Kanser Haberleri

Prof. Dr. Rahmi Öklü'nün tümörün büyümesini önleyen yöntemi FDA'dan onay aldı

Girişimsel Radyolog Prof. Dr. Rahmi Öklü’nün geliştirdiği, kanser tedavisinde damar içinden uygulanan ve tümörün büyümesini durduran hidrojel yöntemi, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’ndan (FDA) onay aldı. Yöntemin tıpta ilk oluşu ve ilk defa FDA onayı alması, tıp dünyasında ‘Altın Standart’ olarak gösteriliyor.

Üçüncü kez kansere yakalanan Cemre yaşam mücadelesini kaybetti

Kanser ile mücadelesini iki kez kazanan Cemre Uçaryılmaz Metin (27) bu kez hastalığa yenik düştü. Hücresel ve moleküler tıp alanında yüksek lisans yapan başarılı bir öğrenci olan Cemre, ABD’de doktora yapmaya da hak kazanmıştı.

Koronadan sonra şimdi de kanser aşısı: Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin çalışmasında ilk sonuçlar başarılı

Geliştirdikleri aşı ile milyonlarca insanın hayatını kurtaran BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin bir kez daha tüm dünyaya umut aşıladı. Ülkemizin gurur kaynağı bilim insanları bu kez de kanseri alt edecek bir başarıya imza attı. Türk bilim insanları tarafından geliştirilen kanser aşısının ilk sonuçları ortaya çıktı. Pankreas kanseri üzerinde yapılan çalışmada, mRNA teknolojisine sahip kanser aşısının bağışıklık sistemini tümör hücrelerine saldırması için tetikleyebildiği ve hastal...

Radyoterapinin etkilerini azaltacak ilginç buluş: Minik cam boncuklar

Bilim adamları vücuda yerleştirilen minik cam boncuklar geliştirerek, kanser hastalarının radyoterapiden yaşadığı yan etkileri azaltmayı planlıyor. Her biri bir milimetreden daha küçük olan düzinelerce boncuk insan vücuduna yerleştirilerek her radyoterapi sırasında radyasyonu emecek. Boncuklarda depolanan radyasyon planlanandan düşükse hastanın bir sonraki radyoterapi dozu arttırılacak. Ancak boncuklar dozun çok yüksek olduğunu ve çevredeki sağlıklı dokuya zarar verme tehlikesi olduğunu gösteriy...

Sivilce hayatını kabusa çevirdi: Burnu her gün milim milim eridi

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde burnunda çıkan sivilcenin ardından cilt kanseri teşhisi konulan 59 yaşındaki Kazım Öztaş’ın burnu her gün milim milim eridi. 31 kez yüz ameliyatı geçiren Öztaş, tedavisinin devamı için yardım istedi.

Dünya Kanser Günü: Kanserden değil geç kalmaktan kork

Dünya Kanser Günü nedeniyle düzenlenen II. Ankara Hematoloji ve Onkoloji Günleri dün başladı. Ankara Hematoloji ve Onkoloji Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “kanserden değil geç kalmaktan korkun” söyleminin hala geçerliliğini koruduğunu bildirdi.

Kanser savaşçısı minikler, hastalığın zorluklarını resim yaparak yendi

Kiminin serumdan eli fırça tutamadı, öteki eliyle yaptı; kiminin kemoterapinin yarattığı bulantı kusmalardan, boyama yapmaya mecali kalmadı. Ama onlar, kanser tedavileri için hastanede kaldıkları haftalar, belki aylar boyunca, hayata sımsıkı sarılmanın yolunu resim yapmakta buldu.

Ömer Asaf'ın çifte zaferi: İki yaşında iki kanseri birden yendi

Trabzon’da bir yıl önce solunum şikayeti hastaneye başvuran 2 yaşındaki Ömer Asaf’a, lenf bezi kanseri teşhisi konuldu. Tedavisinin devam ettiği süreçte lösemi gelişen Ömer Asaf, 2 kanseri 17 yaşındaki ablası Beyzanur’dan alınan kök hücre ile yendi.

