Google 9 Kasım'dan itibaren iki adımlı doğrulamayı otomatik hale getiriyor

Google, daha önce de birçok kez paylaştığı gibi yıl sonuna kadar tüm hesapların güvenliğini artırmakta kararlı. Bu noktada 'İki Adımlı Doğrulama' sistemi 9 Kasım itibariyle tüm kullanıcılara açılıyor. Böylece Google servislerine girişte tek kullanımlık şifre zorunlu hale geliyor.

Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
Google 2FA

Google, Mayıs'ta yaptığı duyuruyla 'İki Adımlı Doğrulamayı' yıl sonundan önce herkes için zorunlu hale getireceğini açıklamıştı. Şimdi ise bu işlem için artık kesin bir tarih verildi.

Bu doğrulama yöntemi aktif edildiğinde kimliği doğrulamak için Google hesabı her oturum açtığında tek kullanım şifre e-postası ya da kısa mesajı geliyor. Yani aslında işlem, kişisel verileri korumak için ek bir güvenlik katmanı ekler. Şifre hırsızlığı, hesap güvenliğinin ihlal edilmesinin en yaygın yolu ve iki adımlı doğrulama bu noktada önemli bir görev üstleniyor.

Yapılan yeni açıklama, 9 Kasım'dan itibaren doğrulamanın tamamen aktif olacağını gösteriyor. Konuyla alakalı olarak Google'ın yaptığı açıklama ise şu şekilde:

    Şifreyi girdikten sonra telefonda ikinci bir adımı tamamlamanız gerekecek. Giriş yaparken telefonunuzu elinizin altında bulundurun. İki adımlı Doğrulama 9 Kasım'da otomatik olarak etkinleştirilecektir. İsterseniz daha önce bu özelliği aktif edebilirsiniz.

TEKNOLOJİ
Google iki adımlı doğrulamayı varsayılan olarak sunmaya başladı

TEKNOLOJİ
Google'dan yeni güvenlik hamlesi: Android uygulamaları için ek çözümler geliyor

TEKNOLOJİ
Google Play için ek güvenlik önlemleri geliyor