ABD'den Tip 1 diyabet ilacına onay

Diyabete karşı ilaç tedavisine dair umutlar güçleniyor. ABD'de Tip 1 diyabetin gelişimini geciktiren bağışıklık ilacına onay çıktı. Federal İlaç Ofisi'nin kararının, diğer ülkelerden de onay çıkma ihtimalinin önünü açması bekleniyor.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv

Diyabete karşı ilaç tedavisine dair umutlar güçleniyor.

ABD'de Tip 1 diyabetin gelişimini geciktiren bağışıklık ilacına onay çıktı. Federal İlaç Ofisi'nin kararının, diğer ülkelerden de onay çıkma ihtimalinin önünü açması bekleniyor.

İlaç hastalığın ana kaynağını kontrol altına alabilir

Diyabet tedavisi için ilk kez hastalığın temel nedeni ele alındı.

2019'da yapılan araştırma, ilacın yüksek risk altındaki bazı kişilerde hastalığın gelişmesini ortalama üç yıl geciktirdiğini gösterdi.

Böylece, geliştirilen ilacın sadece semptomları değil, hastalığın ana kaynağını da kontrol altına alabildiği belirtiliyor.

Yeni ilaç, bağışıklık sistemini, insülin üreten pankreas hücrelerine saldırılarını önlemek için yeniden programlıyor.

FOTOĞRAF 8
Uzman isim açıkladı: Diyabet hastaları nasıl beslenmeli?
Kronik hastalıkların en yaygınlarından biri olan diyabetin takip edilmesinde beslenmenin önemine vurgu yapan uzman isim, çevreden duyarak uygulanan beslenme alışkanlıklarının vücuda yarardan çok zarar verdiğini belirterek doğru bilinen yanlışlara parmak bastı. Aynı zamanda bu yolla edinilen beslenme alışkanlıklarının tedavi sürecine de olumsuz etki ettiğini aktardı.