Genel Sağlık Haberleri

Ağrı kesici baş ağrıtır

Bir ayda 8 migren atağı geçirenlerin kronik migrenle karşı karşıya olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Samiye Ulutaş, “Kişiden kişiye değişse de stres, uyku düzeni değişikliği, rüzgarlı hava, kafein ve aşırı ağrı kesici kullanımı hastalığı doğrudan etkiliyor” dedi.

Pandemide yüzde 50 arttı: El ve kolda uyuşmalara yol açıyor

Pandemi döneminde hastalığa bağlı hijyen titizliğinin artması sonucu kadınlarda el ve kolda uyuşma, karıncalanmaya neden olan 'karpal tünel sendromu'nun yüzde 50 oranında arttığını söyleyen uzmanlar, ev kadınlarını pandemide temizliğe kendilerini fazla kaptırmamaları konusunda uyarıyor.

MS'in gelip geçici şikayetlerine dikkat!

MS’in gözlerde bulanıklık, kolda veya bacakta uyuşukluk gibi gelip geçici olabilen belirtilerinin tanı koyma sürecinde çok önemli olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Emin Özcan, Kişilerin bezen şikâyetleri geçtiği için doktora gitmiyor ve bu nedenle tanı gecikebildiğini. tedaviye geç başlandığında ise bu atakların engelliliğe kadar varabilecek sonuçlara neden olabileceğine işaret etti.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci müjdeyi verdi: Kanser aşısı yolda

Dünyada onaylanan ilk koronavirüs aşısını geliştiren bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, pandeminin geleceği ve kanser aşıları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pandeminin ne zaman biteceği sorusuna Türeci, "Pandeminin korkutucu kısmı bir süre sonra sona erecek ancak hastalık grip gibi olacak. Aşılarımızı olacağız ve uzun bir süre hastalığa karşı korunacağız" dedi. Şahin ise üzerinde çalıştıkları kanser aşılarının önümüzdeki 2-3 yıl içinde piyasaya çıkabileceğini ve amaçlarının kanser ha...

20 dakikada kâbusa son

İdrar kaçırma, herhangi bir yaşta görülebilen ve hayatı tüm yönleriyle etkileyen önemli bir sağlık sorunu, ancak kader değil. Ürolog Prof. Dr. İhsan Karaman, “Yaklaşık 20 dakika süren ve ertesi gün eve çıkılabilen bir ameliyatla sorunu çözebiliyoruz” diyor.

Dünyada insanlar tuvaletten sonra elini yıkamıyor: Türkiye'de sonuç yüz güldürücü

El temizliğinin öneminin koronavirüsle birlikte arttığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürkan Mert, el yıkama oranları üzerine farklı ülkelerde yapılan araştırmalara dikkat çekti. Prof. Dr. Gürkan Mert, "Çalışmalar insanların yüzde 40'ının el yıkamaya uymadığını gösteriyor. İnsanlar ellerini koronavirüse rağmen yıkamıyor. Türkiye'de ise bu oran, dünyadaki oranın çok daha üstünde, bizde el yıkamaya uyum yüzde 55-60 civarlarında" dedi.

Yılda 5 milyon ölüm engellenebilir: DSÖ'den dikkat çeken 'fiziksel aktivite' uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), fiziksel aktivitenin artması durumunda dünyada 5 milyona kadar ölümün engellenebileceğini belirtti.

Çifte enfeksiyon dönemine girdik

Prof. Dr. Vefik Arıca, çifte enfeksiyon dönemi yaşadığımızı söyledi. Yalova Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arıca, “Bu yıl çifte viral enfeksiyonlar bekleniyor. Grip üzerine korona, korona üzerine soğuk algınlığı, karışık bir dönemdeyiz. Hem koronavirüs hem grip hem de soğuk algınlığı, yani bu yıl aynı hafta için birden fazla enfeksiyon geçiriliyor.” ifadelerini kullandı.

Kalp krizi geçirdi: Hastaneye ambulans helikopterle sevk edildi

Malatya'nın Darende ilçesinde, göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede kalp krizi geçirdiği belirlenen Nazmi Çiçek (60), kent merkezindeki hastaneye ambulans helikopterle sevk edildi.

Van’da 62 yaşındaki kadının başparmağından anjiyo yapıldı

Lokman Hekim Van Hastanesi'nde 62 yaşındaki kadına Türkiye’de nadir olarak yapılan başparmaktan anjiyo tedavisi uygulandı.

Kanlı ishale dikkat!

Son haftalarda kanlı ishal vakalarında artış yaşanıyor.

İlaç tedavisi yüz güldürüyor

Epilepsi hastalarının yüzde 70’inin ilaç tedavisine olumlu yanıt verdiğini belirten Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, bir yıl boyunca ilaç kullanımına rağmen nöbet geçiriliyorsa bu durumun ‘dirençli epilepsi’ olarak adlandırıldığını söyledi.

Yaş küçüldü risk büyüdü

Yaşamı boyunca her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski taşıdığını söyleyen Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Yeliz Emine Ersoy, “Meme kanseri sıklıkla ileri yaştaki kadınlarda görülse de son yıllarda 45 yaş altındaki genç kadınlarda da sıklığı arttı. Meme kanseri tanısı konan her 10 kadından birisi 45 yaş altında” dedi.

Seyahatte de sağlıkla kalın

Kovid-19 sürecinde normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde yoğunluk başladı.

Göklerdeki gücümüz: Ambulans uçaklar

Sağlık alanında yaptığı atılımlarla dikkat çeken Türkiye, son yıllarda ambulans uçaklarıyla da göz dolduruyor.