BioNTech 'kolon kanseri aşısının' Faz 2 denemelerine başladı

Kovid-19 salgınından önce kanser tedavisi üzerinde çalışan Alman biyoteknoloji firması BioNTech, deneysel kolon kanser aşısının (BNT122) Faz-2 denemelerine başladığını bildirdi.

Kanser teşhisinde önemli adım: 'Dünyanın en büyük kan testi' denemeleri başlıyor

İngiltere, 50'den fazla kanser türünü semptomlar ortaya çıkmadan önce tespit etmek için kullanılabilecek kan testinin denemelerine başlıyor. Teste 50 ile 77 yaşları arasında farklı geçmiş ve etnik kökenden 140 bin gönüllü katılacak.

Güneş kremleri deri kanserinin önüne geçiyor

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, güneşin zararlı etkilerini ve güneş kremlerini bir kez daha gündeme getirdi.

Reflü gırtlak kanserine neden olabilir

Gırtlak kanserinin önlenebildiğinin bilimsel olarak kanıtlanmadığını söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Eken, reflü kaynaklı gırtlak kanserlerinin baş-boyun kanserleri arasında en çok görülebilen kanser türü olduğunun altını çizdi.

Dünyada bu yöntemin uygulandığı ilk ve en küçük hasta

Yemek borusu kapalı olarak dünyaya gelen 1 yaşındaki hasta, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde uygulanan ileri düzey robotik cerrahi yöntemi sayesinde artık "ağızdan beslenip yutkunabilmeye" başladı. Özofagus atrezisi tanısı olması nedenleriyle dünyada bu ameliyat uygulanmış ilk ve en küçük hasta.

Yozgat'ta 70 yaşındaki kadın aynı anda 3 farklı kanserden kurtuldu

Tedavi için gittiği hastanede, görevli doktorların büyük dikkati sayesinde tiroit bezi, göğüs kemiği ve akciğerlerinde tümör tespit edilen 70 yaşındaki Mühibe Keleş, yaklaşık 8 saatlik zorlu bir operasyonla 3 farklı kanserden aynı anda kurtuldu.

'Çok Güzel Hareketler Bunlar 2' oyuncusundan üzen haber

Çok Güzel Hareket 2 ekibinin altyapı oyuncularından Arif Güloğlu'nun lenf kanseri şüphesiyle tedavi gördüğü ortaya çıkmıştı. Son iki haftadır skeçlerde yer almayan Arif Güloğlu da tedaviye başladığını sosyal medya hesabından duyurdu. Arif Güloğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Kısa süre önce konulan lenfoma teşhisi sonrası tedavime başlandı. Bu süreci, doktorlarım, ailem, dostlarım ve BKM Mutfak ekibinin ilgi ve desteğiyle hızla atlatacağıma inanıyorum." dedi.

Yağ bezesi sandığı şişkinlik meğer kansermiş: 15 yıl sonra öğrendi

İzmir’de yaşayan 41 yaşındaki Cengiz Bülbül, göğsünde çıkan ve yağ bezesi sandığı şişliği, büyümeye başlayınca hastaneye giderek aldırdı. Her operasyondan sonra kitle yeniden büyüyünce aynı işlemi 3 yılda bir 3 kez tekrar ettirdi ancak yağ bezesi sandığı şişliğin aslında yumuşak doku kanseri olarak bilinen sarkoma olduğunu 15 yıl sonra öğrendiğinde şok geçirdi.

Dünyada bir ilk: ABD’li şirket kanserin yerini tespit edebilecek bir teknoloji geliştirdi

ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Earli, vücutta kanserli bölgeleri tespit etmek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Dünyada bir ilk olma yolunda ilerlediği ifade edilen şirketin söz konusu teknoloji için 40 milyon dolar topladığı ifade edildi.

Kanser hastalarına korona aşısı yapılacak mı?

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Kemal, kanser hastaları ve Kovid-19 aşısı hakkında bilgi vererek, kanser hastalarına korona aşısı yapılıp yapılmayacağını açıkladı: "Ülkemizde Çin aşısının etkisi kanıtlanıp kullanılmaya başlandığında biz de uygun hastalarımıza bu aşıyı önereceğiz.”

