Kanser Haberleri

Borla tedavi kanseri 18 ayda öldürüyor

Northern Illinois Üniversitesinden Prof. Dr. Narayan Hosmane, "Japonya'daki ortaklarımızla beyin kanseri olan hastalarda bunu denedik. Bor elementiyle kanser tedavisinde çok güzel sonuçlar aldık, 18 ay içinde kanser tamamen ölüyor. Eğer tamamen öldürüldüyse kanserin yenileme şansı da yok"- "Bor elementi kanser hücresine girerse onu, sağlıklı hücreye girerse bu hücreyi öldürür. Kimyacılar olarak bizim görevimiz, onu kanser hücresine yönlendirmek" dedi.

Beynindeki 25 tane tümörü kendi tedavi etti

45 yaşındaki Heidi Spence isimli bir kadının beyninde 25 tane tümör bulundu. Doktorlar 6 ay ömür biçtiği kadın kendi kendini tedavi ederek hastalığın üstesinde geldi.

Türkiye'de şifa buldu

Romanya vatandaşı 57 yaşındaki eski futbol antrenörü E.R., kendisine konan yemek borusu kanseri teşhisi üzerine çareyi bir arkadaşının tavsiyesi üzerine geldiği Türkiye’de buldu.

Türk bilim kadını kanserin şifrelerini çözüyor

Genç bilim insanı Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ'ın kanser hücrelerindeki karmaşık etkileşim ağlarının sırrını matematiksel formüllerle ortaya çıkaran yazılım geliştirdi. Bu yeni gelişme uluslararası çevrelerin de dikkatini çekti.

2018'de 9,6 milyon kişi kanserden öldü

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, geçen yıl dünyada yaklaşık 18,1 milyon yeni kanser vakası ortaya çıktı ve 9,6 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Kanser ölümlerinin yaklaşık üçte birine yüksek vücut kitle indeksi, düşük meyve ve sebze tüketimi, fiziksel aktivite azlığı, tütün ve alkol kullanımı neden oldu. Kansere yol açan en önemli risk faktörü sigara ve alkol tüketimi oldu.

Sigara içmediği halde sigaradan öldü

Fransa'da, kistik fibrozis hastasına akciğer nakli yapıldı. Nakledilen akciğer, 30 yıl boyunca günde bir paket sigara içen bir kişiden alınınca, organ nakledilen hastada kanser gelişti. Nikotin kaynaklı kansere yakalanan hasta hayatını kaybetti.

Her gün 20 bin kişi hayatını kaybediyor

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hava kirliliği toplum sağlığını daha fazla tehdit ediyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Burgazlıoğlu, dünyada her gün 20 bin kişinin hava kirliliği yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi.

Bebekleri için kanserle savaştılar

Bezmialem Vakif Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yeliz Emine Ersoy, meme kanserinin hamilelik döneminde en çok görülen kanser türü olduğunu açıkladı. Ersoy, doğum yaşının gecikmesiyle birlikte meme kanseri oranında artış yaşandığını belirterek, her 3 bin hamilelikten birinde kanser riski olduğunu söyledi.

Obezleştikçe kanser riski artıyor

Obezite ve kanser ilişkisi üzerine yapılan araştırma sonuçlarını değerlendiren Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Coşkun, obezite ameliyatlarının kanser riskini artırdığı yönündeki spekülasyonların bilimsel bir dayanağı olmadığını, aksine obezite ile birlikte kanser riskinin arttığını belirtti.

Fındık kabuğundan kanser ilacı için ilk adım

TÜBİTAK desteğiyle 2 yıldır laboratuvarda çalışma yürüten Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) bünyesindeki akademisyenler, fındık atıklarından kemoterapi ilaçlarının etken maddesini elde ederek pilot üretim aşamasına getirdi.