SMA kitabı rehber olacak

SMA tanılı çocukların ailelerine yönelik SMA Aile Bilgilendirme Kitabı çıktı

Kalbi bir kuş gibi çırpınıyorsa: Ritmi mutlaka kontrol ettirin

Vücudun metabolik ihtiyacına göre hızlanan veya yavaşlayan kalbimizin, ihtiyacı dışında çok yavaş veya hızlı atması ritim bozukluğu (aritmi) olarak adlandırılıyor. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Celal Akdeniz, çarpıntının çocuk kardiyoloji polikliniklerine en sık başvuru nedenlerinden biri olduğunu belirterek, “En sık tedavi ihtiyacı Supraventriküler Taşikardi (SVT) vakalarında oluyor. 5 yaş altı çocuklarda ilaç tedavisi, 5 yaş sonrası için ise ablasyon t...

Spor öncesi doğru beslen

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için egzersiz yaparken ve sonrasında tüketilecek besinler de önemli. Diyet Uzmanı Derya Fidan’dan birkaç ipucu: Yulaf yavaş sindirildiği için kan şekerini dengeler, enerji verir. Egzersizden 1 saat önce bir fincan kahve dayanaklılığı arttırır. Kas ağrısı için zencefil kullanın. Sıvı almayı ihmal etmeyin.

DSÖ sıtmaya karşı ilk kez aşı onayladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sahra Altı Afrikası'nda çocuk ölümlerine sebep olan sıtma hastalığına karşı yeni geliştirilen RTS,S/AS01 aşısının yaygın kullanılmasını tavsiye ederek ilk defa bir sıtma aşısını onayladı.

Türk doktor keşfetti: Çocuklardaki hastalık tıp literatürüne soyismiyle geçti

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nöroloji Bilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Sedat Işıkay, doğum sonrası bazı çocuklarda görülen genel gelişim geriliği, ilerleyici kafa küçüklüğü, yapısal beyin anormalliği ve vücutta aşırı iltihaba neden olan bir hastalık keşfetti. Yaptığı çalışmalar ve buluşu tıp dünyası tarafından da onaylanan Doç. Dr. Sedat Işıkay’ın ismi hastalığa verildi. Hastalık tıp literatürüne ‘Elbracht-Işıkay Sendromu’ adıyla kay...

Riskli gruba ücretsiz grip aşısı: Eylül ve şubat arasında yapılacak

Maske, mesafe ve hijyen kurallarında yaşanan gevşeme bu yıl sonbaharda grip vakalarını patlatınca Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Buna göre, 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanlar ve hamilelere ücretsiz olarak grip aşısı yapılacak. Milyonlarca vatandaşın eylül-şubat ayları içindeki grip aşıları ücretsiz olarak karşılanacak.

Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu

2021 Nobel Tıp Ödülü'nü "ısı ve temas reseptörlerini keşiflerinden" ötürü David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı. Nobel Ödülü kazananlar ödülünün yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık bir milyon 145 bin ABD doları) para ödülü alacaklar ve ödül seremonisi aralık ayında Oslo’da yapılması bekleniyor.

SGK'dan grip aşısı açıklaması: Ücretsiz dağıtılacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) milyonlarca vatandaşı ilgilendiren duyuruyu yaptı. Buna göre; gerekli şartlara uyan vatandaşlara grip aşısı ücretsiz olarak dağıtılacak.

Ardahan'da ikinci doz aşı yaptırmayanlar telefonla aşıya davet ediliyor

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, "İkinci doz aşı zamanı gelmiş ancak herhangi bir sağlık kuruluşuna baş vurmamış vatandaşlarımızı İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde görevlendirdiğimiz ekiplerimiz aracılığıyla arattırıyoruz. Neden aşı olmadıklarını soruyoruz." dedi.

Yaralanıyor hatta ölüyorlar

Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Direktörlük Laboratuvar Sorumlu Yöneticisi Veteriner Hekim Burcu Çevreli, sokak hayvanlarının sağlığı için iyi ve besleyici bir diyetin gerekli olduğunu belirterek, yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sindirmekte zorlandıklarını anlattı.

Sağlık Bakanlığı açıkladı: Ya oturuyoruz ya uzanıyoruz

Toplumda her geçen gün artan hareketsiz yaşam tarzı, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’yla bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Doğru beslenme uykuyu çağırıyor

Besin seçimi ve beslenme alışkanlıklarının uyku düzeniyle doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, doğru beslenmenin uyku kalitesini artıracağını söyledi.

Çocuklara vitamin takviyesi yapın

Eczacı Ayşen Dincer, çocuklarda güçlü bir bağışıklığın önemine dikkat çekti.

Diyabet kalbi vuruyor

Kalp ve damar hastalıkları dünyadaki en önemli ölüm nedeni olmaya devam ediyor. Kalp sağlığını korumada bireysel tedbirlerin önemine dikkat çeken Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ertuğrul Okuyan, şeker hastalarının 2 kat daha fazla kalp krizi geçirdiğini söyledi.

Dişimizi fena sıkıyoruz

Kovid-19 sürecinde belirsizlik, hastalanma ve ölüm korkusu gibi etkenlerin ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Özkan, “Bu süreçte kadınlar erkeklere oranla daha fazla diş ağrısı ve hassasiyetten yakınırken, en çok 35-55 yaş aralığındaki bireyler diş sıkma sorunlarıyla karşı karşıya kaldı” dedi.

Solunumun da görgü kuralı var

Maske kuralına riayet giderek azalırken grip salgını bir o kadar yayılıyor. Uzmanlar, öksürme, hapşırma hatta burun silmenin dahi bir görgü kuralı olduğunu hatırlatıyor.

Tavuk karasına çare aranıyor

Halk arasında tavuk karası olarak bilinen Retinitis Pigmentosa (RP) hastalığı her 3 bin kişiden birinde görülüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+