Aile destek nisan ayı ödemeleri yattı mı?

Nisan ayı aile destek ödemesinin bayramdan önce yatırılıp yatırılmayacağı hak sahipleri tarafından merak konusuydu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye Aile Destek Programı ödemelerinin hesaplara yatırılacağını bildirdi. Peki Aile destek ödemesi nisan ayı maaşı yattı mı ne zaman yatacak? Aile Destek Programı ödemesi ne kadar?

Aile destek ödemesi yattı mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Ramazan Bayramı'nın huzur iklimini hep birlikte yaşamak, ailelerimizin bayram sevincini daha da artırmak adına Türkiye Aile Destek Programımızın ödemelerini öne çekerek yarın hesaplara yatırıyoruz. Hak sahibi tüm ailelerimiz için hayırlı olsun. En değerli varlığımız olan aileyi merkeze alan bakış açısı ve milletimizin yaşam standartlarını daha da yükseltmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

Aile Destek Programı başvuru şartları nelerdir? Kimler Aile destek parası alabilir?

Aile Destek Programı başvuru şartları merak ediliyor. Vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Aile Destek Programı yardımlarını kimlerin alabildiğini araştırırken, devlet yardımı için başvurular e-Devlet Kapısı üzerinden yapılıyor. 450 Türk lirası ile 600 Türk lirası arasında değişen Aile Destek Programı desteği ile ailelere 12 aylık süre boyunca destek sağlanıyor.

Kimler Aile Destek Programından faydalanabilir?

Aile Destek Programı başvuru şartlarında kimlerin bu devlet desteğinden faydalanamayacağı belirlenirken, bu kapsamın dışında kalan vatandaşlar Aile Destek Programına başvurabiliyor.

Türk vatandaşı olmayan, Mavi Kart sahibi olan, yerleşim adresi yurt dışında olan, 18 yaşından küçük olan, hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunan kişilere destek verilmeyecek.

Bunların yanı sıra, başvuran kişinin cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmeyecek ve bu kişiler Aile Destek Programı dışında tutulacak.

Aile Destek Programı başvurusu nasıl yapılır?

Aile Destek Programı başvurusu e-Devlet'ten yapılıyor. T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapan vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetleri altında görünen Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti seçeneğinden Aile Destek Programı başvurusunu tamamlayabiliyor.

Açılan ekrandan "yeni başvuru" seçeneğine tıklayanlar, "Aydınlatma Metni" ve "Açık Rıza Formu"nun sonunda bulunan kutucukları işaretledikten sonra sayfanın sonunda yer alan "Başvur" butonuna tıklayarak Aile Destek Programı başvurusunu gerçekleştirebiliyor.

Aile Destek Programı kapsamında verilen destek ne kadar?

Aile Destek Programı kapsamında verilecek destek tutarı, hak sahibi hanelerdeki kişi başına düşen aylık gelirindahil olduğu gelir aralıklarına göre belirleniyor. Buna göre,

450 TL ve altında aylık geliri olana 1.250 TL,

450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı 1.100

911,15 TL üzeri ─ 1372,30 TL ve altı 950

1372,30 TL üzeri ─ 5.667,37 TL’den az 850

850 ile 1.250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2024 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayında gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir.

Kapsamın genişletilmesi ile birlikte getirilen Çocuk Destek Bileşeni ile hak sahibi hanelere sağlanacak ek destek tutarları, hanedeki çocuk sayısına göre belirlenmiştir. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan çocuk sayılarına göre;

1-2 çocuklu hanelere 350

3 çocuklu hanelere 450

4 çocuklu hanelere 550

5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere 650

350 ile 650-TL arasında değişen tutarlarda ek ödeme gerçekleştirilmektedir.

ÖZGÜN
Sağlık Bakanlığı işçi alımı canlı kura çekiliş sonuçları YHGM İŞKUR asil ve yedek isim listesi sorgulama ekranı!

ÖZGÜN
Üç aylık enflasyon oranları açıklandı emekli ve memurların maaş artışı ne kadar olacak?