Kapı kapı gezip kanseri anlattılar

Bu sene 8.si düzenlenen Uluslararası Onkoloji Günleri’ne gelen 20 ülkeden doktorlar ve gençler kapı kapı gezerek kanserden korunma yollarını anlattı.

Kırşehirli öğretmen Alman hastaya şifa oldu

Kırşehir’de öğretmen Korhan Akgün, iliğiyle Almanya’da yaşayan 35 yaşındaki bir kadın hastaya şifa oldu. Öğretmen Korhan Akgün, “Annem de kanserden vefat etti. İki yıl boyunca yaşadıklarına tanık oldum. Bu işin Müslüman’ı, Hıristiyan’ı, Yahudi’si olmaz” dedi.

Ameliyatsız kanser tedavisi

Erken evrede teşhis edilen, yayılmamış veya radyoterapi sonrası nükseden prostat kanserinin tedavisinde umut veren, ameliyatsız yeni bir tedavi yöntemi var: Fokal Terapi. Üroloji ve Üroonkoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Öbek, fokal tedaviyle prostattaki sadece kanserli hücrenin hedeflendiğini, sağlıklı dokulara zarar verilmediğini, tedavi sonrası hastanın idrar kaçırma ve bağırsak problemi yaşamadığını belirtiyor.

Sigaradan kurtulmanın yolu bu değil

İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özgür Yiğit, elektronik sigaranın kişiyi sigaranın zararlarından kesinlikle kurtarmadığını belirterek, sigaranın zararlarından kurtulmanın yolunun sigarayı tamamen bırakmak olduğunu belirtti.

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme içinde kanserleşen bir hücrenin, bir tümör oluşturması ve bir uzmanın muayene sırasında anlamasına ya da radyolojik incelemede belli olmasına kadar hayli uzun zaman geçmesi gerekiyor. Kadınlar genellikle en az 1 cm. büyüklüğüne ulaşmış bir kitleyi, elle kontrol yöntemi sayesinde fark edebiliyorlar. Peki meme kanseri belirtileri neler? İşte detaylar...

Tedavi değil kanser ettiler

Elena Bektaş rahim kanserine yakalandı. Bodrum’da özel bir hastaneye yatan 40 yaşındaki Elena Bektaş, ‘iyileştin’ denilerek taburcu edildi. 2 ay sonra felç oldu, hastalığın vücuduna yayıldığı ortaya çıktı. Hasta kadının eşi Şenol Bektaş, 2.5 milyon euro tazminat istiyor.

'Son şansım' diye çağrıda bulunan kanser hastası öldü

Uzun süredir yumuşak doku kanseriyle mücadele eden Emel Gözde Becerikli hayatını kaybetti. Becerikli, sosyal medyadan yaptığı çağrıyla 46 kiloya düştüğünü, beslenemediğini söyleyerek, "Acil beni ameliyat edebilecek değerli bir genel cerrah arıyorum. Arkadaşların son şansım bu, yoksa öleceğim" yazmıştı.

Anne kız ve oğul aynı anda kanser oldu

Manisa'da yaşayan Kavadarlı ailesinden anne, kız ve oğul, yakalandıkları meme kanserinden kurtuldu. Doç. Dr. Akif Serhat Gür, "Her 100 kadın meme kanseri vakasına karşı 1 erkek meme kanserine yakalanır" diyerek, Erol Kavadarlı'da kanser görülmesine şaşırdıklarını söyledi.

Kemoterapisiz kanser tedavisi başarılı oldu

Belçika'da Celyad adlı biyoteknoloji şirketi, geliştirdikleri ilaç sayesinde daha önce hiçbir tedaviye olumlu yanıt vermeyen bir lösemi (kan kanseri) hastasının, kemoterapiye gerek kalmadan iyileştirildiğini açıkladı. Belçikalı şirkete göre, bu dünyada kanser tedavisi açısından bir ilk.

Meme kanserinde doğru bilinen yanlışlar

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kadına meme kanseri tanısı konuyor. Ülkemizde de bu durum pek farklı değil. Öyle ki her 8 kadından 1’i yaşamının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor.

