Genel Sağlık Haberleri

Binlerce hasta incelendi: Günde 3 fincan kahve kanser riskini yüzde 52 azaltıyor

Kahvenin, kanseri vücuttan uzak tutmada büyük rol oynadığına değinen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, “Günde 3-4 fincandan fazla kahve tüketen kişilerin karaciğer kanserine yüzde 52, kalın bağırsak kanserine yüzde 36, mide ve pankreas kanserine ise yüzde 13 daha az yakalandıkları gözlemlendi” dedi.

Salgında şekerimiz yükseldi

Kovid-19 ile geçen bir yılda hareket kabiliyetimizin kısıtlanmasına, diyet bozmalar eklenince hem diyabet hastası hem şeker seviyesi arttı. Hastaların kontrollerini aksatmaması ve düzenli egzersiz yapmaları gerekiyor. Diyabetliler için Kovid-19 süreci daha zor geçiyor.

Bu buluş diş hekimlerinin işini kolaylaştıracak: Yerli olarak muadillerinden daha ucuz ve kaliteli üretti

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Yavuz, diş tedavisinde kullanılan ve ithal edilen ortodontik ankraj vidasını yerli olarak muadillerinden daha ucuz ve kaliteli üretti.

Böbrek hastalığına iyi geldiği öne sürülüyor: Kaya levreği taşı için uzmanlar uyardı

Kaya levreğinin gözlerinin arkasında, sağ ve sol tarafta bulunan küçük beyaz taşlar, böbreklerinde taş olan kişiler tarafından talep görüyor. Beslenme uzmanları ise bilimsel etkinliği kanıtlanmamış, tanesi 3 TL'den satılan bu taşların kullanımına ilişkin halkı uyarıyor.

Bardağı kaldıramayınca hastaneye gitti kolu kesilmekten son anda kurtuldu

Elazığ’da 3 yıl süreyle rahatsızlığı bulunan ancak hastaneye başvurmayan 1 çocuk annesi hasta, bardağı taşıyamaz hale gelince gittiği hastanede yapılan kontrolde sağ kolundaki şah ve atar damarı yüzde 100 tıkalı çıktı. Hasta anjiyografi ve balon yöntemiyle yapılan operasyonla kolu kesilmekten son anda kurtuldu.

Sağlık raporu için gittiği hastanede kalbinde ölümcül kist görüldü

Artvin'de işe girmek için sağlık raporu almak amacıyla gittiği hastanede kalbinde ölümcül sonuçlar doğuracağı değerlendirilen kist saptanan 34 yaşındaki B.B., sevk edildiği Trabzon’da ameliyata alındı. B.B., hayvandan insana bulaşan 'ekinokok’ isimli parazite bağlı geliştiği belirtilen kistin alınmasıyla sağlığına kavuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayımlandı: Sigarayı bırakmak isteyene ücretsiz verilecek

Sigarayı bırakmak isteyenlere yönelik önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı kararı ile sigarayı bırakma tedavisi alan hastalara, sayıları 500 bini geçmemek şartıyla herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sağlık Bakanlığınca temin edilecek ilaçlardan ücretsiz yararlanma imkanı getirildi

Korona önlemleriyle bu yıl grip vakası neredeyse hiç görülmedi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süheyla Kömür, Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre, her yıl 250 bin ila 500 bin kişinin grip ve gribin tetiklediği hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, "Koronavirüs önlemlerine paralel olarak bu yıl grip vakası neredeyse hiç görmedik" dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Tüm insanlık gördü ki sağlık çalışanı olmak ayrıcalıktır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 14 Mart Tıp Bayramı için düzenlenen ve koronavirüs nedeniyle online gerçekleştirilen törene katıldı. Bakan Koca, "Biliyorum, yapacak çok işimiz, gidilecek çok yolumuz var. İhtiyacımız olan azimli, kararlı, donanımlı, hakkaniyeti gözeten, yetkin kadrolardır. İnsana değer veren, insan sevgisini mesleğinin şiarı edinmiş güçlü ve nitelikli sağlık ordusudur. Geleceğimiz buna bağlıdır. Ülke olarak bu hasletlere sahip bir sağlık ordumuz var. Bu nedenle geleceğimizden de emi...

Usta sanatçı Rasim Öztekin'in ölümü sonrası kritik uyarı: Yüzde 15 artış var!

Usta sanatçı Rasim Öztekin'in ölümünün ardından Demet Akbağ'ın, "Koronavirüs sebebiyle olması gereken bir ameliyatı da galiba ihmal etmiş" açıklamaları pandemi döneminde hastanelere gitme korkusunu tekrar gündeme getirirken uzmanlar ise uyarıyor: Şikayetleri olup da acile giden hasta sayısı yüzde 50 azalırken evde ani ölüm oranları ise yüzde 15 arttı.

Pandemi obeziteyi artırdı: 20 binin üzerine obezite ameliyatı yapıldı

Türk Obezite Cerrahisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Oktay Banlı, pandemi döneminde insanların eve kapanması ve hareketin azalması sonucu obezitenin ciddi oranda arttığını söyledi. Banlı, "Pandemi döneminde ilk 3-4 aylık süreçte obezite ameliyatları durmasına rağmen, haziran ayından itibaren 20 binin üzerinde obezite ameliyatı yapıldı. 2019 yılında yine bu sayı 20 ila 25 bin arasındaydı" dedi.

Bakan Selçuk açıkladı: 29 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 4’ü demans, 2’si solunum hastalıkları, 6’sı antibiyotik olmak üzere toplamda 29 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.

Doğan Cüceloğlu’nun ölümüne ilişkin soruşturmada önemli gelişme: Ölüm nedeni belli oldu

Ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu’nun ölümüne ilişkin başlatılan soruşturmada beklenen otopsi raporu dosyaya ulaştı. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen otopsi raporuna göre Cüceloğlu’nun kesin ölüm nedeni ‘aort damar yırtılması’ olarak belirlendi. Ölümün ‘doğal sebeplerle’ gerçekleştiğini belirleyen savcılığın dosyayı kapatması bekleniyor. Öte yandan incelenen güvenlik kamerası görüntülerinde de şüpheli bir kişi ya da duruma rastlanılmadığı öğrenildi.

Salgın döneminde prostat hastalığına bağlı böbrek yetmezliği vakaları dört kat arttı

Hastaneden virüs kapma korkusu nedeniyle aksayan rutin kontrollerin böbrek yetmezliği vakalarına etkisini ortaya koymak amacıyla yapılan çalışmada çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Akif Diri tarafından yürütülen araştırmada, prostat hastalığına bağlı böbrek yetmezliği vakalarında dört kat artış yaşandığı ortaya kondu. Hastaların böbrek süzme fonksiyonlarının yüzde 35 kötüleştiği tespit edildi.

Sağlık Bakanı Koca: Çok yakın zamanda pregestasyonel tanı uygulamalarını başlatacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Çok yakın bir zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödemesi kapsamında pregestasyonel tanı uygulamalarını başlatacağız" dedi.

Bu çağrı 5 milyon bireyi ilgilendiriyor: Nadir çağrıya kulak verin

Nadir Hastalıklar Ağı, özellikle Kovid-19 küresel salgınında gözden kaçan, dünyada yaklaşık 350 milyon, Türkiye’de ise 5 milyon civarında bireyi etkilediği bilinen nadir yaşamlara dikkat çekti. Nadir Hastalıkların sadece yüzde 5’inin tedavi edildiğini belirten Ağ, “Nadiriz ve içinizdeyiz” sloganıyla nadir hastalığa sahip bireylerin ve yakınlarının sesini toplumun her kesimine duyurmayı hedefliyor.

Uzmanlar uyarıyor: İnternetten alınan vitamin ve gıda takviyeleri sahte olabilir

Koronavirüs salgınıyla birlikte vitamin ve gıda takviyesi kullananların sayısı arttı. Yalnızca eczanelerde değil özellikle internet sitelerinde, marketlerde hatta benzin istasyonlarında bile satışa sunulan bu ürünlerin de sahtelerinin olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar uyardı: Doğru kullanılmayan maske, ağızda mantara neden olabilir

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu, koronavirüs salgını döneminde kullanımı zorunlu olan maskenin ağız ve diş sağlığını etkilediğini belirtti. Üst üste maske takmanın, aynı maskeyi uzun süre kullanmanın ve kalitesiz maske tercihinin ağızda mantar oluşumuna neden olabileceğini belirten Hubbezoğlu, "Kaliteli ve doğru maske tercih edilmesi, ağız ve diş sağlığı açısından önem taşıyor" dedi. Prof. Dr. Hubbezoğlu ayrıca "Bazı vatandaşlarımız hapşıra...

Türkiye'de hastane sayısı artıyor: Özel sektör yatırımları yoğunlaşıyor

Koronavirüs salgınıyla birlikte tüm dünyada önemi daha net anlaşılan sağlık yatırımlarında Türkiye büyük bir atılım sağladı. TÜİK verilerine göre Türkiye'deki aktif hastane sayısı bin 500'ü aşarken bunların 571'ini özel hastaneler oluşturdu.

Uzman isimden sivrisinek uyarısı: İnsandan insana virüs bulaştırırlar

Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, Diyarbakır başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı şehirlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle sivrisinek sayılarındaki artışa dikkat çekti. Satar, "Sivrisinekler kanımızı emerler ve insandan insana virüs bulaştırırlar. Ancak koronavirüs bulaştırmaz, sarı humma, Batı Nil, dang gibi ölüme sebep olan virüsleri bulaştırır. Ayrıca hayvan kaynaklı ölümlerde de ilk sırayı alırlar...

Sanal dünyanın koronavirüs hurafeleri: En çok bitkisel kürler arandı

Pandemi döneminde internet arama motorlarında en çok 'koronavirüse iyi gelen tedaviler' ya da 'koronavirüse iyi gelen bitkisel kürler' aramaları yapıldı. Dr. Öğr. Üyesi Mikrobiyolog İpek Ada Alver, "Hurafelerden en önemlisi ülkemizde yaygın şekilde görülen arı sokmasının koronavirüs tedavisinde etkili olduğu düşüncesi. Aynı zamanda internet sitelerinde sıkça sorgulanan udi hindi otu da sıklıkla başvurulan yöntemler arasında. Bu kürler ne yazık ki organ yetmezliğine davetiye çıkarabilir" diyerek ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yapmıştı, Hibrit Ameliyathanede ilk ameliyat gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi'nin açılışında canlı bağlantı yaptığı ve içerisinde İntraoperatif MR bulunan Hibrit Ameliyathane'de ilk ameliyat gerçekleştirildi.

Uzmanı uyardı: Hava durumundaki değişiklikler migren ağrısını artırıyor

Medicana Avcılar Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nejla Çabuk, migren ağrısının iç veya dış faktörlerden etkilenebileceğini belirterek, "En sık bilinen tetikleyiciler arasında hava durumundaki değişiklikler, yüksek nem oranı, ani parlayan veya titreşen ışığa ya da yüksek sese, parfüme, kimyasal kokulara maruz kalma yer alır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Sigarayı Bırakma Günü mesajı: Haram olan bu büyük tehlikeye bir an önce son verelim

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla mesaj paylaştı. Erbaş "Her yıl Türkiye'de 100 bini aşkın kişinin ölümüne sebep olan sigarayla mücadelemizi topyekun sürdürerek dinimizce de haram olan bu büyük tehlikeye bir an önce son verelim" ifadelerini kullandı.

Türk kimyagerden sahte ilaç pazarına darbe vuracak keşif: İlacın parmak izini çıkaracak

ABD’den Türkiye’ye dönen Kimyager Dr. Derya Cebeci, dünyada ilk kez kızıl ötesi ışıkla 20 saniye içinde sahte ilaç tespiti yapabilen yapay zeka destekli ve bulut tabanlı bir sistem geliştirdi.

Hatalı ameliyatla gözünü kaybetti tazminat davası açtı: 100 bin lira çok 10 bin lira yeter

Hatalı ameliyat nedeniyle bir gözünü kaybeden vatandaşa mahkeme, iş göremezlik tazminatı olarak 174 bin 936 lira maddi tazminat ödenmesine karar verirken, manevi tazminat olarak 100 bin lira ödenmesini hükmetti. İstinaf mahkemesi ise sebepsiz zenginleşmeye yol açtığı gerekçesiyle verilen manevi tazminat kararını bozarak sadece 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Karaciğer ve meme kanserine karşı arı zehri: Hücrelerin büyümesini engelliyor

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kolaylı, yaptığı araştırmalar sonucu arıların zehrinin, meme ile karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğunu belirtti. Hayvan ve insan deneyleriyle, arı zehrinin insan sağlığına faydaları üzerine daha kapsamlı incelemeler yapmayı hedefleyen Prof. Dr. Kolaylı, “Dünyada da arı zehri konusunda çalışmalar hızlanmış durumda. Gelecekte arı zehri, önemli bir potansiyel. Belki de k...

Yanık tedavisinde dünyada bir ilk: Türkiye’de uygulanıyor

Ankara Şehir Hastanesi'nde kullanılan yöntemle hastaların kendi yağ dokusundan oluşan hücreler, 4 boyutlu yazıcı ile şekillendirilerek vücudun yanık olan bölgesine uygulanıyor. Böylelikle Türkiye, 4D teknolojisini yanık tedavisinde kullanan dünyadaki ilk ülke oldu.

Türkiye'de de üretilecek: Rus aşısı Sputnik V yüzde 91.6 etkili

Rusya tarafından Covid-19'a karşı geliştirilen Sputnik V aşısının üçüncü faz sonuçları tıp dergisi The Lancet’te yayınlandı. Aşının yüzde 91.6 oranında etkili olduğu teyit edildi. Rusya geçtiğimiz ay, koronavirüse karşı geliştiren Sputnik-V aşısının yılda 1 milyon doz kapasiteyle Türkiye’de üretilmesi için anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

Profesör doktor uyardı: Kovid-19 kısırlığa neden olabilir

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Kovid-19'a yakalanan hastaların hayatını kaybetmelerinin veya hastalığın seyrini ağır geçirmelerinin nedenlerinden birinin de bazı genetik faktörler olduğunu belirtti. Öte yandan Omay, Kovid-19'dan dolayı yaşamını yitiren kişilerin otopsi sonuçlarında kısırlık yönünde bazı etkiler görüldüğünü belirtti.

Bakan Selçuk duyurdu: 87 ilaç daha geri ödeme listesinde

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada, "10'u solunum sistemi ilacı olmak üzere toplam 87 ilacı daha geri ödeme listesine aldık." ifadelerini kullandı.

Çocuklukta oynadığı piller Servet'i yatalak etti: Kumandanın pillerini ağzında çiğniyordu

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşayan Servet Aydın (15), 2017 yılından itibaren yatağa bağımlı olarak yaşıyor. İstanbul'da özel bir hastanede 'ağır metal fazlalığı' teşhisi konulan Servet Aydın'ın babası Sercan Aydın (34) ve annesi Bedia Aydın (34), çocuklarının tedavisi için yurt dışı dahil gitmedikleri hastane kalmadığını ancak çözüm bulamadıklarını söyledi. Bedia Aydın, "Doktor hanım, 'Pilden gelen bir rahatsızlık, bu ağır metali pillerden almış' demiş. Servet pillerle de çok oynardı. Çok oy...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+