İnternet bağımlılığı geleceğin hastalığı olacak

İnternet bağımlılığına dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Çevik, “İnternet bağımlılığının dünyamızda gelecek 10 yıl içerisinde en ciddi hastalıklardan biri olacağı öngörülüyor” dedi.

Haber Merkezi İHA
internet bağımlılığı

Uzm. Dr. Mehmet Çevik, internet bağımlılığı hakkında bilgi verdi. 2014 verilerine göre Türkiye nüfusunun neredeyse yarısının internet kullanıcısı olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Çevik, sanılanın aksine yalnızca ergen ve genç nüfusun değil aynı zamanda orta yaş grubunun da internet bağımlılığı konusunda oldukça yüksek seviyelerde olduğunun görüldüğünü ifade etti.


İnsanlar organik ilişkilerden uzaklaşıyor


Uzm. Dr. Çevik, “İnsanların ’organik’ bağlardan giderek uzaklaştığı ve ’makine’ üzerinden ilişkilerini yönlendirdiği dünyamızda gelecek 10 yıl içerisinde en ciddi hastalıklardan biri olarak internet bağımlılığı görülmektedir” diye konuştu.

Ölümle bile sonlanabilir

İnternet bağımlılığı teriminin bile kendi içinde yetersiz kaldığının altını çizen Uzm. Dr. Çevik, “Artık oyun bağımlılığı, sosyal ağ bağımlılığı ve hatta ’selfie’ bağımlılığı gibi alt grup bağımlılık tanımları oluşmaya başlamıştır. Bu kavramlar her ne kadar ’yeni yetme’ gibi görülse de hormonlu büyüme gösterip hızla gelişmekte ve ölümcül sonuçlara ulaşabilmektedirler. Muğla’da yaşanan ve bir kişinin çekim yaparken uçurumdan düşmesiyle sonuçlanan selfie ölümünden sonra bölgede çekilen selfie sayısı 10 kat daha artmıştır” şeklinde konuştu.

Ne yapmalı?

“Ne zaman terapiye başlamalı?” sorusunu yanıtlayan Uzm. Dr.Çevik, “Eğer siz de güne hangi sebeple olursa olsun internetle başlıyorsanız, günde yaklaşık 4-5 saati aşkın internette kalıyorsanız, her gittiğiniz yerde aklınıza ilk gelen şey fotoğraf yükleyip sosyal medyada paylaşmak ise ve bazen internet yüzünden işinizi, eşinizi veya arkadaşlarınızı aksatıyorsanız veya bu konuda serzenişler işitiyorsanız, yavaş yavaş bir terapi sürecine girmeyi düşünebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

HAYAT
İnternet bağımlılığı ve depresyon arttı

TEKNOLOJİ
İnternete en bağımlı ülke belli oldu