Tesla tedarik sorunları nedeniyle dün Şanghay’daki tesisindeki üretimini durdurdu

Dünyanın en büyük elektrikli araba üreticilerinden olan Tesla, dün Çin’in Şangay kentinde bulunan fabrikasındaki üretimini durdurduğunu bildirdi.

Haber Merkezi İHA
Arşiv.

Şangay şehrinde yaşanan Covid-19 krizinde uygulanan kapanma kararı nedeniyle de kentte tedarik sorunları yaşayan Tesla, bu nedenle elektrikli araçlarının parçalarını güvence altına alma sorunları nedeniyle Şangay’daki tesisinde üretimi durdurdu.

Amerikan otomotiv devi, Şangay’daki kapanma ile beraber 22 gün üretimine ara vermiş, ancak 19 Nisan tarihinde kısmi olarak üretime geri dönmüştü. Tesla’da üretimin durması dışında daha önce de sorunlar yaşanmış ve Çin’deki 14 bin 684 aracın geri çağrıldığı açıklanmıştı. Tesla’nın geçtiğimiz haftalarda resmi olarak yaptığı açıklamaya göre 12 Ocak 2019 ile 25 Mart 2022 arasında üretilen bin 850’si ithal, 12 bin 834’ü Çin yapımı Model 3 Performance araçlarında yazılım hatası olduğu belirtilmişti.

HAYAT
Elon Musk uyardı: Japonya bunu yapmazsa er geç yok olacak

FOTOĞRAF 11
Tesla robo taksiler için tarih verdi: Otobüsten daha ucuz olacak
Tesla'nın bir sonraki büyük projesi, toplu taşımadan daha ucuz olmayı vaat eden kendi kendini süren "robo taksiler" üretmeyi içeriyor. Tesla CEO'su Elon Musk, yeni projesine dair açıklamalar yaparak "2024'te bunun hacimli üretimine ulaşmayı hedeflediğimiz çok güçlü bir ürün olacağını düşünüyorum." diyerek robo taksilerin otobüsten ucuz olacağını vadetti.