Zelenskiy Prigojin'in ölümüyle ilgili konuştu: Herkes bu durumun kiminle alakalı olduğunu anlıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, basın toplantısının ardından, paralı savaşçı grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in de öldüğü kazayla ilgili "Bu durumla kesin alakamız yok. Herkes kimin bununla alakalı olduğunu anlıyor" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
Zelenskiy'den Prigojin'in ölümüyle alakası olmadığını bildirdi.

Zelenskiy, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo De Sousa ile başkent Kiev'deki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.


Toplantıda Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in ölümüyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Zelenskiy, şu ifadeleri kullandı:

"Ukrayna, bazı ülkelere uçak temini konusunda başvurduğunda, bunu kastetmemiştik. Aslında başka bir şeyi kastettik ve destek istedik. Gerçi, bu da bir anlamda bize kesin yardımcı olacak. (Prigojin'in ölümü) Bu durumla kesin alakamız yok. Herkes kimin bununla alakalı olduğunu anlıyor"


Wagner lideri Prigojin'in uçağı düştüNe olmuştu?

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, dün ülkenin Tver bölgesinde özel bir jetin düşmesi sonucu 10 kişinin öldüğünü bildirmişti.


Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya) da düşen uçakta ölenlerin arasında Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in de bulunduğunu açıklamıştı.


Wagner'e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında, uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü öne sürülmüştü.


Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla 24 Haziran'da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun araya girmesiyle sona ermişti.


Prigojin’in uçağının düşmesi sonrası Biden’dan Putin iması: Arkasında olmadığı çok fazla olay yok

Prigojin ölmedi mi? İngiliz isimden çarpıcı iddia

Putin'in yıllar önce verdiği röportaj yeniden gündem oldu: Affetmeyeceğim tek şey ihanet

Prigojin'in ölümü sonrası Putin'e muhalif isimlerin akıbeti tekrar gündemde