Dünya Papadan tepki çeken soykırım açıklaması

Papa'dan tepki çeken soykırım açıklaması

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, 1915 yılında hayatını kaybeden Ermeniler için Vatikan'da ayin düzenledi. Ayin öncesi yaptığı konuşmada 20. Yüzyılın ilk soykırım kurbanlarının Ermeni toplumu olduğunu söyledi. Açıklamayı haber alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Vatikan Büyükelçiliği ile irtibata geçerek Papa'nın konuşmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Açıklama karşısında Ankara'nın cevabın sert olacağı bildirildi.

Haber Merkezi AA
Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Vatikan'da Ermeniler için düzenlenen ayinde 1915 olaylarıyla ilgili Ermenilerin tek taraflı görüşlerini yansıtan ifadeler kullandı.

Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası'nda yapılan ve Papa'nın yönettiği "Ermeni şehitliğinin 100. yılı ve Gregorio di Narek'in 'Kilise Doktoru' ilan edilmesi" adlı ayine Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin ve Kilikya Katolikosu Aram da katıldı.

Papa, ayinin hemen başında yaptığı konuşmada, selefi Papa İkinci Jean Paul'ün Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin'nin 2001 yılında imzaladıkları ortak deklarasyonda yer alan "20. yüzyılın ilk soykırımı" ifadesine atıfta bulunarak "İnsanlık geçmiş yüzyılda üç büyük trajedi yaşadı. Bunlardan ilki, genellikle 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak düşünülen; Suriyeli Katolik ve Ortodokslar, Asuriler, Süryaniler, Keldaniler ve Yunanlıların yanı sıra ilk Hristiyan toplumlardan olan siz Ermenilere karşı yapıldı" diye konuştu.

Papa, diğer iki büyük trajedinin Nazizm ve Stalinizm döneminde yaşandığını belirterek "Son olarak da Kamboçya, Ruanda, Burundi ve Bosna'da kitlesel cinayetler işlendi" dedi.

Papa, "Hala savaşların işe yaramaz bir delilik ve faydasız olduğunu öğrenemedik" ifadesini kullandı.

Papa bu ifadeyi daha önce kullanmıştı

Katolik aleminin 266. ruhani lideri olarak seçilmeden önce Buenos Aires Başpiskoposluğu yapan Kardinal Jose Mario Bergoglio, Mart 2013'te Papa seçilip Franciscus ismini aldıktan sonra Haziran 2013'te Ermeni heyetini kabulü sırasında bir kadının Ermeni iddialarından bahsetmesi üzerine "Evet, 20. yüzyılın ilk soykırımı" ifadesini kullanmış, Türkiye'nin tepkisi üzerine Vatikan, bunun özel bir görüşme olduğunu açıklamıştı.

Papa Franciscus, geçen perşembe günü Ermeni din adamları heyetini kabulünde 1915 olayları için "katliam" ifadesini kullanmıştı. Bugünkü ayin kitapçığını önceki gün sitesine koyan Vatikan, kitapçığın 51. sayfasında "soykırım"dan genel bir ifade olarak söz etmişti.

Vatikan Basın Sözcüsü Yardımcısı Rahip Ciro Benedettini, Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, "Papa'nın bu ifadeyi kullanacağı, bizim açımızdan önceden belliydi. Papa, selefi Papa İkinci Jean Paul'e atıfta bulundu. Konuşma metni önceden hazırlandı" diye konuştu.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.