Temmuz zamlı maaş tablosu: Emekli ve memur maaşları ne kadar artacak?

Milyonlarca memur, emekli Temmuz zammını bekliyor. Memur ve memur emeklilerine temmuz ayında 2.5 puanlık bir artış daha yapılması durumunda zam oranı yüzde 41.67 olarak güncellenecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, emekli ve memura zamda devletin mali imkânları, ekonomik gelişme, milli gelir düzeyi, genel geçim şartları ve yıllık enflasyon oranlarını göz önünde bulundurduklarını söyledi. Peki enflasyon tahminlerine göre Temmuz zammı ne kadar olacak? En düşük emekli ve memur maaşları nasıl şekillenecek? İşte yeni memur ve emekli maaşı tablosu!

Haber Merkezi Yeni Şafak
Temmuz emekli ve memur maaş zammı

Memur maaşlarının bayramdan önce verilip verilmeyeceği milyonlarca memurun gündeminde bulunuyor. Memur maaşları her ayın 15'nde yatırılıyor. Temmuz ayında ise memurlar zamlı maaşlarını alacaklar. Kurban Bayramı'nın maaşlardan önce gelmesi nedeniyle gözler maaşların yatırılacağı tarihe çevrildi. Peki, Temmuz maaşları ne zaman yatacak, memur ve emekli maaşları ne kadar yükselecek?

HAZİRAN AYI ENFLASYON ORANI AÇIKLANDI MI?

TÜİK Mayıs ayı enflasyon verisini yıllık bazda beklentilerin altında yüzde 73,50 olarak açıkladı. Böylece memurların maaşlarına zam olarak yansıyacak enflasyon farkında 5 aylık rakamlar netleşti. 5 aylık enflasyon oranı ise yüzde 35,64 oldu. Mayıs anket döneminde yüzde 2,97 olarak öne çıkan enflasyon beklentisi ise Haziran ayı için yüzde 3,77 oldu. TÜİK'in açıkladığı yüzde 35,64 5 aylık Mayıs ayı enflasyon oranı verisi ile Merkez Bankası'nın yeni anketine göre gerçekleşen yüzde 3,77'lik enflasyon beklentisine göre yeni zamlı maaş oranları da belli olmaya başladı. Ancak kesin zam oranı Haziran ayındaki enflasyon verisiyle zam farkında son rakam netleşecek. Haziran ayı enflasyon oranı ise 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü açıklanacak.

TEMMUZ ZAMLI MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ TABLOSU

6 aylık enflasyon beklentisine göre en düşük memur maaşı 6.429 liradan 9.017 liraya, en düşük memur emeklisi maaşı 4.289 liradan 6.015 liraya, esnafta en düşük emekli aylığı 2.948 liradan 4.149 liraya, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 3.292 liradan 4.633 liraya çıkacak. BAĞ-KUR tarım emeklilerinde en düşük aylık 2.343 liradan 3.298 liraya, 2000'den sonra emekli olan en düşük SSK'lı maaşı ise 2.041 liradan 2.873 liraya yükselecek.

MEMUR MAAŞLARI BAYRAM ÖNCESİ YATACAK MI?

Memurlar temmuz maaşlarını zamlı alacaklar. Memur maaşı zammı enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Haziran ayı enflasyon rakamları ise 4 Temmuz tarihinde belli olacak. Memur maşları ise her ayın 15'nde veriliyor.

Kurban Bayramı ise 9-12 Temmuz olmasından dolayı maaşların erken yatıp yatmayacağı gündeme geldi. Ancak henüz memur maaşlarının bayramdan önce yatacağı ile ilgili açıklama gelmedi. Önümüzdeki günlerde açıklama gelirse haberde yer alacak.

EKONOMİ
Özel sektörde maaş zammı başladı