İsrail Filistinli ailenin evini havaya uçurdu

Yerleşimci Yahudilerle iş birliği yapan İsrail askerleri, kendini korumak isteyen Filistinlileri hedef alıyor. Nablus’ta Filistinli Huruşa ailesinin evi dün patlayıcılarla havaya uçuruldu. Bu vahşet görüntülerini bizzat İsrail ordu sözcülüğü paylaştı. İsrail, ambulansların olay yerine girmesini de engelledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İşgalci güçten terör eylemi

İşgal altındaki Filistin topraklarında Yerleşimci Yahudi teröristlerin saldırıları her geçen gün artarken, işgalci güç İsrail de Filistinlilere yönelik zulüm ve baskısını genişletiyor. Adeta yerleşimci Yahudi teröristlerle işbirliği yapan İsrail askerleri, kendini korumak isteyen Filistinlileri hedef alıyor. İşgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentine bağlı Asker Mülteci Kampı’na baskın düzenleyerek Filistinli Huruşa ailesinin evini dün patlayıcılarla havaya uçurdu. İsrail ordusu gece saatlerinde büyük bir konvoyla Nablus kentindeki Asker Mülteci Kampı’na baskın düzenledi. Askerler, 26 Şubat’ta Huvvara beldesinde iki Yahudi yerleşimciyi öldürmekle suçlanan ve daha sonra İsrail ordusu tarafından öldürülen Filistinli Abdulfettah Huruşa’nın ailesinin evini kuşattı. İsrail ordu sözcülüğü, askerlerin Huruşa’nın ailesinin evini patlayıcılarla yıktığı görüntüleri paylaştı. Görüntülerde, işgalci güce bağlı askerlerin evi basma, patlayıcıları yerleştirme ve evi havya uçurma anları paylaşıldı.


POGROM GECESİ

Baskın sırasında bölgede yaşayan Filistinliler ile İsrail askerleri arasında olaylar çıktı. Filistinliler, İsrail ordusuna ait zırhlı araçlara engel olmak için lastik yaktı, taş ve havai fişek attı. Batı Şeria’nın Nablus kenti yakınlarındaki Huvvara beldesinde 26 Şubat’ta düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimci öldürülmüştü. Bölgedeki yüzlerce Yahudi yerleşimci, aynı günün gecesinde İsrail ordusunun gözetiminde Huvvara beldesine baskın düzenlemişti. Yerleşimciler, onlarca ev, dükkan, arabayı ateşe vermiş, bir Filistinliyi ateş açarak öldürmüş, olaylarda onlarca Filistinli de yaralanmıştı. İsrail ordusundan bölgede sorumlu komutan Yehuda Fuchs, Huvvara’da yerleşimci teröristlerin eylemleri sonucu yaşananları Nazi Almanya’sında 9 Kasım 1938’de Yahudilere karşı toplu saldırıların başladığı “Pogrom Gecesi”ne benzetmişti.


Organize Yahudi terörü

Avustralya'nın 'işgal altındaki topraklar' kavramını kullanması Filistin'de memnuniyetle karşılandı

Yüzlerce Yahudi akademisyenden İsrail işgaline karşı ortak bildiri