TCMB Başkanı Erkan TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi: Bankacılıkta TL ağırlığının artırılması görüşüldü

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan, 2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program'ın (OVP) açıklanması üzerine araya geldi. Erkan, bankacılıkta TL ağırlığının artırılmasını görüştü.

Haber Merkezi Yeni Şafak
TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan (Arşiv)

TBB'den bugün yapılan açıklamaya göre görüşme Orta Vadeli Program (OVP) açıklanmasının ardından 8 Eylül gününde gerçekleşti.

Toplantıda, OVP çerçevesinde, bankacılık sisteminde TL'nin ağırlığının artırılmasına yönelik olarak sektördeki son durum ve geleceğe ilişkin beklentilerin görüşüldüğü bildirildi.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, bankacılık sektörünün varlık ve yükümlülüklerinde Türk Lirası cinsi kalemlerin ağırlıklarının artırılmasına yönelik uygulamalardaki kararlılıklarını vurguladı.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, toplantının "yapıcı ve çok yararlı" geçtiğini söyledi.

  1. Açıklamada yer alan ifadeler şöyle:
  2. "TBB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Alpaslan Çakar, toplantının yapıcı ve çok yararlı geçtiğini belirtmiştir. TCMB Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan, bankacılık sektörünün varlık ve yükümlülüklerinde TL cinsi kalemlerin ağırlıklarının artırılmasına yönelik uygulamalardaki kararlılıklarını vurgulamıştır. TCMB Başkanı Erkan ve TBB Başkanı Çakar, Merkez Bankası ve bankacılık sektörünün görüş birliğinde olmasından dolayı memnuniyetlerini ifade etmişlerdi."


Orta Vadeli Program (OVP) ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

2024 yılı reform dolu

Reform adımlar devreye alınacak: OVP boyunca istihdamın yıllık ortalama 909 bin kişi artması bekleniyor

İhracata OVP dopingi: Türkiye'nin 2026 hedefini paylaşan Bakan Bolat cari işlemler açığına neşter vuracak hamleyi açıkladı

Milli gelire enerjik katma değer