Fırında pişen kek kanser yapıyor

Prof. Dr. Çopur, patates ve balık kızartmaları gibi gıdalarda ortaya çıkan "akrilamid" maddesinin sahip olduğu yüksek toksik etkisiyle kansere neden olduğunu söyledi. Çopur, sadece kızartmalarda değil fırında 125 derecenin üstünde pişen sütlaç ve kek gibi tatlılarda da akrilamid maddesinin olduğunu kaydetti.

Türk bilim adamlarından kanseri önleyen ve yaşamı uzatan ilaç

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) bir grup bilim adamı kanseri önleyen ve yaşamı uzatan tamamen doğal ve bitkisel olarak bir karışım yaptı.

Türk bilim adamlarından kanseri önleyen ve yaşamı uzatan ilaç

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) bir grup bilim adamı kanseri önleyen ve yaşamı uzatan tamamen doğal ve bitkisel olarak bir karışım yaptı.

Türk bilim adamlarından kanseri önleyen ve yaşamı uzatan ilaç

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) bir grup bilim adamı kanseri önleyen ve yaşamı uzatan tamamen doğal ve bitkisel olarak bir karışım yaptı.

Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

Vücuttaki başka bir kemikten sıçramadan testisin kendi içerisinde oluşan kemik kanseri vakasına dünyada ikinci kez Ondokuz Mayıs Üniversitesinde(OMÜ) bir hastada rastlandı. Daha önce Kore'de rastlanan kanser vakası, bilim insanları tarafından literatüre kazandırılacak

Kanser tedavisinde çığır açan yeni gelişme

Kemoterapiden daha etkili kanser tedavi yöntemi bulundu. Bilim insanları kanser tedavisinde uygulanan yeni yöntemin kemoterapiden daha etkili olabileceğini ortaya çıkardı.

Sokak lambaları meme kanseri riskini artırıyor

Araştırmalar, geceleri fazla aydınlatılan semtlerde yaşamanın kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya çıkardı.

Kemoterapi sürecini kolaylaştıran öneriler

Evde sessiz ve sakin bir ortamda kalmak ve dinlenmek kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte az yağlı ve az baharatlı yiyecekler yemek, asitli içeceklerden uzak durmak ve bitkisel destek ürünleri kullanmak kemoterapinin yan etkilerini azaltıyor.

Jinekolojik kanserlere karşı önlemler

Kadınların kabusu jinekolojik kanserlere karşı düzenli testlerinizi yaptırarak ve doktor kontrolünden geçerek önlem alabilirsiniz. Genital kanserlere karşı erken tanı ve tedavi için senede bir Smear testi yaptırılmalı, HPV DNA per testi yaptırılmalı ve HPV aşılaması için hastalar bilgilendirerek erken yaşta bağışıklık sağlanmalıdır.

Küba’da kanser aşısı bulundu

Küba’da kanser aşısı bulundu ve kullanılmaya başlandı. Klinik denemeler sonucu aşının ömrü bir yıla kadar uzatabildiği ve 60 yaş altındaki hastalarda iyi sonuç verdiği ortaya kondu.

Kanser tedavisinde umut verici gelişme

Doç. Dr. Bülent Özpolat, kanser tedavisiyle ilgili son yıllarda artan araştırmaların bu konuda büyük mesafe katedilmesini sağladığını belirterek, "Kanser 50 yıl içinde çözülmüş olacak" dedi.

Jinekolojik kanserlerde erken teşhis önemli

Kanser tedavisinde erken tanının çok önemli olduğunu belirten Opr. Dr. Şükrü Okan Kaylar, "Jinekolojik kanserler içinde özellikle rahim ağzı ve rahim kanserinde erken tanı konulan kanserler hem cerrahi hem de medikal yöntemlerle tedavi edilebilir" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.