HayatUluslararası sendikalar akıl tutulması yaşıyor

Uluslararası sendikalar akıl tutulması yaşıyor

Haber MerkeziYeni Şafak

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2-5 Ekim tarihlerinde İstanbul’da 10. Avrupa Bölge toplantısını yapacak. ILO’nun dört yılda bir gerçekleştirilen Avrupa Bölgesel Toplantılarında 51 ülkenin hükümet, işveren ve işçi temsilcileri ekonomik ve sosyal meseleleri tartışıyor. Ancak toplantının İstanbul’da yapılmasını önlemek amacıyla DİSK ve KESK uluslararası sendikal örgüt olan ITUC ve ETUC’a mektup gönderdi. ITUC, ETUC ve özellikle Alman sendikalar boykot kararı aldılar. Uluslararası sendikal örgütler DİSK ve KESK’in gönderdiği mektuplarda yer alan kirli bilgilerin doğruluğunu araştırmadan dünya sendikalarına göndererek Türkiye karşıtlığı oluşmasını sağlıyor. İpe sapa gelmez iddiaları gerçek kabul eden uluslararası sendikalar akıl tutulması yaşıyor.

ITUC (Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu) Genel Sekreteri Sharan Burrow ile ETUC (Avrupa Sendikalar Konfederasyonu) Genel Sekreteri Luca Visentini imzalı ILO’ya gönderilen mektupta 10. Bölge toplantısının İstanbul’da yapılmaması isteniyor. Mektup deli saçması iddialarla dolu. “ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısı Delegelerine Açık Mektup” başlığıyla gönderilen mektupta “Örgütlenme özgürlüğü temelindeki haklara adanarak kurulan ILO’nun işçilerin çok ağır insan hakları ve çalışma hakları ihlallerine uğradığı, işverenlerin ve yöneticilerin mülklerinin ve ticari kaynaklarının herhangi bir hukukun üstünlüğü kuralına başvurulmaksızın kaybetme riskinin olduğu bir ülkede konferans düzenleyecek olmasından dolayı hayal kırıklığına uğramış durumdayız” diyerek saçmalıyorlar. Emperyalist Batılı devletlerin sömürge haline getirdiği ülkelerde çalışma hakları ihlalleriyle hiç ilgilenmeyen ITUC ve ETUC ülkemizde düzenlenecek ILO toplantısı nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söylüyor. Mektupta böyle söyleyen ITUC Genel Sekreteri Burrow Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 15 Kasım 2015’te Antalya’da yapılan L20 toplantısında şunları söylemişti: “Türkiye’nin asgari ücreti artırma konusundaki adımlarını takdirle karşılıyoruz. Türk halkına cömert bir şekilde sığınmacılara destek verdiği için teşekkür ediyoruz. Bu yüzden de takdirlerimizi iletmek istiyoruz. Bunun aslında bütün ülkeler tarafından yapılması gerekiyor. Sizin gibi bir lidere ihtiyacımız var. Dünyanın umuda ihtiyacı var Sayın Cumhurbaşkanı’m.”

REKLAM

TEPKİ GÖSTERİLMELİ VE HESAP SORULMALI

Uluslararası sendikalar ülkemizde sendikacıların özgür olmadığından endişe ediyorlarmış. Mektupta “Bazı yerel sendikalar Bölge Toplantısı öncesinde, toplantı sırasında ve sonrasında özgürce konuşamayacak ve bu aynı durumun işçi dünyası liderleri için de geçerli olduğunu düşünüyoruz” diyorlar. Türkiye’den ITUC ve ETUC’a üye olan konfederasyonlar Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve KESK. DİSK ve KESK zaten bu yalanları yayan ve toplantıyı boykot edeceğini söyleyen konfederasyonlar. Bu nedenle Türk-İş ve Hak-İş, üyesi olduğu ITUC ve ETUC’a, ILO delegelerine gönderdiği mektup nedeniyle sert tepki göstermeliler. Ayrıca mektupta yer alan yalan ifadelerin üye olarak kendilerine sorulmadan neden gönderildiğinin hesabını sormalılar. Zırvalarına devam eden uluslararası sendikalar “Türkiye’deki sendika yöneticileri AB ülkelerine sığınmaya zorlanıyor” diyor. AB ülkelerine sığınmaya zorlanan sendikacılar kim? FETÖ, DHKP-C ve PKK gibi tüm terör örgütlerine sığınma hakkı veren Almanya’ya sığınmak isteyen sendikacılar mı var?

REKLAM

Dünyanın birçok yerinde sendikal hak ve özgürlüklere saldırılar olurken bunlara ses çıkarmayanlar, Türkiye’yi yanlış bilgilerle suçluyorlar. Uluslararası sendikal kuruluşları genellikle gelişmiş Batılı ülke vatandaşları yönetiyor. Türkiye’ye şahin olan bu kuruluşların, uluslararası şirketlerin gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde yaptıkları sömürülerde seslerini nedense duyamıyoruz. Filistin’de, Gazze’de ve Myarmar’da soykırımı tabi tutulan sivil halkın öldürülmesine ilişkin açıklama yapmaktan kaçınırlar. Çünkü bunların siyaset olduğunu söylerler. Teröre sözde karşı olduklarını söylerler. Ancak ülkemizde terör örgütü PKK’nın şehit ettiği öğretmen, işçi ve güvenlik görevlileri gibi emekçiler hakkında tek kelime etmez, hiçbir açıklama yapmazlar. FETÖ’cülerin şehit ettiği 250 şehidi ağızlarına almazlar. Aynı kuruluşlar Can Dündar için açıklama yapar, Türkiye’yi tüm dünya sendikalarına şikayet ederler.

REKLAM

ERDOĞAN HALKINA HİZMET ETMİYORMUŞ

ETUC Dış İlişkiler Sorumlusu Patrick Itschert, ILO toplantısını neden boykot ettiklerini şu sözlerle açıklıyor: “Bu Erdoğan’ın, Türk halkına hizmet etmeyen politikalarına karşı çok güçlü bir itirazın ifadesidir. Bu büyük bir ihtimalle bu çapta gerçekleşen ilk boykot”. Bu sözleri son zamanlarda İslam karşıtı siyasetçilerden, Nazi kalıntılarından ve emperyalistlerden duyuyorduk ama uluslararası bir sendikanın sözcüsünden duymak çok enteresan. Erdoğan’ın halkına hizmet ettiğinin ya da etmediğinin kararını sendikalar ne zamandan beri veriyor? Uluslararası sendikalar ilk defa bir ülkede toplantıyı boykot etme kararını o ülkenin liderinin halkına hizmet etmediği gerekçesiyle alıyor. Erdoğan karşıtlığı gözlerini o kadar karartmış ki sendikal literatürde hiç olmayan saçma gerekçelerle boykot kararı alıyorlar. Türkiye’ye böyle davranan sendika, acaba Fransa’yı, Macron halkına hizmet etmiyor gerekçesiyle boykot edebilir mi? İngiltere’de ILO toplantısını Başbakan May’e meşruiyet sağlamamak için boykot ediyoruz diyebilirler mi? Elbette diyemezler. Zaten diyemediler. Birkaç örnek verelim.

REKLAM

GÜNEY AFRİKA’YI, FRANSA’YI, YUNANİSTAN’I BOYKOT ETMEDİLER

Bugün Türkiye’yi boykot edenler 2012’de Güney Afrika’da 37 işçinin eylem yaparken polisler tarafından öldürülmesine rağmen PSI genel kurulunu bu ülkede yaptılar. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 3 bin çalışanı olan Marinaka platin madenindeki işçiler maaşlarının artırılması talebiyle eylem yaptılar. Polis 16 Ağustos 2012’de eylemdeki işçilere ateş açarak 37 işçiyi katletti. İnsanın kanını donduran görüntüler kameraların önünde gerçekleşti. Bu uluslararası kuruluşlar tepki göstermek bir tarafa 27-30 Kasım 2012’de uluslararası bir sendikal kuruluş olan PSI’nin kongresini bu ülkede yaptılar. Ortada katledilen emekçiler varken boykot yapmayanlar, ipe sapa gelmez iddialarla boykot kararı alırlar.

REKLAM

Geçen yıl Fransa’da 2016 Şubat ayından itibaren Çalışma yasasında bazı değişikliklere karşı aylar süren eylemler yapıldı. Çalışanların kazanımlarında geriye gidişe neden olacak düzenlemeler için Fransız sendikalar ve emekçiler eylem yaparken polisin orantısız şiddetine maruz kaldılar. Ancak Türkiye’yi boykot eden sendikaların nedense Fransa hükümetini boykot etmek akıllarına gelmemişti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Mayıs 2016’da Parlamento’dan geçirdiği yasayla sosyal güvenlik katkı paylarını yükseltti ve emeklilik maaşlarını aşamalı olarak azalttı. Bu uluslararası sendikaların Yunan Hükümetini kınadıklarını ve boykot ettiklerini de görmedik. Sendikal politikalarını ilkeler üzerinden değil ülkeler üzerinden yürütüyorlar. Erdoğan karşıtlığı yaparak sendikacılıktan uzaklaştıklarının farkında bile değiller. Anti-Erdoğancılık yapalım derken rezil olduklarının farkına varmalarını beklerken her geçen gün daha açığa çıkıyorlar.

REKLAM

ITUC, ETUC ve Alman sendikalar İstanbul’daki toplantıya Erdoğan’a meşruiyet sağlamak istemedikleri için katılmayacaklarmış. Demokratik ülkelerde iktidarlar meşruiyeti halktan alırlar. Uluslararası sendikaların ya da kuruluşların miyop bakışları Hükümetin meşruiyetini etkilemez. Erdoğan’ın ve Hükümetin meşruiyeti halktan aldığı oylardır. Eskiden Türkiye’de iktidar olmak için uluslararası güç odaklarından meşruiyet arama arayışı içinde olanlar belki vardı. Bugünün Türkiye’si meşruiyetin kaynağı olarak sadece halk desteğini arıyor. İstanbul’da yapılacak ILO toplantısını boykot edenler gelmezse hiçbir şey olmaz. Hatta gelmemeleri daha iyi olur. Çünkü görünüşte emekçilere hizmet eden ancak gerçekte emperyalizme hizmet eden kuruluşların bu toplantılarda olmaması emekçilere kazandırır.

Tarkan Zengin • Çalışma Hayatı Uzmanı

REKLAM
ÖNERİLEN VİDEOLAR
"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!
Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler...
Minikler asker ağabeylerini unutmadı
Hatay'da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli'de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.UFO merakı yüzünden NASA'yı hackleyen Gary Mckinnon
Dünyanın en büyük askeri bilgisayar korsanlığına imza atan Gary Mckinnon en tehlikeli hackerlar arasında gösteriliyor. UFO belgelerinin saklandığını düşündüğü için başlayan ilginç hikayesi Pink Floyd şarkılarına bile konu olmayı başardı.
Filmin etkisinden çıkamayan çocuk böyle ağladı
Çizgi film izleyen küçük bir çocuk kuyuya düşüp annesini kaybeden dinazor yavrusunu görünce göz yaşlarını tutamadı.
Bunu Gördünüz Mü? Pas Atarken İmkansızı Başardı
Haftaya damgasını vuran ve mutlaka izlenmesi gereken anlar Tuğçe Ergül'ün sunumuyla ekranlarınızda: Bunu Gördünüz Mü?