Kalp Haberleri

Kalp krizi önceden önlenebilecek

Pamukkale Üniversitesinde (PAÜ) bilim insanlarının yaptığı çalışma sonucu kalp krizi riskini önceden tahmin edebilen biyosensör geliştirildi. PAÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Atar, "Kolumuza taktığımız bir saat gibi ya da herhangi bir şeker ölçüm cihazı gibi geliştirildiğinde kalp krizi riskini anlık olarak görebileceğiz" dedi.

2023'e kadar kaldırılacak

Dünya Sağlık Örgütünün 2023'e dek gıda zincirinden tamamen kaldırılmasını hedeflediği trans yağların yüksek oranda tüketilmesi herhangi bir nedene bağlı ölümleri yüzde 34, kalp damar hastalığına bağlı ölümleri yüzde 28, kalp damar hastalığını yüzde 21 oranında artırıyor. Trans yağlar her yıl 540 bin kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Köpekler kalp hastalarının ömrünü uzatıyor

Yeni bir çalışma, köpek severlerin kalp hastalığından ölme olasılığının yüzde 23 daha az olabileceğini ortaya koydu. Sağlıklı insanlara köpek sahibi olmaları öneriliyor.

Grip sanılan kalp hastası bebek Türkiye'de şifa buldu

Kosova’da grip sanılarak doktora götürülen ve daha sonra aort atardamarında darlık olduğu belirlenen 9 aylık Alea bebek, Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesi ile Türkiye'ye getirildi. Ülkesinde bulamadığı şifayı Türkiye'de bulan minik kız, sağlıklı bir şekilde ülkesine geri döndü.

Kalbinizi korumanın yolları

Dünyada ve ülkemizde “Kalp ve Damar Hastalıkları”na dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla 29 Eylül “Dünya Kalp Günü” olarak adlandırılıyor. Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan bugün, kalbimizi nasıl koruruz?

Delik kalbi ameliyatsız tedavi edildi

Samsun’da doğuştan kalbi delik olan 5 yaşındaki Enes Özyaman, ameliyata gerek kalmadan anjiyo yöntemiyle tedavi edildi. Ameliyat sonrası hayatına kaldığı yerden devam eden Özyaman, "Ameliyat olduktan sonra koşup oynayabiliyorum. Çok rahatım" dedi.

Genç yaşta aşırı stres kalp krizini tetikliyor

Genç yaşta aşırı stresin kalp krizini tetiklediğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, "Belirli bir olay karşısında baş etme yöntemlerimizin yetersiz kaldığı durumlarda strese gireriz" dedi.

Anjiyo sırasında duran kalbi durdu

İzmir'de ani nefes darlığı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede anjiyo sırasında kalbi duran 47 yaşındaki Aydın Özkan, bir saat süren kalp masajıyla hayata döndürüldü. Doktorlar, Özkan'ın yaşının genç olması nedeniyle sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Kadın ve erkeklerde ideal bel kalınlığı

NKÜ Kardiyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güler, haftanın en az 4 günü yarım saatlik süreyle egzersiz yapıldığında kalp rahatsızlığının önüne geçilebileceğini söyledi. Güler, göbek çevresinin erkeklerde 92, kadınlarda 88 santimetrenin atlında olması gerektiğini kaydetti.

Estetik korkusu ölüm korkusunu bastırdı

“Küçük kesi” yöntemiyle yapılan kalp ameliyatlarında iz kalmadığını belirten Kalp Cerrahı Prof. Kazaz, “Kalp ameliyatlarından sonra iz kalma korkusu, hastalar için ameliyatta hayatını kaybetmek kadar önemli bir stres haline geldi” dedi.

Kalp sağlığını korumanın yolları

Kalp sağlığını korumanın püf noktalarını anlatan Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Serkan Aslan, "Sağlık için dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stres, sigara ve alkolden uzak durmak önemli" dedi.

Kalp hastasıysanız oruç tutmayın

Uzmanlar Ramazan ayında en fazla kalp krizinin iftardan sonraki saatlerde olduğunu belirterek, ciddi kalp hastalığı olan hastalara oruç tutmayı önermediler.

Yaz sıcakları kalp krizini tetikleyebilir

Yaz sıcaklarının kalp krizini tetikleyebileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Toptancı, yaza girmeden mutlaka kalp kontrolünüzü yaptırın çağrısında bulundu.

İnme çaresiz bir hastalık değil

Dünyada en büyük sağlık sorunlarından biri olan ve halk arasında "felç" olarak bilinen inme hastalığı erken müdahaleyle tamamen yok edilebiliyor.

Kalp yetersizliğinin görülme oranı arttı

TKD Gelecek Başkanı Prof. Dr. Erol, "Kalp yetersizliğinin görülme oranı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artmaktadır. Ülkemizde 1,5 milyon civarında kalp yetersizliği hastamız mevcut." dedi.

Trans yağ yasağı kalp krizi vakalarını azalttı

New York’taki bazı yerleşim bölgelerinde uygulanan trans yağ yasağı, bölgede yaşanan kalp krizi vakalarını yüzde 6 oranında düşürdü.

Çarpıntısı olanlar dikkat!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cegerğun Polat, kalbin hızlı ve düzensiz attığı anları hemen hemen herkesin hayatı boyunca bir ya da birkaç kez yaşadığını belirterek, “Çoğunlukla masum sayılabilecek bu çarpıntılar bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilir” diyerek uyardı.

Kalbinde delik olduğunu 64 yaşında öğrendi

İzmir'de ailesini inşaat işçiliği yaparak geçindiren 64 yaşındaki Garip Kılıç'ın kalbindeki doğuştan 3 santimlik delik, yorgunluk ve nefes darlığı şikayetiyle başvurduğu hastanede fark edildi. Kılıç, "Sadece yorgundum, başka bir sıkıntı hissetmedim" derken hastanın doktoru kirli kanın temiz kana bulaştığını ifade etti.

Çürük dişler kalp krizini tetikliyor

Diş Hekimi Metin Ayan ağız ve diş bakımı hakkında değerlendirmelerde bulundu. "Diş eti hastalığı olan insanlar genellikle kötü sağlık alışkanlıklarına sahiptir" diyen Ayan, "Diş eti hastalığı olan birçok insanda diyabet hastalığı da görülür. Bu da kalp hastalıklarında bir başka güçlü risk faktörüdür" dedi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 'Eriyen stent' tedavisi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde 'Eriyen stent' uygulamasıyla damar tıkanıklığı olan birçok hasta başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor.

'Baygınlık' kalp hastalığı habercisi olabilir

Beynin kan akımının ya da oksijenlenmesinin geçici olarak azalması sonucu gelişen ve geçici şuur ile duruş kaybı olarak tanımlanan “bayılma” bir hastalık değil, altta yatan bir nedenin görünen yüzü. Çoğu sinirsel kaynaklı olsa da, bayılma aynı zamanda hastalık habercisi de olabiliyor.

Kalbi attıran robot

Bilim adamları, kalbin etrafına yerleştirilen ve atmasına yardımcı olan, kişiye özel ayarlanabilen esnek robot geliştirdi. Çalışmada, yumuşak robotik kılıfın, kalp atışıyla eş zamanlı bükülerek ve kalbe baskı yaparak kalp yetmezliği nedeniyle zayıflamış kardiyovasküler işlevleri artırdığı belirtildi.

Soğuk havalarda kalp krizi riski artıyor

Kardiyolog Haci Çiftçi, soğuk havalarda kalp krizi geçirme riskinin arttığını belirterek özellikle dışarıda çalışmak zorunda olanlara uyarılarda bulundu.

Kadınlar kalp krizini hissetmiyor

Norveç bilim adamları, kadınların özgül ağrı eşiklerinin yüksekliği sebebiyle kalp krizlerini erkeklerden daha az hissettiklerini bildirdi. Araştırmacılar geçmişte kalp krizi geçirdiği halde bunu fark etmeyen kişiler arasında kadınların oranının erkeklerden fazla olduğunu tespit etti.

Kalp krizi önceden tespit edildi

Kalp krizi, özellikle risk çerçevesinde bulunanlar için oldukça korkutucu bir vakadır. Ancak yapılan bir araştırmadan çıkan sonuçlarla kalp krizi geçirme riskinin yapılan bir kan testiyle ortaya çıkabileceğini gösterdi. Araştırmada kalp hastalığı geçmişi bulunmayan 3 bin 300 erkek hasta incelendi. Uzmanlar, kalp krizi yaşanmadan tehlikeli faktörlerin ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.