemiştik. Bugün sosyal ağlarda 10'da fazla dilde sayfamız mevcut 1,4 milyondan fazla takipçimiz var ve bunların 3/4'ü yabancı (Fransa dışı). İki yıl önce çizgi romanlarımız Endonezya'da ve Malezya'da çevrildi ve yayınlandı. Çizimlerimiz düzenli olarak dünya genelinde çok sayıda gazetede yer alıyor."

Muslim Show'un 13 Ocak'ta, yenisafak.com'da yayınlanan karikatürü.Küresel başarı için düzen ve süreklilik

"Başından beri üretimde belirli bir düzeni ve sürekliliği muhafaza ettik. (400'den fazla bölüm üretildi.) Bu da insanlarda bağlılık oluşmasına olanak sağladı. Ayrıca ele aldığımız temalar oldukça çeşitli; bir hikayede herkes bir kere kendini bulabilir" diye başarıya giden yoldaki çalışmalarını özetleyen Norédine Allam, Fransa ve Türkiye'de yaşayan Müslümanları karşılaştırırken de "Fransa'da çok iyi bir Türk arkadaşım bir kere bana Türkiye'deki Müslümanlarla Fransa'dakilerin oldukça yakın olduklarını söylemişti: Onlar laiklik ve modernite ile karşı karşılaya kaldılar ve dini mirasları üzerine fazlaca sorguluyorlar. Muslim Show ümmet için bir tür kaşıntı tozudur: O acıyan yere parmak basmaya izin verir... ve buna, herkesin ihtiyacı vardır" dedi.

Ekibin yeni projeleri

Gelecekte ne gibi projeler yapmak istediklerinden bahseden Allam, "Geçen sene Medine ciltlerinin Arapça öğrenme metodu edisyonu olan Darsschool serisini yeni bir formatta ve tamamen resimli çizgi roman halinde başlattık. Bu bizim için farklı mecralarda gelişme gösterecek çok önemli bir proje. Muslim Show için bir animasyon dizi projesi üzerinde de çalışıyoruz ama bu daha uzun ve karmaşık bir proje. Halkın bu alandaki ilgisini görmek için ilk test bölümünü yeni yayınladık. Eğer bir başarı yakalarsak, o zaman belki potansiyel ortaklarımızı ikna edebileceğiz" dedi.

  • Muslim Show ekibinden bir not:
  • Bütün övgüler biz kaybolduğumuz halde bize İslam yolunda rehberlik eden Allah'a döner.
  • Tarihi mirası ile İslam'ın yayılmasında büyük rol oynayan, şüphesiz, önemli bir role sahip olmaya inşallah devam edecek olan Türk halkını tüm kalbimle selamlıyorum.

Muslim Show'un yenisafak.com'da yayınlanan karikatürlerine buradan ulaşabilirsiniz.