30’ar kez müebbet

Ankara Merasim Sokak’ta 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya ilişkin davada karar çıktı. 6 sanığa 30’ar kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 185’er yıl hapis cezası verildi. PKK’nın elebaşlarının da bulunduğu firari 50 sanığın dosyası ayrıldı.

Osman Özgan Yeni Şafak
Merasim Sokak sanıklarına ceza yağdı

Ankara Merasim Sokak'ta 17 Şubat 2016'da gerçekleşen ve 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla ilgili, PKK'nın sözde üst düzey yöneticilerinin de arasında olduğu 68 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Kudbettin Onur, Ahmet Karaman, Muharrem Canikli, Hayrettin Tomak, Hüseyin Karadaş ve Metin Aslan'a, "devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozma" suçundan birer, 29 kişiyi "kasten öldürme" suçundan da 29'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi cezası verdi. Ayrıca bu sanıklar, 75 kişiye yönelik "nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs" ve "patlayıcı maddeleri bulundurmak, nakletmek" suçlarından bin 185'er yıl hapis cezası ile 33 bin 320'şer lira adli para cezasına çarptırıldı.

ELEBAŞLARININ DOSYASI AYRILDI

Sanıklar Bahri Deniz ve Metin Onur'u "silahlı terör örgütü üyeliği"nden 9'ar yıl hapis cezasına mahkum eden heyet, sanıklar Mustafa Bulut, Turgut Kahraman, Hüseyin Gökduman, Murat Karacan, İsmail İpar, Metin Cura ve Hasan Avsan'a "dolandırıcılıktan" 6'şar yıl hapis ve 12 bin lira adli para cezası verdi. Sanıklar Serdar Bulut ve Uğur Yüce'nin beraatine hükmeden mahkeme, İstanbul'da aynı suçtan hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan sanık Sinem Oğuz'un dosyasının reddini kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, Murat Karayılan, Cemil Bayık, Sabri Ok, Remzi Kartal, Zübeyir Aydar, Fehman Hüseyin ve Salih Müslim gibi elebaşlarının da aralarında bulunduğu firari 50 sanığın dosyasının ayrılmasına hükmetti. Sanıkların cezasında indirim uygulanmadı.

Onur, Saldırıyı organize eden isim

Mahkemenin 30’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdığı sanıklardan Kudbettin Onur, örgüt adına saldırıyı organize eden isim olarak biliniyor. İntihar saldırganı Abdulbaki Sömer’in Ankara’ya geldikten sonra irtibata geçtiği Onur, aynı zamanda bomba malzemesini ve aracı temin eden kişilerle irtibat kuran kişi.