Genel Sağlık Haberleri

Bakan Koca: SMA hastalarında ikinci ilacın kullanımı için işlemleri başlattık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "SMA Bilim Kurulu, SMA hastalarında etkisini göstermiş ikinci bir ilacın kullanımını önerdi. Bu ilacın kullanımı için gerekli işlemleri başlattık" dedi.

Üçlü tehlike: Acillere başvurular 3-4 kat arttı

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle acillere başvuruların 3-4 kat arttığına işaret ederek maske kullanımı ve kapalı ortamların havalandırılması konusunda uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Yavuz, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın Kovid, RSV ve influenzayı aynı anda test edebilecek üçlü PCR testlerinin kullanıma gireceği yönündeki açıklamasıyla ilgili de, "Etkenin hangi virüs olduğunu ...

Yılbaşından bu yana MHRS üzerinden 200 milyon randevu alındı: Gitmeyeceğiniz randevuyu iptal edin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2022'nin 10 aylık döneminde Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden 200 milyon randevunun alındığını, günlük randevu sayısının Kovid-19 salgınından öncesine kıyasla yüzde 40 artışla 945 bine ulaştığını bildirdi. Koca "Gitmeyeceğiniz randevuyu MHRS üzerinden iptal edin" ifadelerini kullandı.

Tek kitle 4 teşhis: Çin’deki gibi bir tedbir alma durumumuz asla söz konusu olmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının birbirine karıştığını, bununla ilgili yeni bir test kitinin kullanıma alınacağını söyledi. Koca, “Bir ay içinde tek bir kit ile influenza A, influenza B, Kovid-19 ve RSV’ye aynı anda bakılacak” dedi.

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu kovid sonrası görülen salgına dikkat çekti: Maske kuralına uymaya devam etmeliyiz

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, Kovid-19 salgınından sonra dünyada görülen farklı tipte virüs salgınlarına dikkat çekerek tedbirlere uyulması gerektiğini belirtti. Akkoyunlu, "Dünyada Kuzey Avrupa, Amerika , Çin ve Asya bölgesinde şu anda hazırlanan raporlarda salgının var olduğunu biliyoruz. 3 farklı virüs tarafından oluşuyor" dedi.

Bakan Koca'dan sahte doktor açıklaması: Maaş almadı göreve başlamadı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, Tekirdağ'da ortaya çıkan 'sahte doktor'la ilgili olayın her boyutuyla değerlendirildiğini belirterek, “Göreve başlaması ve maaş alması gibi bir durum söz konusu değil. Bize herhangi bir belge beyanda bulunmuşluğu yok. Bir iki gün içinde olay daha net anlaşılacak. Ona göre nasıl bir tedbir almamız gerektiği netleşecek” ifadelerini kullandı. Artan solunum yolu enfeksiyonlarına ilişkin konuşan Ko...

Bakan Koca: İyileşince randevunuzu iptal edin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz ay 3 milyona yakın kişinin, MHRS üzerinden randevu aldığı halde muayene olmaya gitmediği verisini mizahi yönden ele alarak, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda iyileşenlerin randevularını iptal etmesini istedi.

3 milyon randevuya gidilmedi

Ekim ayında Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden 13 milyon 623 bin 42 doktor randevusu alındı, yaklaşık 3 milyon randevuya gidilmedi!

Sağlık Bakanlığı personel alımı Resmi Gazete'de

Sağlık Bakanlığı'nın 30 bin sağlık personeli 11 bin 317 işçi ve bin 183 sözleşmeli personel alımı için ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bakan Koca randevu alıp iptal etmeyen 2 milyon 866 bin kişiye seslendi: Bir açıklamanız var mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz ay tam 2 Milyon 866 Bin 7 kişinin, MHRS üzerinden randevu aldığı halde muayene olmaya gitmediğini açıkladı. Randevu konusunda ciddi olunması gerektiğini belirten Bakan Koca, "İptal edilmeden gelinmeyen her bir randevu sistemi yavaşlatır." dedi.

Eksik sodyum epilepsiyi tetikliyor

Kandaki sodyum değerinin düşük olmasının epilepsiyi tetiklediğini söyleyen Dr. Ferda İlgen Uslu, “Doğru tanı ve uygun tedavi edilirse hastaların büyük kısmı nöbetsiz bir yaşam sürebiliyor” dedi.

Tekirdağ Sağlık Müdürlüğünden 'sahte doktor' açıklaması: Hasta muayene etmemiş reçete yazmamış

Tekirdağ Sağlık Müdürlüğünden, Çerkezköy ilçesinde kendisini doktor olarak tanıttığı gerekçesiyle tutuklanan şüpheli hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada, "Ayşem Ö, Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde görevli bir doktormuş gibi çalışmamıştır. Hasta muayene etmemiş, reçete yazmamış, hekimin görevi olan hiçbir tıbbi girişimde bulunmamıştır. Kendisine, kurumun bir çalışanı olduğu varsayılarak muamele edilmemiştir. Çerkezköy Devlet Hastanesi'ndeki olayda, hayali hekimlik olan şahıs doktor rolünü, doktor...

