Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile İranlı mevkidaşı Reisi gerilimi tırmandıracak görüşme: İsrail kendisini savunuyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail-Filistin çatışmasını ve Gazze'deki durumu ele aldı. Görüşmede Macron'un "İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu" söylediği ifade edildi.

Haber Merkezi AA
Macron ve Reisi, İsrail-Filistin çatışmasını görüştü

Elysee Sarayından yapılan açıklamada, Macron'un Reisi'yle telefonda görüştüğü bildirildi. Açıklamada, görüşmede Macron'un "İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu" söylediği ifade edildi.

"İran'ın sorumluluğu var"

Macron'un Reisi'yi "İsrail-Filistin çatışmasının herhangi şekilde tırmanmasına ve özellikle Lübnan'a yayılmasına karşı uyardığı" belirtilen açıklamada, "Hizbullah ve Hamas'la ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda İran'ın bu konuda sorumluluğu var." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Macron'un, İran'ın bölgedeki gerilimin artmasını önlemek için çaba göstermesi yönündeki beklentisini dile getirdiğine yer verildi.

Gazze'ye insani yardım

Görüşmede Gazze'deki insani durumun da ele alındığı aktarılan açıklamada, Fransa'nın, Gazze'deki insani yardım operasyonlarını desteklemek için Birleşmiş Milletler'le birlikte adımlar attığı belirtildi.

Açıklamada, Macron'un "İran'da alıkonulan 4 Fransız vatandaşının derhal serbest bırakılması" çağrısında bulunduğu ifade edildi.


İşgalci İsrail çevresini vurmuştu: Refah Sınır Kapısı yeniden açılıyor

Küresel markalar ellerine kan bulaştırdı: İşgalci İsrail'e peş peşe desteklerini duyuruyorlar

Filistin'de en az bin kişi enkaz altında: Hala hayatta olanlar için uluslararası yardım çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın Yahudiliği üç gün sürdü: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisi sonrası ağız değiştirdi