BMGK’da son çağrı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün İdlib’teki gelişmeleri ele almak üzere toplandı. Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Tahran’da yaptığı zirvenin sonuçları hakkında üye ülkeleri bilgilendirdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sinirlioğlu, İdlib’de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve ateşkes çağrısını yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tahran’da ateşkes çağrısı yaptığını hatırlatan Sinirlioğlu, İdlib’de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve ateşkes çağrısını yineledi. Sinirlioğlu, ‘’Ateşkes çağrımız tüm askeri operasyonları kapsıyor. Uluslararası toplumu da sesli ve aktif olarak çabalarımızı desteklemeye davet ediyoruz.’’ dedi.

FELAKET OLUR

Feridun Sinirlioğlu, ‘’İdlib’de askeri operasyonlar hiç şüphesiz insani felakete neden olur, mülteci akını başlatır, Türkiye ve Avrupa ve ötesinde muazzam güvenlik riskleri oluşturur.’’ uyarısında bulundu. Türkiye’nin 3,5 milyonla dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu hatırlatan Sinirlioğlu, ‘’Ama şununla da yüzleşelim uzun süre önce kapasitemizin üst sınırına ulaştık.’’ diye konuştu. İdlib’de milyonlarca masum insanın hayatının tehlikeye atılmasına müsaade edilmemesi gerektiğini vurgulayan Sinirlioğlu, ‘’Bugün İdlib’de bizi endişeyle izleyenler terörist değil, 3,5 milyon sivil ve bunun 1 milyonu çocuk. Onları hayal kırıklığına uğratamayız.’’ ifadelerini kullandı.

ABD’nin derdi Astana

BMGK toplantısında konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise Türkiye, Rusya ve İran’ın başlattığı Astana sürecini hedef aldı. Rusya, İran ve Esed rejiminin siyasi çözümle ilgilenmediğini , Türkiye bunu geçen hafta öğrendiğini iddia eden Haley, “Astana süreci başarısız oldu, şiddeti durduramadı ve siyasi süreci destekleyemedi’’ diye konuştu.

  • İngiltere: Türkiye’nin bir planı var
  • İdlib gündemiyle toplanan BMGK’da İlgiltere’den Türkiye’ye tam destek geldi. İngiltere’nın BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce,’’Esed rejimi ve Rusya’nın İdlib’e saldırması ya da Türkiye’nin teröristleri ayırt edip onlarla mücadele etmesi arasında bir tercih yapmamız gerek. Türkiye’nin İdlib için bir planı var, muhalifler teröristlerle mücadele ederken rejim onlara saldırmayacak. Konseyin bunu konuşuyor olması gerek” dedi.

Rusya: Muhalifler ayrılsın

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ateşkes yerine Suriye’ye yardım istedi. Suriye’deki krize siyasi çözüm dışında bir alternatif olmadığını belirten Nebenzia, ‘’Siyasi çözüme karar veren silahlı muhalifleri acilen teröristlerden ayırmaya ihtiyaç var ve bu çağrı uluslararası toplumun tüm üyelerine.’’ dedi. Nebenzia ayrıca Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için Türkiye ve İran ile uluslararası bir konferans düzenlenmesi için çalışıldığını söyledi.