Avustralya'da vaka sayılarında rekor artış

Avustralya'da koronavirüsün delta ve omicron varyantlarına karşı mücadele sürerken ilk defa bir günde 4 bin 576 kişi virüs kaptı, 8 kişi hayatını kaybetti. Hala 34 bin 636 aktif vakanın bulunduğu Avustralya'da, 112'si yoğun bakımda olmak üzere 824 kişinin hastanedeki tedavisi devam ediyor. Avustralya Başbakanı Morrison, vakalardaki artışa rağmen kapanmalara dönülmeyeceğini söyledi.

Haber Merkezi AA
Arşiv

Eyalet hükümetlerinden yapılan açıklamalara göre, delta ve omicron varyantlarının en fazla etkilediği eyaletlerden olan Yeni Güney Galler'de son 24 saatte 3 bin 57 kişiye Kovid-19 teşhisi konulmasıyla eyalette bugüne kadar görülen en yüksek vaka sayısı kaydedildi.

Son haftalarda vaka sayılarındaki hızlı artışla Kovid-19'un merkezi haline gelen ülkenin en büyük eyaleti NSW'de, günlük rekor seviyelerde seyretmeye başlayan vakalara karşı kapanma olup olmayacağı tartışılırken eyalette 2 kişi daha hayatını kaybetti.

Kovid-19'un etkisindeki ülkenin ikinci büyük eyaleti Victoria'da 1245 kişide daha virüs tespit edilirken virüse yakalanan 6 kişinin daha öldüğü bildirildi.

Ülkenin diğer eyaletlerinde virüsten yeni can kaybı bildirilmezken Güney Avustralya'da 154, Queensland'da 86, Avustralya Başkent Bölgesi'nde 16, kuzey Bölgesi'nde 14 ve Tazmanya'da 4 kişiye daha Kovid-19 teşhisi konuldu.

Başbakan Morrison: "Kapanmalara geri dönmeyeceğiz"

Avustralya'nın bazı eyaletlerinde rekor seviyelere ulaşan yeni vaka sayılarına rağmen tam kapanmalara geri dönemeyeceklerini belirten Başbakan Scott Morrison, ülkenin kapanmaları artık geride bırakması gerektiğini söyledi.

Morrison, "Kapanmalara geri dönmeyeceğiz. İnsanların hayatlarını kapatmayacağız. Bu virüsle sağduyu ve sorumlulukla yaşamaya devam edeceğiz." dedi.

Avustralyalıların sağlıkları için kişisel sorumluluk almaları, aşı olmaları ve destekleyici aşılarını yapmaları gerektiğini vurgulayan Morrison, "İnsanlar aşılarını yaptırmalı. Avustralyalılara yetişkinler gibi davranmalıyız. Hepimizin, topluluklarımız ve kişisel sağlığımız için üzerimize düşen sorumluluklarımız var." dedi.

Ülkede Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 2 bin 155'e yükseldi

Delta ve omicron varyantlarının etkisindeki Victoria'da ve NSW'de 8 kişinin daha Kovid-19'dan ölmesiyle ülkedeki toplam can kaybı 2 bin 155'e virüse yakalananların sayısı da 259 bin 261'e çıktı.

Kovid-19'dan ölen 2 bin 154 Avustralyalıdan 1460'ı Victoria'da, 647'si NSW'de, 14'ü ACT'de, 13'ü Tazmanya'da, 9'u Batı Avustralya'da, 7'si Queensland'da, 4'ü Güney Avustralya'da, biri de NT'de hayatını kaybetti.

Halen 34 bin 636 aktif vakanın bulunduğu Avustralya'da, 112'si yoğun bakımda olmak üzere 824 kişinin hastanedeki tedavisi devam ediyor.

KORONAVİRÜS
Koronavirüs dünya genelinde tırmanışta: İngiltere ve İtalya'da rekor vaka sayısı

FOTOĞRAF 7
Koronavirüs dünyada hala tehlike saçıyor: İtalya'da hazirandan bu yana en yüksek vaka sayısı
Koronavirüs, ortaya çıkan son varyantlarla birlikte dünya genelinde tekrar yükselişe geçti. İtalya'da bugünkü ölüm sayısı, 8 Haziran'dan bu yana kaydedilen en yüksek sayı oldu. Öte yandan ABD'de koronavirüsten ölenlerin sayısı son 24 saatte 1540 artışla 789 bin 745'e yükselirken İran'da ise yaşamını yitirenlerin sayısı 79 artarak 130 bin 356'ya yükseldi.

KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 20 Aralık koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka sayısı yeniden yükselişte