Dışişleri Bakanlığı'ndan Limasol'daki cami saldırısına kınama

Dışişleri Bakanlığı, GKRY'nin Limasol kentindeki camiye yapılan saldırıyı şiddetle kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ''Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Limasol kentinde bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne günün erken saatlerinde yapılan kundaklama saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu konu hakkında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle destekliyoruz'' ifadeleri kullanıldı.

Haber Merkezi AA
Limasol’da bulunan İbrahimağa Köprülü Camisi'ne gece saatlerinde bir kişinin molotofkokteyli attığı; caminin kapısının ve duvarının zarar gördüğü kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı, GKRY'nin Limasol kentindeki camiye yapılan saldırıyı şiddetle kınadı.


Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


''Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Limasol kentinde bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne günün erken saatlerinde yapılan kundaklama saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu konu hakkında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle destekliyoruz.


Sözkonusu menfur saldırıyla, GKRY’de farklı camilere karşı geçmişte de gerçekleştirilen eylemlere bir yenisi eklenmiştir.


Avrupa genelinde artmakta olan İslam karşıtlığının son örneği olan bu saldırı sadece Müslümanları hedef almakla kalmamakta, aynı zamanda ortak insanlık değerlerimize yönelik tehdidin ne denli ciddi boyutlara ulaştığını bir kez daha ortaya koymaktadır.


Diğer taraftan, anılan saldırının gözler önüne serdiği nefret ve tahammülsüzlük, Kıbrıs Rum toplumunun bazı kesimlerinin Müslüman Kıbrıs Türkleriyle barış, huzur ve hoşgörü içinde birarada yaşama anlayışından ne kadar uzak olduğuna işaret etmekte; Kıbrıs Türk tarafının iki devletli vizyonunun Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik yegane gerçekçi modeli oluşturduğunun ilave bir kanıtını teşkil etmektedir.''


KKTC'den Kıbrıs Rum kesimindeki camiye molotofkokteyli ile alçak saldırıya kınama: Türk-İslam düşmanlığının göstergesi

Güney Kıbrıs'ta camiye molotofkokteyli alçak saldırı: Kapı ve duvarlar zarar gördü

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Kıbrıs Rum kesimindeki camiye saldırıyı kınadı: Failler yargılanmalı