Doğumdan ölüme dijitalleşen sağlık

27 bin sözleşmeli hekim atanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Ocak’a kadar 27 bin sözleşmeli hekimin açıktan atamalarının yapılacağını duyurdu.

Bakan Koca 'dünyada ilk ve tek' diyerek duyurdu: Her vatandaşın aile diş hekimi olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığın ve bağlı kuruluşların 2023 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı. Koca, “dünyada ilk ve tek” diye ifade ettiği aile diş hekimliği uygulamasını ülke genelinde yaygınlaştıracaklarını açıkladı. Koca ayrıca, “Sağlıklı nesiller için normal doğumu özendirmek üzere her gebeye bir ebe tahsis etmenin hazırlıklarını yapıyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı atama başvuruları için süreyi 28 Kasım'a uzattı

Sağlık Bakanlığı 2022 Yılı 4. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası için başvuru süresini 23 Kasım'dan 28 Kasım'a uzattı. Süre uzatımına ilişkin ilan Resmi Gazete'de de yayımlandı.

Bakan Koca Plan ve Bütçe Komisyonunda konuştu: SMA tedavisini bilim kurulumuz değerlendiriyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda daha sonra Sağlık Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurumlarının 2023 yılı bütçeleri kabul edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca milletvekillerinin sorularını yanıtladı. SMA hastalığında konunun bir ödeme sorunu olmadığını dile getiren Koca, "SMA hastaları için ödenen toplam miktarın iki katı ödeme yapıyoruz. 60 milyon avro SMA için, 120 milyon avro iki enzim için ödüyoruz. 250 hasta için. Sorun nerede? Zolgensma isimli gen tedavisinin ödeme kapsamında olmaması. Bahs...

DSÖ Maymun Çiçeği virüsünün adını değiştirme kararı aldı

Bugün açıklanması beklenen karar, DSÖ'nün Maymun Çiçeği virüsünün yeni adı için önerileri değerlendirmek üzere yaz boyunca yaptığı anlaşmayı takip ediyor. DSÖ geleneksel olarak, uluslararası acil sağlık durumlarının ilan edilmesi ve daha sonra tek tek ülkeler tarafından benimsenen hastalıklara isimler önerilmesi dahil olmak üzere halk sağlığı konularında küresel bir koordinatör olarak hareket ediyor.

Doç. Dr. Kılıç: Kontakt lens, göz kapağını düşürebilir

Kontakt lensin doğru kullanılsa bile kalıcı görme kaybına sebep olabileceğini belirten Doç. Dr. Aylin Kılıç “Lazerin riskli olduğunu düşünen birçok kişi lazer olmaktan çekiniyor. Aslında kontakt lens lazerden daha riskli. Kontakt lenslerin yapabileceği bakteriyel enfeksiyon çok ciddi kalıcı görme kaybına sebep olabiliyor. Uzun süre lens kullanımında göz kapağınızda düşüklük meydana gelebilir” dedi.

Sağlık Bakanı Koca duyurdu: Özel hastanenin faaliyetleri durduruldu

Sağlık Bakanı Koca, Tokat'ta yoğun bakım servisinde bir hastanın şiddet gördüğü görüntülerin kamuoyuna yansıdığı özel hastanenin faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı.

Acil servislerde ishal alarmı

Çocuk acil servislerine en çok ishal şikayetiyle başvurulurken, bu rakam yetişkinlere oranla 2 kat fazla. En fazla salgının İstanbul’da görüldüğünü belirten Acil Tıp Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Erkan Temizkan, “Eğer çocuğun ateşi 38 dereceyi aşıyor, kusma şikayeti varsa dikkatli olmak gerekiyor. El ve yüzde sararma fark edilirse hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor” dedi.

Gece yatmadan önce mutlaka tüketin: Etkisine herkes şaşırıyor

Yoğurt, sindirim sistemini düzenlediği ve bağırsakları çalıştırdığı için vücuda çok faydalıdır. Yoğurt tüketerek ya da yoğurt kullanarak hazırlayacağınız kürler sayesinde metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayabilir, yağ yakabilirsiniz. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız yoğurdu beslenme listenizden eksik etmemeniz gerekir. Yoğurt kürleri düzenli tüketildiğinde vücutta biriken ödem ve toksinleri de atıyor. Bu özelliği sayesinde şişkinliği önlüyor. Özellikle gece 1 kase tüketilen yoğu...

AB Komisyonu 2 milyon doz maymun çiçeği aşısı aldığını açıkladı

Avrupa Birliği Komisyonu, ilk teslimatının 2023'ün ikinci yarısında gerçekleştirileceği 2 milyon maymun çiçeği aşısının satın alınıp garanti altına alındığını duyurdu.

SMA Tip-2 hastası İsmail'in ailesi tüm yardımseverlerden destek bekliyor

Sultanbeyli’de yaşayan Selma ve Eşref Akdeniz çiftinin 2 yaşındaki oğlu minik İsmail, SMA tip-2 ile mücadele ediyor. Kısa bir süre önce ayakta durduğu için ağlamaya başlayan minik çocuğun, yapılan genetik testlerin ardından SMA tip-2 hastası olduğu belirlendi. İsmail'e destek için tüm operatörerden 5349'a Paşa yazıp göndererek destek olabilirsiniz.

Bakan Koca duyurdu: 42 bin 500 yeni personel alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 85 bin personel alımı için önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "85.000 yeni çalışma arkadaşından ilk etapta 42.500’ünün alımı için dün Başvuru Kılavuzları İŞKUR’A, tercih kılavuzu hazırlanmak üzere listeler ÖSYM’ye gönderildi. Hepimize hayırlı olsun" dedi.

Uzmanlar uyardı: Öksürük 3 haftadan uzun sürüyorsa dikkat

Öksürüğün öncelikle bir savunma mekanizması olduğunu belirten uzmanlar, “Farklı bir ortama girildiğinde yabancı partiküller veya toz vücuda yabancı bir madde girdiği algısı oluştuğunda vücut buna tepki vererek bunu dışarı atmaya çalışır.” diye konuştu. Ancak çoğunlukla altta yatan bazı hastalıkların öksürüğe neden olduğunu dile getiren uzmanlar, “Hastalık oluştuğunda balgamı temizlemek için de öksürük gelişir.” dedi.

Yanlış lens kullanımı kör edebilir

Görme bozukluklarının düzeltilmesinde en sık kullanılan yöntemlerden kontakt lensler her geçen gün daha popüler hale geliyor. Ancak lenslerin hatalı kullanımında görme kaybına kadar giden etkileri de var. Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ferşah Muhacir, “Lens tercihi kullanma amacı ve kullanma süresine göre tercih edilmeli. Lensin gözde devamlı bırakılması kalıcı görme bozukluğuna yol açabilir” dedi.

Bakan Koca: Kamuya dönme talebinde bulunan altı bin hekimin ataması gerçekleşti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Beyaz Reform' ile birlikte 7 bin hekimin kamuya dönme talebinde bulunduğunu, bunların 6 bine yakınının atamasının yapıldığını belirtti.

Yağları yok etmek için kahvenize 1 kaşık atmak yetiyor

Son zamanlar tereyağlı Türk kahvesi içmek çok sık araştırılıyor. Özellikle zayıflama süreçlerini desteklediği ve yakımını kolaylaştırdığı söylenen tereyağlı kahve, diyet ve egzersiz programlarına ek olarak tüketiliyor. Tereyağlı kahve, tek başına kahve ile kıyaslandığında tokluğa daha fazla yardımcı olabiliyor. İşte tereyağlı kahve hakkında bilmeniz gerekenler.

Uzmanlar açıkladı: Günde ne kadar su içilmesi gerekiyor?

İnsan yaşamında oksijenden sonra gelen en önemli unsur su. Amerikan Ulusal Bilim Mühendislik ve Tıp Akademisi, genel olarak kadınlar için günde 12, erkekler için ise günde 16 bardak sıvı tüketilmesini öneriyor.

Bilim Kurulu Üyesi Şener'den 'üçlü virüs' uyarısı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, solunum yollarında seyreden 'üçlü virüs' artışına dikkat çekerek, "Bu sene maske ve mesafe kurallarına uyduğumuz için 2 yıldır unuttuğumuz rinovirüs, influenza ve RSV'de tırmanış başladı. Bu tırmanış trendine henüz Kovid-19 katılmadı. Aralık ayından itibaren viral hastalıklardaki tırmanış trendi devam ederse Kovid-19 vakaları artacaktır" dedi.

Sağlık Bakanı Koca yönetmelik değişikliğiyle ilgili iddialara yanıt verdi: Herkesin yapılan işlemini kayıt altına almak istiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığının özel hastanelere yönelik düzenlemesine ilişkin "Son dönemde sağlık turizminin giderek artmasıyla birlikte herkesin yapılan işlemini kayıt altına almak istiyoruz. O nedenle de kamu dahil özel hastanelerde işlem yapanların yaptığı işlemi bilmek istiyoruz. Özel hastanelerin yaptığımız planlamayı muayenehane hekimliği üzerinden delmelerine izin vermek istemiyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+