Kalp Haberleri

Kalbinizi korumanın yolları

Dünyada ve ülkemizde “Kalp ve Damar Hastalıkları”na dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla 29 Eylül “Dünya Kalp Günü” olarak adlandırılıyor. Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan bugün, kalbimizi nasıl koruruz?

Delik kalbi ameliyatsız tedavi edildi

Samsun’da doğuştan kalbi delik olan 5 yaşındaki Enes Özyaman, ameliyata gerek kalmadan anjiyo yöntemiyle tedavi edildi. Ameliyat sonrası hayatına kaldığı yerden devam eden Özyaman, "Ameliyat olduktan sonra koşup oynayabiliyorum. Çok rahatım" dedi.

Genç yaşta aşırı stres kalp krizini tetikliyor

Genç yaşta aşırı stresin kalp krizini tetiklediğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, "Belirli bir olay karşısında baş etme yöntemlerimizin yetersiz kaldığı durumlarda strese gireriz" dedi.

Anjiyo sırasında duran kalbi durdu

İzmir'de ani nefes darlığı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede anjiyo sırasında kalbi duran 47 yaşındaki Aydın Özkan, bir saat süren kalp masajıyla hayata döndürüldü. Doktorlar, Özkan'ın yaşının genç olması nedeniyle sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Kadın ve erkeklerde ideal bel kalınlığı

NKÜ Kardiyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güler, haftanın en az 4 günü yarım saatlik süreyle egzersiz yapıldığında kalp rahatsızlığının önüne geçilebileceğini söyledi. Güler, göbek çevresinin erkeklerde 92, kadınlarda 88 santimetrenin atlında olması gerektiğini kaydetti.

Estetik korkusu ölüm korkusunu bastırdı

“Küçük kesi” yöntemiyle yapılan kalp ameliyatlarında iz kalmadığını belirten Kalp Cerrahı Prof. Kazaz, “Kalp ameliyatlarından sonra iz kalma korkusu, hastalar için ameliyatta hayatını kaybetmek kadar önemli bir stres haline geldi” dedi.

Kalp sağlığını korumanın yolları

Kalp sağlığını korumanın püf noktalarını anlatan Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Serkan Aslan, "Sağlık için dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stres, sigara ve alkolden uzak durmak önemli" dedi.

Kalp hastasıysanız oruç tutmayın

Uzmanlar Ramazan ayında en fazla kalp krizinin iftardan sonraki saatlerde olduğunu belirterek, ciddi kalp hastalığı olan hastalara oruç tutmayı önermediler.

Yaz sıcakları kalp krizini tetikleyebilir

Yaz sıcaklarının kalp krizini tetikleyebileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Toptancı, yaza girmeden mutlaka kalp kontrolünüzü yaptırın çağrısında bulundu.

İnme çaresiz bir hastalık değil

Dünyada en büyük sağlık sorunlarından biri olan ve halk arasında "felç" olarak bilinen inme hastalığı erken müdahaleyle tamamen yok edilebiliyor.

Kalp yetersizliğinin görülme oranı arttı

TKD Gelecek Başkanı Prof. Dr. Erol, "Kalp yetersizliğinin görülme oranı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artmaktadır. Ülkemizde 1,5 milyon civarında kalp yetersizliği hastamız mevcut." dedi.

Trans yağ yasağı kalp krizi vakalarını azalttı

New York’taki bazı yerleşim bölgelerinde uygulanan trans yağ yasağı, bölgede yaşanan kalp krizi vakalarını yüzde 6 oranında düşürdü.

Çarpıntısı olanlar dikkat!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cegerğun Polat, kalbin hızlı ve düzensiz attığı anları hemen hemen herkesin hayatı boyunca bir ya da birkaç kez yaşadığını belirterek, “Çoğunlukla masum sayılabilecek bu çarpıntılar bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilir” diyerek uyardı.

Kalbinde delik olduğunu 64 yaşında öğrendi

İzmir'de ailesini inşaat işçiliği yaparak geçindiren 64 yaşındaki Garip Kılıç'ın kalbindeki doğuştan 3 santimlik delik, yorgunluk ve nefes darlığı şikayetiyle başvurduğu hastanede fark edildi. Kılıç, "Sadece yorgundum, başka bir sıkıntı hissetmedim" derken hastanın doktoru kirli kanın temiz kana bulaştığını ifade etti.

Çürük dişler kalp krizini tetikliyor

Diş Hekimi Metin Ayan ağız ve diş bakımı hakkında değerlendirmelerde bulundu. "Diş eti hastalığı olan insanlar genellikle kötü sağlık alışkanlıklarına sahiptir" diyen Ayan, "Diş eti hastalığı olan birçok insanda diyabet hastalığı da görülür. Bu da kalp hastalıklarında bir başka güçlü risk faktörüdür" dedi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 'Eriyen stent' tedavisi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde 'Eriyen stent' uygulamasıyla damar tıkanıklığı olan birçok hasta başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor.

'Baygınlık' kalp hastalığı habercisi olabilir

Beynin kan akımının ya da oksijenlenmesinin geçici olarak azalması sonucu gelişen ve geçici şuur ile duruş kaybı olarak tanımlanan “bayılma” bir hastalık değil, altta yatan bir nedenin görünen yüzü. Çoğu sinirsel kaynaklı olsa da, bayılma aynı zamanda hastalık habercisi de olabiliyor.

Kalbi attıran robot

Bilim adamları, kalbin etrafına yerleştirilen ve atmasına yardımcı olan, kişiye özel ayarlanabilen esnek robot geliştirdi. Çalışmada, yumuşak robotik kılıfın, kalp atışıyla eş zamanlı bükülerek ve kalbe baskı yaparak kalp yetmezliği nedeniyle zayıflamış kardiyovasküler işlevleri artırdığı belirtildi.

Soğuk havalarda kalp krizi riski artıyor

Kardiyolog Haci Çiftçi, soğuk havalarda kalp krizi geçirme riskinin arttığını belirterek özellikle dışarıda çalışmak zorunda olanlara uyarılarda bulundu.

Kadınlar kalp krizini hissetmiyor

Norveç bilim adamları, kadınların özgül ağrı eşiklerinin yüksekliği sebebiyle kalp krizlerini erkeklerden daha az hissettiklerini bildirdi. Araştırmacılar geçmişte kalp krizi geçirdiği halde bunu fark etmeyen kişiler arasında kadınların oranının erkeklerden fazla olduğunu tespit etti.

Kalp krizi önceden tespit edildi

Kalp krizi, özellikle risk çerçevesinde bulunanlar için oldukça korkutucu bir vakadır. Ancak yapılan bir araştırmadan çıkan sonuçlarla kalp krizi geçirme riskinin yapılan bir kan testiyle ortaya çıkabileceğini gösterdi. Araştırmada kalp hastalığı geçmişi bulunmayan 3 bin 300 erkek hasta incelendi. Uzmanlar, kalp krizi yaşanmadan tehlikeli faktörlerin ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Tereyağı diyabet riskini azaltabiliyor

Tereyağını yemek ya da yememek. İşte bütün mesele bu. Beslenme ve kalp uzmanlarının son yıllarda en çok tartıştığı konulardan biri. Araştırmalar tereyağının insan vücudu için iyi bir besin olup olmadığını masaya yatırdı.

Soğuk hava onları tehdit ediyor

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşen Ağaçdiken soğuk hava ile birlikte kalp damarlarının büzüştüğünü; yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunda düzensizlik oluşmasıyla kalp yetersizliğinin ciddi duruma dönüştüğünü belirtti. Prof. Dr. Ağaçdiken kalp krizi riskinin azaltılması için kalın giyinilmesini, soğuk havada egzersiz yapılmamasını önerdi.

Basit belirtiler hayati tehlike taşıyabilir

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uz. Dr. Sara Çetin Şanlıalp, kalp krizinin oluşma şekli, risk faktörleri ve korunma yollarını anlattı. Sigara, kolesterol açısından zengin beslenmek, obezite, yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolestrolün kalp krizini tetiklediğini söyleyen Dr. Şanlıalp, pasif içiciliğin de kalp krizine neden olabileceğini ifade etti.

1 saat kalbi durmuştu, hayata geri döndü

İstanbul'un Sultanbeyli ilçesindeki Saygı Hastanesi'nde yaşanan bir olay dikkatleri çekti. Kalbi bir anda duran ve hastaneye yetiştirilen hasta, 1 saat boyunca hayata döndürülemedi. Doktorların vefat bildirimi yapacağı anlardaysa mucizevi bir olay yaşandı ve 31 yaşındaki Kader Dağaşan olumlu tepki vermeye başladı.

İçinizdeki balona dikkat

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği, ölümcül durumlara yol açabilecek “aort” denen büyük atardamarın karın bölgesinde yer alan kısmının balonlaşması hakkında halkı bilgilendirmek ve bu hastalık için risk taşıyan kişilerde farkındalık sağlamak amacıyla “İçinizdeki Balona Dikkat” kampanyası başlattı.

Kötü diş kalbi bozar

Diş sağlığı ve kalp rahatsızlığı ilişkisi hakkında açıklamalarda bulunan Diş Hekimi M. Tuğra Kaya, bu konuda yapılan araştırmalar ışığında tavsiyelerde bulundu. Gizli bir diş enfeksiyonu olan kişilerde kalp rahatsızlığı oluşma riskinin enfeksiyon bulunmayanlara göre daha fazla olduğunu söyleyen Kaya, ağız sağlığının korunması ve düzenli aralıklarla diş hekiminin ziyaret edilmesi gerektiğini kaydetti.

Saatte 40 kere kalbi durdu

Erzincan'da ameliyatı sonrası kalbi bir saatte 40 kez duran ancak doktorların müdahalesiyle yeniden hayata tutunan Demirtaş'ın tedavisi tamamlandı. Kalp Damar Cerrahı Yard. Doç. Dr. Oruç Alper Onk, Demirtaş'ın zor bir ameliyat geçirdiğini ve hastanın 3 damarının yüzde 90'ının tıkalı olduğunu ifade etti.

Kalbi dışarıda doğdu

İngiltere'de bir bebek, bir milyon canlı doğumda yüzde 5-7 oranında görüldüğü bilinen 'Ectopia cordis' isimli bir kusurla dünyaya geldi. 60 doktorun çabasıyla beş saat süren ameliyat sonunda sağlığına kavuşan bebeğin sağlık durumu iyi.

Saniyeler içinde anjiyo

Bir kalp atışından daha hızlı sürede kalp çekimi, saniyeler içerisinde kalp anjiyosu ve kolonoskopi yapabilen bilgisayarlı tomografi sistemi, hem tedavide başarıyı artırıyor hem de radyasyon seviyesini en aza indiriyor.

Bir saatte 40 kez kalbi durdu

Erzincan'da kalbinden rahatsızlığı bulunan bir hasta, bir saat içerisinde 40 kez kalbi durmasına rağmen doktorların müdahalesiyle mucizevi şekilde tekrar hayata tutundu. Ameliyatı yapan Yrd. Doç. Dr. Oruç Alper Onk, hastanın ameliyathaneye yetişmeyeceğini düşünerek göğüs kafesini yoğun bakımda açtıklarını ve kalbi ellerine alarak masaj yaptıktan sonra ameliyata aldıklarını ifade etti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.