İngiltere Başbakanı Sunak Baltık ülkelerinin yetkilileriyle görüşecek

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak temaslarda bulunmak üzere bugün Danimarka, Finlandiya, Estonya, İzlanda, Letonya ve Hollandalı yetkililerle Letonya'nın başkenti Riga'da bir araya gelecek. Başbakanlık Ofisi'nin yaptığı açıklamada ise, Rusya'ya karşı atılacak adımların görüşüleceği dile getirildi.

Haber Merkezi DHA
Rishi Sunak ve Volodimir Zelenskiy

İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Başbakan Rishi Sunak, Ortak Sefer Gücü (JEF) muadilleriyle İskandinav ve Baltık bölgesindeki Rus saldırganlığına karşı devam eden çabaları görüşmek üzere bugün Letonya'ya gidecek. JEF, demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne bağlılığın yanı sıra uzun bir ortak askeri operasyonlar geçmişine, benzer düşüncelere sahip on ülkeyi bir araya getiriyor” denildi.

Ukrayna'ya 2023 boyunca 250 milyon sterlin değerinde ağır silah desteği

Öte yandan açıklamada 2023 yılı boyunca Ukrayna’ya 250 milyon sterlin değerinde ağır silah yardımı yapılacağı da aktarıldı. Açıklama şu ifadelerle devam etti:
“İngiltere, 2023 yılı boyunca Ukrayna'ya sürekli ağır silah akışını sağlayacak 250 milyon sterlinlik bir sözleşme kapsamında, gelecek yıl yüz binlerce mermi, topçu mühimmatı tedarik edeceğini duyurdu. Birleşik Krallık, Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi ve son zamanlarda 125 uçaksavar silahı göndermek de dahil olmak üzere Ukrayna'ya halihazırda Avrupa'nın önde gelen savunma yardımı sağlayıcısıdır. Ayrıca Şubat ayından bu yana 100 binden fazla mühimmat sağladık ve teslimatlar Ukrayna'nın topraklarını geri almak için yaptığı başarılı operasyonlarla doğrudan bağlantılı.”

DÜNYA
İngiltere sağlık krizi: Tarihin en büyük grevi

DÜNYA
İngiltere'de grev krizi devam ediyor: Ulaşım sekteye uğradı

FOTOĞRAF 8
Türkiye'nin kara harekatı öncesi Fransa, ABD ve İngiltere'den Kıbrıs'ta kışkırtıcı hamle
Yunanistan ve Rumları kullanarak Türkiye'yi kışkırtmaya çalışan Batı, şimdi de fiili provokasyonlara imza atmaya başladı. Fransa'nın ardından İngiltere ve ABD'de de Kıbrıs Adası'na üşüşerek askeri girişimlerde bulunuyor. Provokatif hamlenin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik düzenlemeyi planladığı kara harekatı öncesi gelmesi dikkat çekti.