Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme içinde kanserleşen bir hücrenin, bir tümör oluşturması ve bir uzmanın muayene sırasında anlamasına ya da radyolojik incelemede belli olmasına kadar hayli uzun zaman geçmesi gerekiyor. Kadınlar genellikle en az 1 cm. büyüklüğüne ulaşmış bir kitleyi, elle kontrol yöntemi sayesinde fark edebiliyorlar. Peki meme kanseri belirtileri neler? İşte detaylar...

Tedavi değil kanser ettiler

Elena Bektaş rahim kanserine yakalandı. Bodrum’da özel bir hastaneye yatan 40 yaşındaki Elena Bektaş, ‘iyileştin’ denilerek taburcu edildi. 2 ay sonra felç oldu, hastalığın vücuduna yayıldığı ortaya çıktı. Hasta kadının eşi Şenol Bektaş, 2.5 milyon euro tazminat istiyor.

'Son şansım' diye çağrıda bulunan kanser hastası öldü

Uzun süredir yumuşak doku kanseriyle mücadele eden Emel Gözde Becerikli hayatını kaybetti. Becerikli, sosyal medyadan yaptığı çağrıyla 46 kiloya düştüğünü, beslenemediğini söyleyerek, "Acil beni ameliyat edebilecek değerli bir genel cerrah arıyorum. Arkadaşların son şansım bu, yoksa öleceğim" yazmıştı.

Anne kız ve oğul aynı anda kanser oldu

Manisa'da yaşayan Kavadarlı ailesinden anne, kız ve oğul, yakalandıkları meme kanserinden kurtuldu. Doç. Dr. Akif Serhat Gür, "Her 100 kadın meme kanseri vakasına karşı 1 erkek meme kanserine yakalanır" diyerek, Erol Kavadarlı'da kanser görülmesine şaşırdıklarını söyledi.

Kemoterapisiz kanser tedavisi başarılı oldu

Belçika'da Celyad adlı biyoteknoloji şirketi, geliştirdikleri ilaç sayesinde daha önce hiçbir tedaviye olumlu yanıt vermeyen bir lösemi (kan kanseri) hastasının, kemoterapiye gerek kalmadan iyileştirildiğini açıkladı. Belçikalı şirkete göre, bu dünyada kanser tedavisi açısından bir ilk.

Meme kanserinde doğru bilinen yanlışlar

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kadına meme kanseri tanısı konuyor. Ülkemizde de bu durum pek farklı değil. Öyle ki her 8 kadından 1’i yaşamının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor.

Fırında pişen kek kanser yapıyor

Prof. Dr. Çopur, patates ve balık kızartmaları gibi gıdalarda ortaya çıkan "akrilamid" maddesinin sahip olduğu yüksek toksik etkisiyle kansere neden olduğunu söyledi. Çopur, sadece kızartmalarda değil fırında 125 derecenin üstünde pişen sütlaç ve kek gibi tatlılarda da akrilamid maddesinin olduğunu kaydetti.

Türk bilim adamlarından kanseri önleyen ve yaşamı uzatan ilaç

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) bir grup bilim adamı kanseri önleyen ve yaşamı uzatan tamamen doğal ve bitkisel olarak bir karışım yaptı.

Türk bilim adamlarından kanseri önleyen ve yaşamı uzatan ilaç

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) bir grup bilim adamı kanseri önleyen ve yaşamı uzatan tamamen doğal ve bitkisel olarak bir karışım yaptı.

Türk bilim adamlarından kanseri önleyen ve yaşamı uzatan ilaç

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) bir grup bilim adamı kanseri önleyen ve yaşamı uzatan tamamen doğal ve bitkisel olarak bir karışım yaptı.

Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

Vücuttaki başka bir kemikten sıçramadan testisin kendi içerisinde oluşan kemik kanseri vakasına dünyada ikinci kez Ondokuz Mayıs Üniversitesinde(OMÜ) bir hastada rastlandı. Daha önce Kore'de rastlanan kanser vakası, bilim insanları tarafından literatüre kazandırılacak

Kanser tedavisinde çığır açan yeni gelişme

Kemoterapiden daha etkili kanser tedavi yöntemi bulundu. Bilim insanları kanser tedavisinde uygulanan yeni yöntemin kemoterapiden daha etkili olabileceğini ortaya çıkardı.

Sokak lambaları meme kanseri riskini artırıyor

Araştırmalar, geceleri fazla aydınlatılan semtlerde yaşamanın kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya çıkardı.

Kemoterapi sürecini kolaylaştıran öneriler

Evde sessiz ve sakin bir ortamda kalmak ve dinlenmek kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte az yağlı ve az baharatlı yiyecekler yemek, asitli içeceklerden uzak durmak ve bitkisel destek ürünleri kullanmak kemoterapinin yan etkilerini azaltıyor.

Jinekolojik kanserlere karşı önlemler

Kadınların kabusu jinekolojik kanserlere karşı düzenli testlerinizi yaptırarak ve doktor kontrolünden geçerek önlem alabilirsiniz. Genital kanserlere karşı erken tanı ve tedavi için senede bir Smear testi yaptırılmalı, HPV DNA per testi yaptırılmalı ve HPV aşılaması için hastalar bilgilendirerek erken yaşta bağışıklık sağlanmalıdır.

Küba’da kanser aşısı bulundu

Küba’da kanser aşısı bulundu ve kullanılmaya başlandı. Klinik denemeler sonucu aşının ömrü bir yıla kadar uzatabildiği ve 60 yaş altındaki hastalarda iyi sonuç verdiği ortaya kondu.

