Avrupa Parlamentosu'ndan Macaristan kararı

AP'den Macaristan kararı: Cezalandırılacak

Avrupa Parlamentosu Macaristan için cezalandırıcı prosedürü yürürlüğe koyma kararı aldı. Macaristan, mülteci polisikası, ifade özgürlüğü ve yolsuzluk gibi konularda Avrupa tarafından eleştiriliyordu.

Haber Merkezi Diğer
Avrupa Parlamentosu'nda Macaristan için cezalandırıcı prosedürü yürürlüğe koyma kararı oylaması yapıldı. (Fotoğraf: Reuters)

Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada, Macaristan'ın Avrupa Birliği'nin demokratik değerlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Macaristan'la ilgili 7. maddenin işletilmesi kararı alındı.

448 evet, 197 hayır ve 48 çekimser oyun ardından, Avrupa yasama organı 7. madde prosedürünü bir üyesine uygulama kararı almış oldu.

Aynı prosedür Aralık 2017'de Polonya için yürürlüğe konmuştu.

  • 7. madde, Macaristan'ın AB'deki oy hakkının askıya alınmasına kadar bir dizi yaptırımı beraberinde getirebilir.

Macaristan: Şantajlara boyun eğmeyeceğiz

Macaristan Başbakanı Victor Orban, göçmen düşmanı politikaları başta olmak üzere yolsuzluk, temel ifade özgürlüğü gibi başlıklarda AP tarafından eleştiriliyordu.

Orban Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin göçmenler konusunda diğer AB ülkelerinden farklı bir tavıra sahip olduğunu belirtmişti.

Orban, şöyle konuştu:

Şantajlara boyun eğmeyeceğiz. Macaristan sınırlarını koruyacak, kaçak göçmenleri durduracak ve haklarını savunacaktır. Bunu gerekirse size karşı da yapacaktır. Sınırlarımızı kendimiz koruyacağız ve kimle birlikte yaşayacağımıza kendimiz karar vereceğiz. Göçmenlerin geçişini engellemek için tel örgü çektik. Yüzbinlerce kaçak göçmeni durdurduk. Macaristan’ı ve Avrupa’yı koruduk