Nijerya'yı Türk şirketi aydınlatacak

2001 yılında Nijerya'da faaliyete başlayan Ak-Ay Elektrik, son trafoları da tamamladığında 3 milyon kişiye elektrik sağlayacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ak-Ay Elektrik Nijerya'da 40'ın üzerinde trafo projesi tamamladı.

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da faaliyet gösteren Ak-Ay Elektrik, ülkede yürüttüğü trafo merkezi projeleriyle 3 milyon Nijeryalıya elektrik sağlayacak.Elektrik üretiminde sıkıntı çeken ülkenin birçok bölgesinde sıklıkla kesintiler yaşanıyor. Ülkede halkın sadece yüzde 60'ının elektrik şebekesine bağlı olduğu tahmin ediliyor. Günde ortalama 4 saat elektrik hizmeti alabilen halkın büyük bölümü enerji ihtiyacını jeneratörler aracılığıyla karşılıyor. Nijerya'daki elektrik problemi ve Ak-Ay Elektrik'in ülkedeki yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ak-Ay Elektrik Projeleri Koordinatör Yardımcısı Ulaş Aslan, Nijerya'daki ilk projelerine 2001'de başladıklarını söyledi.

40 TRAFO YAPILDI

Aslan, Ak-Ay Elektrik'in yurt dışında birçok ülkede faaliyet gösterdiğini ifade ederek, Nijerya'da 40'ın üzerinde trafo projemizi tamamladık ve şu anda 5 projemiz devam ediyor. Lafiya Projesi de buna dahil. Projede 2 adet 150 megavoltamper ve 2 adet 60 megavoltamper trafo mevcut. Bu proje tamamlandığında Nasarawa eyaletinde yaşayan yaklaşık 3 milyon Nijeryalıya elektrik ulaştırılması için gerekli altyapıyı sağlamış olacağız." dedi. Nijerya'nın petrol ve doğalgaz açısından çok zengin bir ülke olduğunu ancak enerji sıkıntısı yaşadığını aktaran Aslan, "Ülkede enerji santralleri yüzde 5 kapasite ile çalışıyor. Bunun başlıca nedenleri arasında, işletim sistemindeki eksiklikler ve dağıtım firmalarının yeterli altyapıyı kuramamış olması yer alıyor. Bu nedenle Nijerya'nın birçok bölgesinde elektrik sıkıntısı yaşanıyor" diye konuştu.

EKONOMİ
Akaryakıtta lisansa son şans