Kanser tedavisinde umut verici gelişme

Doç. Dr. Bülent Özpolat, kanser tedavisiyle ilgili son yıllarda artan araştırmaların bu konuda büyük mesafe katedilmesini sağladığını belirterek, "Kanser 50 yıl içinde çözülmüş olacak" dedi.

Jinekolojik kanserlerde erken teşhis önemli

Kanser tedavisinde erken tanının çok önemli olduğunu belirten Opr. Dr. Şükrü Okan Kaylar, "Jinekolojik kanserler içinde özellikle rahim ağzı ve rahim kanserinde erken tanı konulan kanserler hem cerrahi hem de medikal yöntemlerle tedavi edilebilir" dedi.

Kansere yerli çözüm

Kanser tedavisinde kullanılmak üzere yerli biyobenzer ilaç molekülü geliştirmek için hazırlanan SİMAB projesi, TÜBİTAK’tan destek aldı. Proje sonunda, biyoteknolojik yöntemlerle üretime hazır olacak ürün, kolon, akciğer, yumurtalık, rahim ağzı ve böbrek kanserlerinde kullanılabilecek.

Kanser ve kalp hastalığı korkusu check-up'a yönlendiriyor

Uzmanlar, gizli kap hastalığı ve ailede kanser geçmişinin oluşturduğu riske işaret ederek, belirgin şikayeti olmasa da kişilerin düzenli sağlık kontrolünden geçmesini öneriyor.

Bulunamayan meme kanseri ilacında yeni gelişme

Bulunamayan meme kanseri ilacı 'geri ödeme' yolunda. Bir süredir temininde sıkıntı yaşanan meme kanseri ilacının Türkiye'de piyasa girdiği, geri ödeme konusunda da ilgili yerlerle yapılan görüşmelerde "geri ödemenin yapılacağı" bilgisinin alındığı belirtildi.

Akciğer kanserinde cerrahi önemli

"Kanser bölgesine bıçak değmez" efsanesiyle cerrahi erteleniyor. Oysa ki pek çok kanser çeşidinde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken dönemde teşhis ve operasyon çok önemli.

Çok sıcak çaya dikkat

Uzmanlar, kanama ve kansızlığa karşı uyarı yaparken, yiyecek ve içeceklerin aşırı sıcak tüketilmesinin mideye zarar verdiğini, aşırı tuz tüketiminin midede büyük hasarlara yol açtığını söyledi. Mide kanserinin en sık görülen kanserler içerisinde ikinci sırada olduğu belirtilirken, dünyada her yıl 900 bin kişiye bu hastalığın tanısının konulduğu açıklandı.

Uludağ Üniversitesi'nden 4.4 milyon dolarlık 'Avrupa'da ilk' olacak sağlık atağı

Uludağ Üniversitesi, 4.4 milyon dolarlık yatırım ile siberknife adı verilen bütün vücut için çerçevesiz stereotaktik robotik radyocerrahi sistemi alıyor.

Rektal kanamadan değil geç kalmaktan kork

Uzmanlar uyardı: Rektal kanama kanser açısından önemli bir erken uyarı olabilir. Her rektal kanama dikkatle incelenmeli ve aksi kanıtlayıncaya kadar “kanser” gibi değerlendirilmeli...

Kanser hocalarını ikiye bölen tartışma

Tıp dünyasında “Tavuk mu kanserden çıkar”, “Kanser mi tavuktan çıkar” tartışması sürerken, uzmanlardan “Tavuk kanser yapar”, “Organik ürün tüketin”, “Ekmek zehirdir, kansere sebep olur”, “Sütçüden süt alıp yoğurt mayalayın” yorumları toplumda paniğe neden oluyor. Türkiye Kanser Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, “Ülkemizde GDO ile ilgili sıkıntı yok. Tavuk etine güvenebilirsiniz. Ekmek tüketmekte sakınca yok” diyor.

Kanserli çocukların ailelerine destek

Yeterli maddi imkanları olmayan hasta çocuklara ve ailelerine tedavileri boyunca destekte bulunmak amacıyla "Aile Evi'nde" kanserli çocukların ailelerine ücretsiz barınma hizmeti veriliyor.

Yumurtalık kanserinde belirtilere dikkat

Kadınlarda en sık görülen kanserler arasında bulunan ve en sık ölüme sebep olan yumurtalık kanserinde önemsenmeyen belirtiler erken tanıyı zorlaştırıyor.

Kolon kanseri tedavisinde umut veren gelişme

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde 2011'den bu yana yapılan çalışma sonucunda oluşturulan ve "barbipalladium" adı verilen bileşiğin, kolon kanserine karşı yüksek antikanser etki gösterebileceğine yönelik bulgular elde edildi.

Meme kanseri erkeklerde daha agresif

Meme kanserinin, erkeklerde daha agresif ve hızlı ilerlediğini ifade eden Op. Dr. Özsan, erken teşhis açısından erkeklerin de kadınlar gibi ayda bir kez elle meme kontrolü yapmasını önerdi.

Şah damarı tümörü kader değil

Şah damarı tümörünün kader olmadığını belirten Prof. Dr. Yusuf Kalko, çıkarılmayacak şah damarı tümörünün olmadığını söyledi.

'Bazı amino asitleri kesmek kanser tedavisine yardımcı olabilir'

İngiliz araştırmacılar, belirli amino asitleri sınırlandıran bir perhizin, bazı kanser hastaları için ek tedavi olarak kullanılabileceğini bildirdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.