YKS başvuruları ne zaman? İşte ÖSYM 2023 TYT, AYT sınav tarihleri

YKS sınavına girecek adaylar 2023 YKS sınav tarihi ve başvurularının ne zaman olacağını araştırıyor. ÖSYM'den 2023 ÖSYM sınav takvimine ilişkin yapılan açıklamada "Güncel gelişmelere göre ÖSYM Sınav Takvimi yenilenerek kamuoyuna duyurulacaktır.” denilmişti. Peki, YKS başvuruları ne zaman, başvurular başladı mı? ÖSYM 2023 YKS sınav tarihi belli oldu mu?

Haber Merkezi Yeni Şafak
ÖSYM YKS TYT AYT 2023 ne zaman?

2023 YKS sınav ve başvuru tarihleri, üniversite sınavına girecek olan yüz binlerce öğrencinin gündeminde yer almaya başladı. 2023 seçim tarihinin belli olmasıyla birlikte, ÖSYM'nin ilk yayımladığı YKS takvimi gündeme geldi. Peki, 2023 YKS sınavı ve başvuruları ne zaman?

2023 YKS başvuruları ne zaman başlayacak?

ÖSYM'den yapılan açıklamada "Güncel gelişmelere göre ÖSYM Sınav Takvimi yenilenerek kamuoyuna duyurulacaktır. İlgililerin zaman içinde takvim bilgilerini kontrol etmeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri tavsiye edilir." ifadeleri kullanılmıştı.

Geçtiğimiz yıl 11 Şubat-7 Mart tarihleri arasında alınan YKS başvurularının önümüzdeki haftalarda başlaması bekleniyordu. Ancak yaşanan depremler dolayısıyla başvuruların ve sınavın ertelenme ihtimali gündem konusu oldu. Konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. ÖSYM sınav takvimi ile YKS başvuru tarihleri duyurusu geldiğinde detaylar haberimize eklenecek. ÖSYM'den yapılan açıklamada Başvuruların ise 9 Şubat - 6 Mart 2023 tarihleri arasında alınacağı bildirilmişti.

2023 YKS sınavı ne zaman?

ÖSYM henüz 2023 YKS sınav ve başvuru tarihleri bilgisini de içeren güncel sınav takvimini yayınlamadı. 2023 YKS sınav tarihi hakkında bir açıklama geldiğinde haberimizde yer verilecektir. ÖSYM tarafından yayınlanan 2023 sınav takviminde üniversite sınavı olarak da bilinen YKS sınavının 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde düzenleneceği belirtilmişti. ÖSYM, sınav ve 2023 seçim tarihinin denk gelmemesi için harekete geçti. Yayımlanan 2023 sınav takvimi, bu nedenle geri çekildi. Seçim tarihinin 14 Mayıs 2023 olarak açıklanmasıyla birlikte YKS'nin tarihi de belli olmuş oldu. Buna göre; 2023 YKS sınavı yayımlanan ilk sınav takvimine göre uygulanacak ve 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacak.

YKS sınavında 2. sınıfın 2. dönem konuları olacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ''Bu yıl LGS'ye girecek öğrencilerimiz 2. dönem konularından, YKS'ye girecek öğrencilerimiz ise 12. sınıfın 2. dönem konularından sorumlu tutulmayacaktır'' açıklamasında bulundu.

2023 YKS sınavı kaç oturumda yapılacak?

Üniversiteye geçmek için sınava girecek adaylar; toplam 3 oturumda sınava girecek. Bunlar; Alan Yeterlilik Testi (AYT), Temel Yeterlilik Testİ (TYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) şeklinde olacak.

2023 YKS başvuru ücreti ne kadar?

ÖSYM, 2022 yılında yapılan YKS için sınav ücretini 115 lira olarak belirlemişti. 2023 yılında sınav ücreti ile ilişkili herhangi bir bilgi paylaşılmadığı için ücretin ne kadar olacağı da bilinmiyor. Başvurular başladıktan sonra adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM AİS mobil uygulamasından veya ÖSYM'nin internet adresinden kayıt ve başvuru işlemlerini yapabilecek.

YKS sınavında sorulacak konular hangileri? Üniversite sınavında hangi konulardan soru çıkmayacak?

  1. Depremler nedeniyle YKS ve LGS sınavlarına ilişkin de kararlar alındı. Bu yıl yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınava katılacak öğrenciler 8'inci sınıfa ait sınava esas derslerin, ilk dönem sonuna kadar işlenen, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (2023-YKS) katılacak öğrenciler ise 9, 10 ve 11'inci sınıflara ait sınava esas derslerin tamamı ile 12. sınıfa ait sınava esas derslerin ilk dönem sonuna kadar işlenen konu, kazanım ve açıklamalarından sorumlu olacak.


2023 KPSS ne zaman yapılacak?


https://www.youtube.com/embed/WyMeJtvpguo