T ü r k i y e ' n i n   B i r i k i m i

D Ü N Y A

Türk gencin zaferi

ABD'nin Georgia Teknoloji Üniversitesi'nde doktora öğrenimi gören Türk genci İlkay Yavrucuk, NASA, Sikorsky Aircraft ve American Helicopter Society'nin sponsorluğunda düzenlenen, Mars'a gidecek insansız uzay aracı projesiyle birincilik kazandı.

Yavrucuk, American Helicopter Society'nin sadece beş kişiye verdiği "üstün öğrenci ödülü"nü de kazandı. Edebiyata tutkun olduğunu belirten Yavrucuk, www.pankartdergi.com adresinde "Pankart" adlı bir internet dergisinin da editörlüğünü yapıyor.

ABD'nin Georgia Technology Universty'de doktora öğrenimi gören Türk genci İlkay Yavrucuk, NASA, Sikorsky Aircraft ve American Helicopter Society'nin sponsorluğunda düzenlenen, Mars'a gidecek insansız uzay aracı projesiyle birincilik kazandı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Merkezi NASA, Mars'ın keşfi için 1970 ortalarından beri mühendislerin ürettiği uzay aracı projeleri üzerinde çalışırken, Türk genci Yavrucuk'un, Georgia Tech Üniversitesi laboratuvarlarında iki arkadaşıyla birlikte geliştirdiği, Mars'a insansız uzay aracı projesi, American Helicopter Society tarafından birincilikle ödüllendirildi. Yavrucuk, Suresh Kannan ve Aaron Khan'ın hazırladığı "Georgia Technlogy Martian Autonomous Rotorcraft System" (GTMars) projesi, yaklaşık 20 kilogram ağırlığında, helikopter esasına göre işleyen insansız uzay aracı sayesinde, minimum riskle Mars'ın keşfedilmesinde yardımcı olmak üzere tasarlandı.

"Türkiye'ye döneceğim"

İlkay Yavrucuk, Mars projesinin dışında, Boeing şirketinin sponsorluğunda geliştirdiği saldırı helikopterlerinde erken uyarı sistemi konusundaki çalışmasıyla da, American Helicopter Society'nin, "üstün öğrenci" ödülünü birincilikle almaya hak kazandı. ABD'de bu ödül, sadece 5 kişiye veriliyor. Yavrucuk'un bu projesine, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'un, Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı'ndan da destek veriliyor. Georgia Technology Üniversty'de gelecek yıl doktorasını tamamlayacak olan, 28 yaşındaki başarılı Türk genci Yavrucuk, Washington'da aldığı ödüllere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, doktorası biter bitmez Türkiye'ye dönmek istediğini söyledi.

Yavrucuk, "Türkiye'de de çok iyi imkanlar var. Türkiye'de daha iyi şeyler yapabileceğime inanıyorum. Mühendislikte çok başarılıyız. TAI, Aselsan gibi iyi kurumlarımız var. Birçok havacılık ihtiyacımızı Türkiye'de üretebilir ve hatta dışarıya satabilir konuma gelebiliriz. İtalya, 20 sene önce böyle başlamıştı" dedi. Yavrucuk, Türkiye'nin, R-22 uçakları gibi küçük bir hedefle üretime başlamasıyla, bilgi ve tecrübe düzeyinin daha da yükseleceğine ve az maliyetle ihtiyaçlarını karşıladığı gibi, ürettiklerini satan ülke konumuna geçebileceğine inandığını söyledi. Yavrucuk, "Türk insanına güvenmek gerek. Ayrıcak her şeyi devletten de beklememek lazım. Türk insanı da kendine güvenmeli" dedi.

Aynı zamanda bir edebiyatçı

Ankaralı bir ailenin oğlu olan Yavrucuk, 14 Mart 1973'te Almanya'da doğdu. İlkokulu Almanya'da bitiren Yavrucuk, Ankara Anadolu Lisesi'nin ardından ODTÜ Havacılık Mühendisliği'nden 1995 yılında mezun oldu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın bursuyla Georgia Technology Üniversity'de masterını tamamlayan Yavrucuk, bu üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyor ve doktora yapıyor. Yavrucuk, ayrıca Georgia Tech Üniversitesi'nde Türk öğrenci derneğinin başkanlığını da yürütüyor. Aynı zamanda edebiyata da tutkun olduğunu belirten başarılı Türk genci, www.pankartdergi.com adresinde "Pankart" adlı bir dergisnin editörlüğünü de yapıyor. Yavrucuk'un projesiyle ilgili bilgi, (http://controls.ae.gatech.edu) adresinden edinilebilir.

 
Füze diplomasisi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Grossman, nükleer füze kalkanı projesi ile ilgili dün Ankara ile pazarlığa oturdu. Görüşmelere askeri yetkililer de katıldı. Grossman Ecevit'e, Bush'un gönderdiği mektubun orjinalini verdi.
IMF'ye teslim olmayız
Suriye Planlama Bakanı İsam El-Zaim, "Biz hiçbir zaman IMF'in şartlarını kabul etmeyiz. Biz IMF isteyecek diye 300-400 bin insanımızı sokağa atamayız " dedi.
İsrail Gazze'yi ikiye böldü
İsrail ordusu Gazze Şeridi'ni ikiye bölerek Filistinlilerin kuzey ile güneye geçmelerini yasakladı. İsrail ordusuna bağlı tankların Gazze Şeridi'nin kuzey ve güneyini birbirine bağlayan ana karayolu Selahaddin üzerinde mevzilendiği ve yola beton bloklar koyduğu bildirildi. Filistin kaynakları, Selahaddin karayoluna paralel olan ve Filistin polisinin kullanımına ayrılan yolun da kapatıldığını kaydettiler. İsrail ordusu dün sabah saatlerinde Gazze Şeridi'ndeki Deyr El Balah yakınlarına 500 metre yaklaşarak, bir polis karakolunun yanı sıra 4 evi de yıktı. İsrail polisi de, Cuma namazı dolayısıyla, Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya 25 yaşın altındaki Filistinlilerin girişini yasakladı. İsrail, Filistinliler ile İsrail güvenlik güçleri arasında başlayan çatışmaların nedenlerini araştıran uluslararası araştırma komisyonunun, "Yahudi yerleşim birimlerinin yapımının durdurulması önerisini" reddetti.
12 Mayıs 2001
Cumartesi
 
Künye
Temsilcilikler
Reklam Tarifesi
Abone Formu
Mesaj Formu
Ana Sayfa | Gündem | Politika| Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon| Hayat| Arşiv
Bilişim
| Aktüel | İzlenim | Dizi | Röportaj | Karikatür

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED