New York Times duyurdu: Hamas İsrail'in nükleer füzelerinin bulunduğu üssü vurdu

New York Times, Hamas'ın İsrail'in nükleer füze programı ile bağlantılı üssünü vurduğunu yazdı. Haberde İsrail'in bunu reddetmesine rağmen nükleer silahlara sahip olduğu konusunda bir mutabakat olduğunun altı çizildi. Üstte 25 ila 50 nükleer kapasiteli Jericho füze rampası bulunduğunu tahmin ettiğini söyledi. Üssün görüntülerini inceleyen Kristensen, savaş başlıklarının büyük olasılıkla üsten uzakta ayrı bir yerde tutulduğunu ve dolayısıyla saldırı sırasında tehdit altında olmadıklarını savundu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv

Tel Aviv yönetimi şimdiye kadar nükleer silahların varlığını hiçbir zaman kabul etmedi. Ancak İsrailli bazı kaynaklar ve ABD'li yetkililer ile uydu görüntüsü analistleri, ülkenin az sayıda nükleer silaha sahip olduğunu belirtiyor.

Son olarak, ABD merkezli New York Times, 7 Ekim'de Gazze'den fırlatılan bir roketin, nükleer füzelere ev sahipliği yaptığına inanılan bir İsrail askeri üssü vurduğunu yazdı.

Yangına neden oldu

Aynı habere göre, roketin İsrail'in merkezindeki Sdot Micha üssüne çarpması, füze depolama tesislerine ve diğer hassas silahlara yaklaşan bir yangına yol açtı.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu Nükleer Bilgi Projesi Direktörü Hans Kristensen, isabet alan hava üssünde 'büyük olasılıkla 25 ila 50 nükleer başlık taşıma kapasiteli Jericho füze rampası bulunduğunu tahmin ettiğini' söyledi.

Savaş başlıkları büyük olasılıkla üsten uzakta

Üssün görüntülerini inceleyen Kristensen, savaş başlıklarının büyük olasılıkla üsten uzakta ayrı bir yerde tutulduğunu ve dolayısıyla saldırı sırasında tehdit altında olmadıklarını savundu.

Uzmanlara ve gizliliği kaldırılmış ABD hükümet belgelerine göre, İsrail'in Jericho füzeleri nükleer savaş başlığı taşıyacak donanıma sahip.

Resmi açıklama yapılmadı

Saldırıdan sonraki saatlerde çekilen daha fazla uydu görüntüsü, yangının hızla yayıldığını ve İsrail itfaiyecilerinin büyümesini durdurma çabalarını ortaya çıkardı.

İsrailli yetkililer NYT’nin sunduğu cevap hakkını kullanıp herhangi bir yorum yapmaya yanaşmadı.


Dünyadaki ilk yüzer nükleer güç santrali: Yakıt ikmali başladı

ABD'den nükleer tehdit

Biden gafıyla yine gündeme oturdu: Nükleer şaka duyanları şoke etti

'Gazze kasabı' Netanyahu Milosevic gibi yargılanacak

İsrailli bakandan nükleer bomba açıklaması: Olasılıklardan biri

İsrail'in 'nükleer' çıkışına ABD'den tepki: Bu kabul edilemez

UAEA Başkanı Grossi'den İsrail'e nükleer uyarısı: Çağrıyı tekrarlıyorum

İsrail’e vadedilmiş topraklar ve nükleer uyarısı: Sabrımızı zorluyorlar

ABD'den bölgede savaşı ateşleyecek 'nükleer' hamlesi: İslam ülkeleri alarmda

Filistin'den UAEA'ya çağrı: Nükleer silah tehdidine karşı tüm önlemleri alın

İsrail propagandası yapan fütürist Harari'den akılalmaz cevap: Nükleer silahlarla kendini savunabilir