Ekonomi 72 İzmir Fuarı rekorlarla açılacak

72. İzmir Fuarı rekorlarla açılacak

Türkiye'nin ziyaretçi sayısı bakımından en büyük fuarı olma özelliğini koruyan İEF, bu yıl katılımcı ve metraj bakımından son 13 yılın rekorunu kıracak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv
72. İzmir Fuarı rekorlarla açılacak

Türkiye'nin sürekliliği olan en eski uluslararası organizasyonu İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), yarın 72. kez kapılarını ziyaretçilerine açacak. Fuara bu yıl 34'ü ticari, 19'u delegasyon düzeyinde toplam 53 ülke katılacak. Bu ülkelerin tümünden sanayi ve ticaretle ilgili Bakan ve müsteşarlar açılışa gelecek.

72. İEF'de katılımcı ve metraj bakımından son 13 yılın rekoru kırılacak. Fuara bu yıl 749 yerli ve 363 yabancı olmak üzere toplam bin 112 firma katılacak. Katılımcılar 68 bin 634 metrekarelik alanda ziyaretçilere ulaşacak. Geçen yılki fuar, 61 bin 633 metrekarede düzenlemiş ve toplam 961 firma katılmıştı. Geçen yıl fuarı biletli 1 milyon 324 bin ziyaretçi ve 21 bin profesyonel ziyaretçi gezmişti. Bu yılki hedef ise 1 milyon 500 bin biletli ziyaretçi olarak belirlendi.

Dünyanın en eski fuar organizasyonlarından olan İEF'in bu yılki onur konuğu ülkesi ise Mısır Arap Cumhuriyeti olacak.

Sesiyle görüntüsüyle uzay

Bu yıl NASA'nın da resmi olarak ilk kez katılacağı fuarda uzay teknolojileri rüzgarı esecek. Fuara gelen ziyaretçileri Lozan Kapısı girişine kurulacak 6 metre boyundaki uzay mekiği balon maketi karşılayacak. Fuarda, 7 nolu pavyonda "uzayda bitki yetiştirme laboratuvarı (Hidroponik)" yer alırken, TOBB pavyonunda da astronotların kullandığı giysi ve ekipmanlar sergilenecek.Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.