Vostok NATO’nun gözünü korkuttu

Vostok-2018’de binden fazla uçak, helikopter ve insansız hava aracı, yaklaşık 36 bin tank ve diğer zırhlı askeri araç ile 80’e yakın geminin görev yapması bekleniyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Lungescu, Rusya’nın son dönemde özellikle Baltık Denizi, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde ciddi bir askeri yığınak yaptığına da dikkati çekti.

Rusya’nın 11-17 Eylül’de gerçekleştireceği Vostok-2018 tatbikatı, NATO’nun tepkisini çekti. NATO Sözcüsü Oana Lungescu, 297 bin askerin katılacağı Vostok-2018 tatbikatının büyük ölçekli çatışmaya odaklandığını, bunun da Moskova yönetiminin son dönemde gösterdiği daha “agresif” davranış biçimiyle uyumlu olduğunu kaydetti. Lungescu, tüm ülkelerin güvenlik güçleriyle tatbikat yapma hakkına sahip olduğunu, ancak bunun “şeffaf ve öngörülebilir” bir şekilde yapılmasının kilit önem arz ettiğini belirtti. Yetkililerin mayısta yapılan NATO-Rusya Konseyi’nde Vostok-2018 tatbikatını görüştüğünü anımsatan Lungescu, Rusya’nın bu çerçevede Vostok-2014’ten çok daha kapsamlı bir tatbikat yapacağı bilgisini paylaştığını ifade etti.

RUSYA GÜÇ KULLANMAYA HAZIR

NATO’nun Vostok-2018 de dahil tüm Rus tatbikatlarını “yakından takip ettiğini” belirten Lungescu, Rusya’nın son dönemde özellikle Baltık Denizi, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde ciddi bir askeri yığınak yaptığına da dikkati çekti. Lungescu, Ukrayna ve Gürcistan’daki gelişmeler ışığında Rusya’nın komşularına karşı askeri güç kullanmaya da hazır olduğuna işaret etti. Savuma Bakanı Hulusi Akar da, Vostok 2018 tatbikatına Türkiye’nin davet edildiğini ve konuyu değerlendirdiklerini söylemişti. Vostok-2018’in, Sovyetler Birliği döneminde 1981’de yapılan “Zapad-81” tatbikatından bu yana Rusya’nın en yüksek katılımlı askeri tatbikatı olması öngörülüyor.