Şehir hastanesinde robotik cerrahiyle ilk ameliyat

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde robotik cerrahi sistemiyle yapılan ilk rahim kanseri ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi. Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Çetinkaya, vatandaşların robotik yöntemlere çekinceyle bakmaması gerektiğini, operasyonlardaki başarılara dikkat çekerek sağlık alanındaki çalışmaların teknolojiyle eşgüdüm içerisinde ilerlediğini söyledi.

Türkiye'de bir ilk: Hastaya aynı anda iki zor ameliyat yapıldı

Türkiye'de bir ilk, Okmeydanı'ndaki Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirildi. 72 yaşındaki Erol Sarıgöl'e aynı anda hem akciğer hem gırtlak kanseri ameliyatı yapıldı. Sarıgöl, "Göğüs operasyonundan sonra sıkıntı çekmedim, doktorun söylemlerine uydum, sonuç güzel oldu, çok memnunum. Teşekkür ederim" dedi.

Dünyada yaklaşık 2 milyon kişi yaşamını yitirdi: Saatte 20 can alıyor

Akciğer kanserinin, dünya genelinde her yıl yaklaşık 2,1 milyon insanı etkilediği ve bu hastalıktan yaklaşık 1,7 milyon kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Dünya genelinde en sık ölüm nedeni olarak gösterilen akciğer kanserine bağlı saatte 20 hastanın yaşamını yitirdiği belirtildi.

Erkeklerde birinci kadınlarda ikinci ölümcül kanser türü: Sigara kullanımına bağlı akciğer kanserinde umut artıyor!

Yüzde 85-90’ı sigara kullanımına bağlı gelişen akciğer kanseri tedavisinde yaşanan gelişmeler özellikle ilerleyen vakalar için de umut veriyor. Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Aziz Yazar, akciğer kanseri tedavisinde “akıllı ilaç ve immünoterapi” yöntemleri ile yaşam süresinin ve yaşam kalitesinin artırıldığını belirtirken akciğer kanserine yol açan etmenlerden uzak durmak gerektiğini de vurguluyor.

Ailesinde akciğer kanseri olanlar için risk artıyor: Bu belirtiler varsa dikkat!

Akciğer kanseri, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre tüm dünyada en yaygın görülen ve ölüme en çok yol açan kanser türü… Tüm ölüm nedenleri arasında, kardiyovasküler hastalıkların ardından ikinci sırada gelen akciğer kanseri, en sık 50-70 yaş aralığında görülüyor. Akciğer kanseri hastalarının yüzde 90’ının hekime başvurduğunda semptomatik olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Tokmak, “Akciğer ve bronş sisteminin ağrı duyusundan yoksun olması ve genellikle ilk sempto...

Multidisipliner yaklaşım hayat kurtarıyor: Akciğer kanserinde vakit kaybetmenden hızlı tanı ve doğru tedavi mümkün

AstraZeneca Türkiye’nin desteği ile Türk Akciğer Kanseri Derneği tarafından hazırlanan “Akciğer Kanserinde Multidisipliner Yaklaşım Raporu” tıbbi onkoloji, göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, radyasyon onkolojisi, radyoloji, nükleer tıp ve patoloji branşlarının yaklaşım ve yöntemlerini, akciğer kanserinin tanı ve tedavisi için birlikte çalışmaları bir araya getiriyor. Raporda önerilen yaklaşımlar sayesinde akciğer kanseri tedavisinde vakit kaybedilmeden daha hızlı tanı ve doğru tedavi uygulamal...

Bakan Selçuk açıkladı: 65 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, biri kanser, 8’i solunum hastalıkları, 5’i diyabet olmak üzere 65 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.

Bakan Selçuk açıkladı: İkisi kanser olmak üzere 27 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2'si kanser olmak üzere 27 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını ve bu ilaçlardan 14'ünün yerli üretim olduğunu belirtti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+