AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ

H A Y A T
Esaret sona erdi

SARS'ın etkisinin yoğun bir şekilde görüldüğü Çin Halk Cumhuriyeti'nde karantinada kalan Türk futbolcular Semavi Uzun ile İdris Gümüşdere'nin SARS esareti dün sona erdi.

 • SIRRI BIYIK, İSTANBUL
  Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS), futbolculuk yaşamlarını Çin Halk Cumhuriyeti'nde sürdüren eski Trabzonsporlu Semavi Uzun ile G.Birliği'nin eski forveti İdris Gümüşdere'nin Türkiye'ye dönmesine neden oldu. Semavi Uzun'un annesi Sevim, İdris Gümüşdere'nin kayınvalidesi Zuhal, 3 yaşındaki oğlu Efe ve eşi Fulya da İstanbul'a geldiler. Ölüm korkusuyla yaşadıkları korku dolu günlerde zorunlu olmadıkça kaldıkları otelden dışarıya çıkmadıklarını belirten Semavi Uzun, "Çektiğimizi bir biz biliriz bir de Allah bilir. Ailemizi getirdiğimiz için pişman olduk. Keşke onları getirmesiydik" şeklinde konuştu. Semavi Uzun, Çin'de futbolculuk yaşamını sürdürdüğü takımdan ayrılmak için federasyondan yardım beklediklerini söyledi. Yaşadıklarını gözyaşları içinde gazetecilere anlatan Uzun, şöyle dedi: "Trabzon'da yetkililerle görüşeceğim, gerekirse işi federasyona kadar götüreceğiz. Karşılıklı fesih olayına gitmek istiyoruz. Biz haklarımızdan vazgeçiyoruz, siz de mukavelemizi iptal edin diyeceğiz".

  İKİ HAFTA OTELDE MAHSUR KALDIK

  Son iki hafta boyunca kaldıkları otelden dışarı çıkmadıkları için sinirlerinin bozulduğunun altını çizen İdris Gümüşdere, şunları söyledi: "Efe adlı 3 yaşındaki oğlum ve eşim Fulya, iki hafta boyunca hiç otelden dışarıya adımımızı atmadık. Çocuk olunca daha da tedirgin olduk. Çocuğu hiç çıkartmamaya bakıyorduk. Pekin'de 2 ay önce ailemiz geldiğinde ana baba günüydü havalimanı, bugün döndüğümüzde her yer bomboştu. Tahminim, Çin bu olayı tam açıklamak istemiyor ama çok ciddi bir vaka bu".

  Karantina isyanı hükümet binası bastırdı

  Çin'in güneyinde köylüler, Pekin'den dönen en az 6 kişinin karantinaya alındığı hükümet binasını bastı. Görgü tanıkları, Zhejiang eyaletindeki Xiande kentinde meydana gelen olayda köylülerin, Pekin'den dönenlerin SARS virüsü taşıdıkları şüphesiyle karantina altına alınmasını protesto için hükümet binasını bastığını yetkilileri tartakladıklarını anlattılar.

  Almanya Çin'e yardım göndereceğini açıkladı

  Almanya hükümeti, akut solunum yetmezliği (SARS) ile mücadele çalışmalarına yardım için Çin'e 10 milyon euro değerinde acil yardım malzemesi yollamayı kararlaştırdı. Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, yardım malzemelerinin ilk bölümünün önümüzdeki günlerde Pekin'e ulaşması bekleniyor. Çin'de şu ana kadar SARS'dan dolayı 206 kişi hayatını kaybetti.

  SARS şüphesi Rusya'da paniğe neden oldu

  Rusya'nın uzakdoğusunda bulunan Amur bölgesinde 4 kişinin akut solunum yetmezliği sendromu (SARS) şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı yolundaki haberler, bölgedeki doktorlar tarafından doğrulanmadı. Rusya'da ilk SARS vakasının Amur bölgesindeki Blagoveshchensk kentinde 25 yaşındaki bir kişide görüldüğü ve bu şahısla aynı otelde kalan 3 kişinin de benzer endişelerden dolayı gözetim altına alındığı duyurulmuştu. Amur Bölgesi Başhekimi Vladimir Smirnov, İtar Tass'a yaptığı açıklamada, ''söz konusu kişide görülen vaka ihmal edilmiş zatürree'' dedi. Smirnov, bu kişiyle ilgili tahlilin Moskova'da yapılacağını belirterek, ''Bu en berbat tahminler en geç Perşembe günü yalanlanmış olacak'' diye konuştu. Bu arada, Blagoveshchensk'de 25 yaşındaki genç, SARS şüphesiyle hastanede kontrol altında tutulurken, 3 kişi de bir sağlık merkezinde gözetim altında bulunuyor.

  SARS'tan ölenlerin sayısı 461'e ulaştı

  Asya kıtası başta olmak üzere dünyayı etkisine alan akut solunum yetmezliği sendromundan (SARS) ölenlerin sayısı 461'e yükseldi. SARS'tan ölenlerin ülkelere göre dağılımı şöyle:

  
  Çin		206 
  Hong Kong	187 
  Singapur	26 
  Kanada		23
  Tayvan		8
  Vietnam		5 
  Tayland		2 
  Malezya		2 
  Filipinler	2 
  Toplam		461 
  

  SARS vakalarının en çok görüldüğü yerler ve buralardaki hasta sayısı ise şöyle:

  Çin		4280
  Hong Kong	1637 
  Singapur	203 
  Kanada		149
  Tayvan		116
  Vietnam		63 
  
  Bütün dünyada 6300'den fazla

 •  
  Oscar'da kurallar 75 yıl sonra değişiyor
  Sinema dünyasının en saygın ödülleri olarak kabul edilen Oscar ödüllerinin dağıtımı ve zamanlamasıyla ilgili kuralların değiştirileceği bildirildi.
  Şiddet içeren müzik saldırgan yapıyor
  ABD'li psikologlara göre, şiddet içerikli sözleri bulunan şarkılar, saldırgan duygu ve düşünceleri teşvik edebiliyor ve daha düşmanca bir sosyal ortama yolaçabiliyor. Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da olan Amerikan Psikolojik Derneği (APA), 500'den fazla üniversite öğrencisi üzerinde yapılan 5 deneyin sonuçlarını bilimsel bir çalışma olarak yayımladı. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi'nin Mayıs sayısında yer alan ve Iowa Eyalet Üniversitesi ile Texas İnsan Hizmetleri Dairesi'nden araştırmacıların yaptığı bilimsel çalışma, şiddet içerikli sözleri bulunan şarkıların, kışkırtma ve tehdit olmaksızın düşmanca duygularda artışa neden olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, şiddet içerikli sözlerin bulunduğu şarkıların güldürücü özelliğinin bulunmasının bile saldırganca düşünceleri artırdığını belirttiler.
  Bebeklerde kasık fıtığı ihmal edilmemeli
  Yeni doğan bebeklerde görülen kasık fıtığının ihmal edilmemesi gerektiği, aksi takdirde organ çürümeleri ve kısırlık gibi hayati tehlikelere sebep olabileceği belirtildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yunus Söylet, bebeğin testislerinin torbasına inmesinden sonra kapanması gereken kasık kanallarının bir ya da ikisinin bazen kapanmadığını belirterek, "Bu durumda bazı çocuklarda karın içi sıvısı kasığa veya testis torbasına akar ve burasını şişirir. Çocuk uyanık ve hareketliyken şişlik artar, çocuk uyurken azalır. Bu hastalığın adı su fıtığıdır ve ameliyatı için birkaç ay beklenebilir. Ancak açık kalan kanal genişse, o zaman ağlama ve ıkınma gibi hallerde karın içinden bir bağırsak bölümü veya kız çocuklarında yumurtalık organı bu kanaldan dışarıya fırlar. Kasık şişer ve çocuk rahatsızlık hisseder. Bu, kasık fıtığıdır" dedi.
  6 Mayıs 2003
  Salı
   
  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Hayat | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Röportaj | Karikatür

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED