Teknolojiİkinci Blog Yazarları Çalıştayı tamamlandı

İkinci Blog Yazarları Çalıştayı tamamlandı

Türkçe içerikli blogların geleceğine yön verecek Blog Yazarları Çalıştayı'nın ikincisi gerçekleştirildi. Çalıştayda blog yazarlarının belirlediği 20 konu üzerinde konuşmalar yapıldı.

Haber MerkeziYeni Şafak
İkinci blog çalıştayı katılımcıları.
İkinci blog çalıştayı katılımcıları.
İnternetin içerik geliştirici alanında en önemli gücü olan blog yazarlarının son durumunun değerlendirildiği 2. Blog Yazarları Çalıştayı tamamlandı.

Blog yazarlarının bir araya gelerek sosyal ağların ve mobil teknolojideki gelişmelerin karşısında blog / blog yazarlığı kavramını masaya yatırıp; blogların sorunlarını ve geleceğini ele aldığı çalıştayda daha önce katılımcı blog yazarlarının belirlediği 20 konuda görüş alışverişinde bulundu.

Alanında uzman isimler blogların Türkiye'deki serüveninin 11. yılında Blog Yazarları Çalıştayı için İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Halkalı Yerleşkesindeki Tarihi Bina Seminer 2 salonunda katılımcılarla bir araya geldi. İZÜ Türkçe Öğretmenliği Bölümü Ana Bilim Dalı koordinasyonu ve ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştayda Evren Soyuçok, Atıf Ünaldı, Daron Yöndem, Funda Güleç Yalçın, Hilal Meriç ve Yeşim Mutlu daha önce belirlenen 20 konu üzerinde konuşmalarda bulundu.


Konuşmacılardan Evren Soyuçok edebiyat mezunu olduğunu fakat blog tutmaya uzun süredir devam ettiğini belirterek “Üniversitede okuyan gençler içerik üretiyor olmalı. Bu anlamda blog önemli bir mecra. Dijital bir miras bırakmalısınız." açıklamasında bulundu. Özellikle Microsoft Azure bulut sistemi konusunda yazdığı yazılarla tanınan Daron Yöndem “Blog yazmak zorunda değilsiniz. Önemli olan içerik üretmek. Ne tarz içerik üretmek istiyorsunuz. Önce buna karar vermelisiniz" diyerek, blog yazmaya başlamak isteyenlere tavsiyelerde bulundu. Blog yazarlarının rahat olduklarını ve istedikleri gibi hareket edebildiklerini belirten Yeşim Mutlu “Blogger'lar gerçekten rahatlar. Bir samimiyet söz konusu. Bu sebeple bu toplantılarda basın-blog iki grubu ayırmak gerekiyor." ifadelerini kullanarak, son dönemde markaların lansmanlarına basın mensuplarının yanında blog yazarlarını da çağırdığını belirtti. Aynı konuda konuşan Atıf Ünaldı ise “İlk olarak PR Şirketleri blogger'ları basın toplantılarına çağırmaya başladı. Bazı sorunlar gündeme gelince gruplar ayrıldı." yorumunda bulundu. Organizasyonun moderatörlüğünü de üstlenen Funda Güleç Yalçın ise “Basın kimliğimle bazı davetlere katılıyoruz. Gazeteci olma iddiamız yok fakat kenarda ayrı tutulma, dışlanma söz konusu olabiliyor." ifadelerini kullandı.

 • Blogun tanımı nedir? Nasıl daha işlevsel hale getirilebiliriz?
 • Blogların başarısını sürdürülebilir hale nasıl getirebiliriz?
 • Blog yazarlarının blog türlerinden herhangi birinde uzmanlaşması gerekli mi? (Moda blogu, yemek blogu)
 • Hangi blog türünde daha hızlı ilerlenir. Kalıcı başarı nasıl sağlanır?
 • Bloglarda özgün içerik nasıl oluşturulur? Kaliteli içerik oluşturmanın bir kuralı var mı?
 • Blog takip etme / okuma kültürü internet kullanıcılarında nasıl yerleştirilir?
 • Dünya çapında gündem oluşturabilecek değerde içerik üretmek nasıl mümkün olabilir?
 • Günümüzde bloglar medyanın ve gündemin neresinde?
 • Bloglar can mı çekişiyor yoksa yeniden yapılanması mı gerekiyor?
 • Önce blog yazmanın keyfi mi yoksa ünlü olmak mı?
 • Üniversite öğrencilerinde blog yazarlığı kültürünü geliştirmenin önemi (İnternette tüketen taraftan üreten tarafa geçiş.)
 • Belli bir uzmanlık çerçevesinde istikrarlı içerik üretimi sağlamada zorluk yaşaması
 • Deşifre olma (Özellikle gizli yazarlı bloglar için)
 • Blogların okunma oranının hızla düşmesi
 • Okuyucu (ziyaretçi) katılımının düşüklüğü (Yorum azlığı)
 • SEO rekabeti
 • İçerik üretiminde istikrarsızlık
 • Kullanmadıkları ürünlerin bile tanıtımını yapan blog yazarları yüzünden internet kullanıcılarının blog yazarlarına olan güveninin zedelenmesi
 • Blog yazarlarına basın kartının verilmemesi
 • Blog yazarlığını hobi mi yoksa meslek olarak mı yapıldığının karıştırılması
 • Hem internet kullanıcılarının hem de blog yazarlarının da YouTube, Instagram gibi diğer sosyal medya mecralarına kayması
 • Her blog yazarı aynı zamanda YouTube'da da olmalı inancı
 • Daha fazla okunma, daha fazla trafik, daha fazla ziyaretçi çabası

  Etkinliğin öğleden sonraki oturumunda Evren Soyuçok, katılımcılara bir müjde de verdi. Soyuçok “Türkiye'deki blog çalışmalarını ve ortak blog kültürünü tek bir platformda toplayabilmek için yeni bir projeyi hayata geçireceğiz." açıklamasında bulundu.
  ÖNERİLEN VİDEOLAR
  Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
  Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.  Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
  Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
  National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


  "Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
  Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
  Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


  "Banker Bilo" filmi gerçek oldu
  Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
  Maden işçilerinden örnek hareket
  Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
  Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
  Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
  Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
  ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
  Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
  ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


  Kudüs için bir şey yap!
  Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


  Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
  Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
  İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


  Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
  Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
  Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
  Kudüs... Şimdi ne olacak?
  ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
  Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
  Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
  Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!
  Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler...
  Minikler asker ağabeylerini unutmadı
  Hatay'da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli'de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.