Sağlık çalışanı teşvik ödemesi kimlere yapılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Muayenehanelerle ilgili şu anda bir çalışma yok. Ama özel hastanelerin muayeneler üzerinden sistemi delmesine izin vermeyeceğiz." dedi. Bakan Koca sağlık çalışanlarına teşvik ödemesine ilişkin ise "Birinci basamak ve eczacılar olmak üzere herkes teşvik alacak" dedi. Peki özel hastanede çalışan doktorlar devlet hastanelerinde çalışabilecek mi, hangi şartlarda ve kimin onayı ile çalışacak?

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sağlık çalışana teşvik mi var?

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca'ya sağlık çalışanlarına teşvik ödemesi de soruldu. Koca, "Birinci basamak ve eczacılar olmak üzere herkes teşvik alacak" dedi. 2 gün önce Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelikle, özel hastanelerin sözleşme ile uzman hekim çalıştırma şartları düzenlenmişti.

Sağlık çalışanı ne kadar teşvik alacağını nasıl öğrenecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Her sağlık çalışanı ne kadar teşvik alacağını ay bitmeden görecek.” ifadelerini kullandı.

Özel hastanede çalışan doktorlar devlet hastanelerinde çalışabilecek mi?

Buna göre, muayenehanesi olan doktorlar, ilgili branşta boş uzman hekim kadrosu olan hastanelerle yıllık sözleşme yapabilecek. Özel hastaneler kadrosunun yüzde 20'sini geçmemek şartıyla kamuda görevli doktorları komisyon onayıyla çalıştırabilecek. Yönetmeliğe yönelik eleştirilere de yanıt veren Koca, "Özel hastanelerin muayenehaneler üzerinden sistemi delmesine izin vermeyeceğiz. Son dönemde muayenehane hastaneleri oluşmaya başladı" ifadelerini kullandı.

3-16 Ekim tarihleri arasında korona vaka sayısı kaç?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aralık ayında Covid vakalarında artış yaşanabileceği uyarısında bulundu. Türkiye'de 3-16 Ekim haftasında 34 bin 204 kişinin corona virüs testi pozitif çıktı, 60 kişi hayatını kaybetti.

Covid ile mücadeleye ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan da yeni bir açıklama geldi. Aralık ayında Covid vakalarında artış olabileceğini söyleyen Koca, "Tedirgin olmaya gerek yok" dedi. Risk grubundaki kişilere hatırlatma aşısı olması çağrısı yapan Koca, kalabalık ortamlarda maske takılması gerektiğini söyledi.

ÖZGÜN
Asgari ücret 2023 ne kadar olacak?