Boko Haram'a büyük darbe: 14 terörist öldürüldü

Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram'a yönelik yürütülen operasyonlarda 14 terörist etkisiz hale getirildi, 21 kişi kurtarıldı. Boko Haram'ın 2009'dan itibaren düzenlediği kitlesel şiddet eylemleri 20 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Haber Merkezi AA
Nijerya ordu sözcüsü Texas Chukwu, operasyonlarda herhangi bir askerin hayatını kaybetmediğini dile getirdi. Fotoğraf: Arşiv

Nijerya'da Boko Haram'a yönelik yürütülen operasyonlarda 14 terörist etkisiz hale getirildi, 21 kişi kurtarıldı.

Nijerya ordu sözcüsü Texas Chukwu, yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde son bir haftada düzenlenen operasyonlarda 14 örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Chukwu, operasyonlarda herhangi bir askerin hayatını kaybetmediğini dile getirirken, 21 kişinin de kurtarıldığını söyledi.

  • Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram'ın 2009'dan itibaren düzenlediği kitlesel şiddet eylemleri 20 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'de de saldırılar düzenliyor. Örgütün, Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi yaşamını yitirdi.
  • Nijerya'nın kuzeydeki derdi Boko Haram
    Nijerya'nın kuzeydoğusunda faaliyet gösteren örgütün teröründen kaçan 2,1 milyon kişi ülkenin başka yerlerine sığındı. Boko Haram, nüfusun yarısından çoğu Müslüman olan ülkede on binlerce kişinin ölümüne ve Nijerya'nın terörle anılmasına neden oldu.

Boko Haram'ın eski sözcüsü Ebu Musab el Barnawi'nin 2016 yılında örgütün yeni lideri olarak atanması, 2009 yılından bu yana lider olan Ebubekir Şekau ile Ebubekir Barnawi arasında örgüt içinde tartışmalara ve bölünmeye neden olmuştu.

Kamerun’da vahşet: Kadınları çocukları ile katlettiler!
Kamerun ordusunun terör örgütü Boko Haram ile ilişkisi olduğu iddiasıyla birçok köyde kadın, çocuk demeden sivil katliamları yaptığı ortaya çıktı. Yansıyan görüntüler hayrete düşürüyor…

DÜNYA
Boko Haram Nijerya'da 30 askeri öldürdü

DÜNYA
Uyuşturucu karteli polislere pusu kurdu: 4 polis hayatını kaybetti