TeknolojiTeknoloji şirketleri Trumpı istemiyordu

Teknoloji şirketleri Trump’ı istemiyordu

ABD Başkanlık seçimleri sonuçlandı ve 45. Başkan olarak emlak kralı olarak da bilinen Trump seçildi. Fakat seçim çalışmaları döneminde dünyanın en büyük teknoloji şirketleri Trump aleyhine açıklamalarda bulunmuştu.

Haber MerkeziYeni Şafak
ABD seçimleri süresince sadece vatandaşlar değil, ABD'li şirketler ve şirket yöneticileri ile beraber ünlü isimlerde ABD Başkan adaylarını açıklıyor. Son seçimde Trump ve Clinton arasında kıyasıya yaşanan rekabette teknoloji şirketleri ve yöneticileri ile birçok ünlü isim Clinton'u destekleyeceğini açıklamıştı.

Teknoloji şirketleri 'Clinton' demişti

Aralarında Yelp İcra Kurulu Başkanı (CEO) Jeremy Stoppelman, Tumblr CEO'su David Karp, Apple'ın kurucularından Steve Wozniak, Facebook'un kurucularından Dustin Moskovitz ve Twitter'ın kurucularından Ev Williams'ın bulunduğu 145 şirketin yöneticileri internet üzerinden bir mektup yayınlayarak Trump'ı desteklemeyeceklerini ifade ederek “ Trump'ın başkanlığı inovasyon açısından felaket olabilir" cümlesini kullanmışlardı. Kendilerini teknoloji endüstrisinde çalışan girişimci, mühendis, yatırımcı, araştırmacı ve iş liderleri olarak tanımlayan grup mektuplarında, "Biz, yeni fırsatları ve yaratıcılığı teşvik eden kapsayıcı bir ülkeye inanıyoruz. Donald Trump ise inanmıyor." ifadelerine yer vermişti.

  • ABD'li birçok şirketin merkezi her ne kadar ABD'de bulunsa da birçok fabrika ve operasyonlarını gelişmekte olan ülkeler ile iş gücünün düşük maliyette olduğu ülkelerde olduğunu hatırlatalım. 'Düzleşen dünya' terimiyle açıklanan bu durum, sektörün önemli temsilcilerinin küreselleşebilme ve diğer ülkelere açılabilmek için istikrarlı bölgelere ihtiyaç duymasına neden oluyor.

Trump'ın seçim dönemi açıklamaları “ yeni bir küresel ticareti tetikleyebilir" yorumlarına neden olmuştu. 17.5 trilyon dolarlık dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD'nin önemli şirketlerinin neredeyse hepsi Fortune 100 listesinde yer alıyor. Bu listede yer alan hiçbir şirketin CEO'su, Trump'ı destekleyen açıklamada bulunmadı. Örneğin, Fortune 100 şirketlerinden General Electric şirketinin CEO'su, Trump'ın Meksikalılar ve Müslümanlar hakkında yaptığı açıklamaların kabul edilemez bulduğunu belirtmişti. General Motors, Delta Air Lines, Cotsco, Airbnb, Facebook gibi şirketlerin yöneticileri ile spor ve medya dünyasından da önemli isimler Clinton'ı desteklediğini açıklamıştı. İşadamı geçmişi olan ve emlak krallığından başkanlığa terfi eden Trump konusunda iş dünyasının bu tutumu ilginç bulunuyordu.

Yeni başkan olan Trump, seçim döneminde vergileri düşürmeyi ve Obama Care sistemine de derhal son vermeyi planlandığını açıklamıştı. Fakat teknoloji şirketleri Trump yerine Clinton'u destekleyeceklerini ifade eden açıklamalarla seçim döneminde gündeme gelmişlerdi. Hatta Google gibi teknoloji şirketlerinin gizlice insanları Clinton lehine yönlendirdiği yönünde ifadeler ortaya çıkmıştı. Bu olumsuzluklara rağmen Trump'ı destekleyen sektörlerden biri Cumhuriyetçi adayı geleneksel olarak destekleyen silah sektörü olmuştur. Trump ABD Ordu'sunun daha da genişletilmesi, yeni gemi ve uçakların filoya eklenmesi hususundaki açıklamalar yapmış fakat ABD ordusunu Orta Doğu'dan çekeceği yönünde ifadelerde kullanmıştı.

Gizli toplantı yapmışlardı

Teknoloji şirketlerinin Donald Trump'ın başkan olmasını istememesi için bir sürü sebep var. Apple CEO'su Tim Cook, Google'ın kurucularından Larry Page, Facebook'un yatırımcılarından Sean Parker ve Tesla ile SpaceX'in kurucusu Elon Musk gibi teknoloji dünyasının önemli isimlerinin bir araya gelerek Trump'ın üretim maliyetini ve vergi oranlarını artıracak politikalarına karşı ne yapabileceklerini konuştukları iddia edilmişti. Güvenlik için “internetin bir kısmının kapatılabileceğini" savunan Trump'ın, “İnternet ve bilgisayarlar, bazen hayatı kolaylaştırıyor. Ama çoğu zaman hayatı çok daha karmaşık hale getiriyor. İnsanlar kendilerini internet alışkanlığından uzak tutmalı" sözleri, teknoloji ve internet eko sistemi için bir tehdit olarak değerlendirilmişti. ABD (eski) başkanı Barack Obama,Trump hakkında “Twitter hesabını bile idare edemeyen biri, nükleer kodları elinde tutamaz" açıklamasında bulunmuştu. Bütün bu ifadeler Silikon Vadisi şirketlerinin Trump karşıtı ifadeler kullanmasıyla devam etmişti. Silikon vadisinde Trump'ı destekleyen sürpriz isimler arasında ise Paypal yer alıyor.

ABD seçimleri dünya ticaretinin de seyrini birçok açıdan etkileyecek. Seçim sonuçları resmi olarak açıklanmadan bile birçok dünya borsasında düşüşler yaşanmaya başlandı. Amerikan doları bile son durumdan etkilendi. Fakat özellikle İngiliz ve Amerikan basınının Trump karşıtı ifadelerini, Trump başkan seçilince değiştirmeye başlaması önümüzdeki dönem için ipuçları veriyor. Bakalım Trump, teknoloji şirketleri ile buzları eritebilecek mi?

ABD'de anketler dünyaya yalan söylemiş
DÜNYA
ABD'de anketler dünyaya yalan söylemiş

Piyasalarda Trump depremi
EKONOMİ
Piyasalarda Trump depremi

ABD seçim sonuçları açıklandı: Trump başkan
DÜNYA
ABD seçim sonuçları açıklandı: Trump başkan

Seçimin kaderini Google belirliyor
TEKNOLOJİ
Seçimin kaderini Google belirliyor


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.