Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya Başbakanı Scholz ile telefonda görüştü: Egemen Filistin Devleti vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Scholz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin krizin bir an önce sonlandırılması için her türlü çabayı gösterdiğini, arabuluculuk dahil birçok barışçıl adımı atmaya hazır olduğunu belirtti. Erdoğan, sorunun temelli çözümü için Filistin'e verilen sözlerin tutulması ve uluslararası toplumun 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan, coğrafi bütünlüğe sahip, bağımsız, egemen bir Filistin Devleti'nin kurulmasına öncülük etmesinin şart olduğunu söyledi.

Halil Akkoç Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan - Almanya Başbakanı Scholz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, bölgede ve dünyada kaygıyla izlenen İsrail-Filistin çatışmaları ve insani krizlere çözüm arayışları ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin krizin bir an önce sonlandırılması için her türlü çabayı gösterdiğini, arabuluculuk dahil birçok barışçıl adımı atmaya hazır olduğunu belirtti.

Egemen Filistin Devleti vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sorunun temelli çözümü için Filistin'e verilen sözlerin tutulması ve uluslararası toplumun 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan, coğrafi bütünlüğe sahip, bağımsız, egemen bir Filistin Devleti'nin kurulmasına öncülük etmesinin şart olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz: Erdoğan arabuluculuk ve gerilimi azaltma konusunda önemli rol oynayabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün Kralı 2. Abdullah ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BAE Devlet Başkanı Al Nahyan telefonda İsrail-Filistin arasındaki çatışmalı süreçte yaşanan son gelişmeleri ele aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Filistin diplomasisi: 10 liderle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi