Genel Sağlık Haberleri

Sizi duyuyor mu?

Türkiye’de yılda bin 800 ila 2 bin 500 bebek işitme kaybı ile doğuyor. Prof. Özgür Yiğit, “Bebeklerin ilk 3 ay içinde ani bir ses duyduğunda sıçraması beklenir. Bebeğiniz tepki vermiyorsa işitme kaybından şüphelenin” dedi.

Sağlık Bakanı Koca paylaştı: 112 ekibi yaralanan kuşa pansuman yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep'te 112 ekibinin yaralanan kuşa pansuman yaparken çekilen görüntülerini paylaştı.

Doktor 'gel seni de muayene edeyim' dedi: Küçük kız kör olmaktan kurtuldu

Samsun’da göz muayenesine giden dedesine eşlik eden 7 yaşındaki Elisa’da, hiçbir şikayeti olmadığı halde göz doktorunun kendisini de muayene etmesi sonucunda, çok ciddi bir hastalık olan ve geri dönüşümsüz körlüğe neden olan psödotümör serebri tanısı aldı. Elisa’nın beyin toplar damarlarında pıhtı olduğu ve kafa içi basınç artışı olduğu ortaya çıktı. Doktorların "Psödotümor serebri" dediği bu hastalık eğer erken tanı konulamaz ve tedavi edilemezse geri dönüşümsüz körlüğe yol açıyor.

Eti böyle saklayın

Uzmanlar uygun koşullarda saklanmayan etlerin sağlık sorunlarına sebep olacağı konusunda uyarıyor. Kurban eti mevsim koşullarında +4 °C’de (buzdolabında) üç-dört gün muhafaza edilebilir. Et buzlukta ise -18 °C’de ortalama altı ay bekletilebilir. Kıyma haline getirilip -18 °C’de 1-3 ay saklanabilir. Buzu çözdürülen eti tekrar dondurmayın.

İrlandalı turist 'gelmem' dediği Türkiye'de olduğu ameliyatla sağlığına kavuştu

36 yaşındaki skolyoz hastası İrlandalı öğretmen Kevin McIvor, Türkiye’de ameliyat oldu. Başarılı operasyonla sağlığına kavuşan McIvor, "Birkaç ay öncesinde, Türkiye’ye büyük bir beyin ameliyatı için gideceğimi söyleseler, bunu dikkate bile almazdım. Şu an çok ama çok mutluyum" dedi.

Bakanlıktan kurban eti uyarısı: 24 saat buzdolabında dinlendirin

Sağlık Bakanlığı'nın kurban etlerine yönelik kritik bir uyarı geldi. Bakanlığın sosyal medya ghesabından yapılan paylaşımda yeni kesilmiş kurban etinin buzdolabının üst rafında 24 saat boyunca dinlendirilerek tüketilmesi önerildi.

Bakan Koca'dan tatilcilere çağrı: Dönüşe bırakmayın bulunduğunuz yerde aşınızı yaptırın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hala koronavirüs aşısı yaptırmamış olan tatilcilere çağrıda bulundu. Bakan Koca, "Dönüşe bırakmayın. Bulunduğunuz yerde aşınızı yaptırın" dedi.

Uzmanlar uyardı: Eti taze tüketmeyin bayram sabahı sakatatları yiyin

Bursa Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, kurbanın kesildikten sonra etinin mutlaka dinlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Taze tüketilmeyecek tek gıda ettir. Bayram sabahı sakatatlar hemen yenebilir. Ancak eti hemen kavurursanız et değil, kas yemiş olursunuz. Eti dondururken porsiyonlu olarak dondurun. Eti çözündürüp tekrar dondurmak, buzdolabına bir el bombası koymak gibi olur" dedi.

İstanbul'un yeni kabusu: Giysi üzerinden ısırabiliyor ve yarası zor iyileşiyor

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Necla Birgül İyison, Asya Kaplan Sivrisineğinin "sarıhumma", "dang humması", "zika", "chikungunya", "batı nil virüsü" gibi hastalıkların taşınmasında etkili bir tür olduğunu belirterek, "Giysilerin üzerinden ısırabiliyor. Alerjik reaksiyona yol açabiliyor. Kaşıntı yapıyor ve geçmesi de zor oluyor" dedi.

Kurban Bayramı'nda et saklarken bu hatayı yapmayın: Bakteri üretiyor

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala doğru et tüketimi konusunda önemli bilgiler veren Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Demirci, “Pişirilme işlemi sonrası buzdolabına konulan etlerin çıkarılıp yeniden dondurulması en büyük sorunlardan biri. Etin uzun süre oda sıcaklığında tutulması bakteriyel enfeksiyonlar açısından risk taşıyor” dedi.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli lens solüsyonu

OSTİM Teknik Üniversitesi, KOSGEB ve Jeomed İlaç A.Ş. iş birliği ile geliştirilip patent ile koruma altına alınan Türkiye’nin ilk yerli ve milli lens solüsyonu tanıtımı yapıldı. OSTİM Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen tanıtıma konuşmacı olarak Rektör Prof. Dr. Murat Yülek, Turizm ve Devlet Eski Bakanı Güldal Akşit, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Arife Polat Düzgün, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt,Yenimahalle Kaymakamı Selda Dural, Jeomed İlaç A.Ş. Başkanı Süleyman Polat, J...

Yoğun bakımda tedavi gören korona hastası doğum gününde yeniden dünyaya geldi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde korona virüs nedeniyle yaklaşık 2 ay yoğun bakımda kalan ve doğum gününde uyanan 60 yaşındaki Zehra Akar, hastaneye ilk girişinden 2,5 ay sonra alkışlarla taburcu edildi.

İstanbul'da sivrisinek ısırıklarına bağlı hasta şikayetleri arttı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, İstanbul'da sivrisinek ısırıklarına bağlı hasta şikayetlerinin arttığını belirtti. Kutlubay, "Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan sineklerin çok kötü ısırdığı, ısırdığında ağrı yaptığı, sonra da tüm vücutta yaygın reaksiyonlar olduğunu belirtiyorlar. Hatta bazı alerjik bireylerde, ısırmadıkları yerde de birtakım alerjik reaksiyonlar başlayarak daha yaygın, kırmızımsı döküntü şeklinde y...

Sivas'ta kene alarmı: 5 kat arttı vaka sayısı 200'e yaklaştı

Yurt genelinde kene vakaları bu yıl kendini erken gösterdi Sivas2ta ise durum endişe verici boyutlara ulaştı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Son iki yıldır tabiattaki kene sayısında çok ciddi bir artış var. Özelikle vahşi hayat ile komşuluğu olan illerimizde, köylerimizde ve yerleşim alanlarında kene popülasyonu geçen yıllara göre 4-5 kat arttı" ifadelerini kullandı.

Kalp sağlığı için uzmanından öneriler: Tok karnına denize girmek büyük risk

Yazın alınabilecek bazı basit tedbirlerle kalp krizi riskini azaltmanın mümkün olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Uçar, “Yazın öğlen güneşinde veya güneşin dik olduğu vakitlerde dışarı çıkmayın. Ağır, yağlı yemeklerden uzak durun. Az ve sık aralıklarla, sebze ve meyveden zengin beslenmeye çalışın. Şalgam, meyan kökü suyu, soda ve maden suyu tüketiminde dikkatli olun. Kontrolsüz tüketilmeleri tansiyonu yükselteceği gibi, kalp yetmezliği bulgularının da tetiklenmesine yol açabili...

Uzmanından dikkat çeken uyarı: Fazla pişen yemek ömrü kısaltıyor

İnsan ömrünün normalde 120 yıl kadar olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Hekimoğlu, çevresel ve kalıtsal faktörlerin yanı sıra yemekleri uzun uzun pişirmenin de bir o kadar ömrü kısalttığını söyledi.

Avcılar'da sivrisinek kabusu: Çocuklarda yaralar oluştu

İstanbul Avcılar'da sivrisineklerin soktuğu çocuklarda yaralar oluştu. Aileler endişeli olduklarını söylerken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gökçe Demir, "Sivrisinek soktuğunda hiçbir şey taşımasa bile, bakteriler için bir giriş kapısı yaratıyor. Böyle bir maruziyet sonrası bu tarz ciddi yaralar açılıyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir" dedi.

Evcil hayvanı olanlar dikkat! Büyük bir hayati tehlike oluşturuyor

Köpeklerde sık görülen meme tümörlerinin erken teşhisi çok önemli. Düzenli olarak kontroller yapılarak kitle oluşumunun takip edilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Osman Ergene, av köpekleri, Daschund, İspanyol Cooker, Terrier ve Alman Çoban Köpeklerinde meme tümörü riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Kanada'da tıp dünyasında bir ilk: Bebeğin yemek borusu mıknatısla tutturuldu

Kanada'nın Montreal kentindeki Çocuk Hastanesi'nde cerrahlar, bir çocuk hastada doğuştan kusurlu yemek borusunun üst ve alt kısımlarını mıknatıslar kullanarak tutturmayı başardı.

Akraba evliliği işitmeyi engelliyor

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü Dil ve Konuşma Terapisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Gündüz Türkiye’de risksiz doğan her bin çocuktan 2-3’ünün işitme kayıplı olarak dünyaya geldiğini belirtti.

Koruyucu olmadan güneşe çıkmayın

Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay son zamanlarda sıcaklığı artan havalarla ilgili uyardı.

Teknoloji duruşu bozuyor

Artık pek çok kişi günlük işlerini hayatımızın bir parçası haline gelen bilgisayar ve telefonlarla hallediyor. Hareketsizlik ve sürekli oturmak ise kas-iskelet sistemimiz için önemli bir sorun. İstanbul Fizik Tedavi Hastanesi Başhekimi Prof. Fatma Nur Kesiktaş, 8 saatten fazla bilgisayar kullanan her 10 kişiden 8’inde bel ağrısı şikayeti görüldüğünü söyledi.

Kovid varisi artırıyor

Koronavirüs salgını sürecinde fiziksel aktivitelerin azalması ve kilo artışı kalp-damar sağlığı üzerinde yıkıcı etkiler bırakıyor.

Serinlerken sağlığınızdan olmayın

Yazın bunaltıcı sıcaklarında serinlemek için hiç de masum olmayan içecekleri tüketme eğilimimiz artıyor.

Oyuncak sayısına dikkat: Oyun kalitesini etkiliyor

Çocukların ve oyunların vazgeçilmezi arasında yer alan oyuncakların sayısının çocuğun hayal gücünü etkilediğini belirten Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, "Çocuklar ne kadar fazla oyuncak sahibi olurlarsa o kadar az oyun kurabiliyor. Oyuncak çokken çocuklar sadece oyuncaklara bakıp değiştirmekle meşgul oluyor” dedi.

Uzmanından uyarı: Güneş kremleri D vitamini oluşumunu engelliyor

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Taner Akdere, D vitamininin vazgeçilmez bir vitamin olduğunu belirterek, "Güneş koruyucu kremlerin kullanımı D vitaminlerinin oluşumunu engellemektedir. Çünkü insan vücudunda ultraviyole ışınlarının direk deriye temas etmesi gerekir" diyerek uyardı.

Meliha bebeğin kahramanı: Sedyenin üzerinde bırakamazdım anne sıcaklığı ile tuttum

Sivas'ta, aspirasyon pnömonisi (zatürre) ön tanısı ile Koyulhisar ilçesinden hava ambulansı ile sevk edilen ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da sosyal medya hesabından paylaştığı Meliha bebeği helikopterde kucağında taşıyan İl Hava Ambulansı Merkezi görevlisi Acil Tıp Teknisyeni Öznur Korkmaz, "Sedyenin üzerinde bırakamazdım. Bu tip vakalarımız oluyor, birçok kez oldu. Hepsine bu şekilde anne sıcaklığı ile kucakta tutuyorum" dedi. Meliha bebeğin annesi Merve Kayalı ise, "Allah devletimize zev...

Türkiye'nin 5'inci çift kol nakli ameliyatı: Polis memurunun elleriyle hayata tutunacak

Türkiye'nin 5'inci çift kol nakli ameliyatına, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde başlandı. Antalya'da beyin kanaması sonrası kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen polis memuru Sami Şahin'in (34) bağışlanan iki kolu, 9 yaşındayken dinamit patlaması sonucu iki elini bilek hizasından kaybeden Yavuz Ayılmazdır'a (34) naklediliyor.

Bitmek bilmeyen 15 yıllık karın ağrısının çözümünü Türk hekiminde buldu

Hollanda’da 15 sene boyunca karnında şiddetli bir ağrı ile yaşayan 63 yaşındaki Sami Yarar, Hollanda'da farklı hekimlere giden Yarar, karın ağrısından bir türlü kurtulamadı. Sonrasında şansını Türkiye'de deneyen Sami Yarar, şifasını buldu.

Bu çocukların sesini duyun!

Özel gereksinimli çocuklar için üretilen engelli puseti hayati önemde. Bu yüzden ebeveynler, geri ödeme kapsamındaki bu pusetler için konulan 12 kilogram sınırının kaldırılmasını istiyor. Çünkü çocuklar kısa süre içinde bu kiloyu geçince puset kullanılamaz hale geliyor.

Aşı sırasında saldırıya uğrayan aile hekimi: Milletimiz aşılansın diye çabalıyorum bunu hak etmedim

Kahramanmaraş'ta C.B., koronavirüs aşısı için gittiği aile sağlığı merkezinde "Aşım neden randevu saatinde yapılmıyor?" diyerek tartıştığı aile hekimi Yeşim Tiyekli'nin üzerine yürüyüp eline vurdu. C.B., polisler tarafından gözaltına alınırken, yaşadıklarını anlatan Tiyekli, "Milletimiz aşılansın diye çabalıyorum. Doktor olarak bunu hak etmediğimizi düşünüyorum" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Kan testi ile 50 kanser türü tespit edilecek

Bilim insanları, 50’den fazla kanser türünü kan örneğinden tespit eden yeni bir kan testi üzerinde yaptıkları ‘doğrulama analiz çalışmasının’ sonuçlarını açıkladı. İngiltere ulusal sağlık hizmetlerinin pilot uygulama yaptığı kan testinin piyasaya sürülecek doğrulukta kanda kanser tipini ve kaynağını ‘belirti ortaya çıkmadan önce’ tespit ettiği belirtildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+