Uğur Şahin kanser aşısı için tarih verdi

Koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı üreten BionTech şirketinin kanser çalışmaları hakkında konuşan Uğur Şahin, kanser aşısı için tarih verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Uğur Şahin

Uğur Şahin, Bild am Sonntag'a verdiği röportajda kanser tedavisinin durumuna ilişkin bilgiler verdi. Şahin, "2025 ile 2029 yılları arasında çeşitli diğer terapötik yaklaşımlar için çalışma verilerine sahip olmayı planlıyoruz" dedi.


Şahin kansere karşı ilk kişiye özel mRNA bazlı aşılarının 2030'dan önce onaylanabileceğini umuyor.


Şahin "Hastadan kan ve tümör örneği alıyoruz ve dört hafta sonra kişiye özel aşıyı yapıyoruz. Ve ideal olarak yılda sadece 100 değil, on binlerce hasta için" ifadelerini kullandı.


Ekim ayında şirket, mRNA bazlı kanser aşısı ve CAR T hücresi terapisinin kombinasyonuna ilişkin ilk klinik çalışmanın sonuçlarını açıkladı.


Neredeyse tüm hastalarda tümörlerin büyümesi durdu ve neredeyse üçte ikisinde küçüldü.


Şahin, 'Bu yaklaşım, bağışıklık sistemini özel savaşçılardan oluşan bir orduyla tümörü özel olarak bulup yok etmeye zorlama potansiyeline sahip' dedi.

'Tümör daha küçükse immünoterapiyle başlayıp kalan kanser hücrelerini tedavi edebilirsiniz. Geleceğin stratejisi bu farklı yaklaşımların kombinasyon terapisi' diyen Şahin sözlerine şöyle devam etti;


'Önümüzdeki birkaç yıl içinde, birçok kanser endikasyonunda klasik kemoterapi yerine hedefe yönelik kemoterapi olarak giderek daha fazla ADCS'nin kullanılacağından eminim.'


Şahin aynı zamanda tedavilerin ve ilaçların onaylanmasındaki uzun süreçleri de eleştirdi


Şahin Alman basınına verdiği mülakatta "İlaçların hastalara ihtiyaç duydukları şekilde çok daha hızlı ulaşması gerekiyor. Çeşitli noktalarda çok uzun bekleme sürelerimiz ve karmaşık süreçlerimiz var. Bu nedenle, geliştirmenin başlangıcından klinik testlerin çeşitli aşamalarına ve son onaya kadar süreç optimizasyonu gerekiyor" ifadelerine yer verdi.Diş ağrısı sanıp hastaneye gitti: Gerçeği öğrenince dehşete düştü! Bir ay daha geç kalsaydı

Bakan Koca yanıtladı: Meme kanserinin belirtileri nelerdir korunmak için ne yapmalı?

İngiltere dünyada ilk kez 7 dakikada uygulanan kanser aşısını kullanıma sundu

Uğur Şahin kanser aşısıyla ilgili tarih verdi: 2026'yı işaret etti

Kanser tedavisinde umut veren gelişme: Hedefli kemoterapi hapı

Alman BioNTech akciğer kanseri ilacında ilerleme kaydetti

Prof. Dr. Dulundu: Kovid genç yaştaki kanser vakalarını tetiklemiş olabilir

Kızıyla birlikte kansere karşı verdiği mücadeleyi anlatan Hülya Koçyiğit: İsyanım cezalandırıldı

Kansere çare gen haritası: Tedaviye cevap oranları yüzde 80’lere kadar çıkıyor