Gündem MİT iki dosyayı raftan indirdi Cami katliamcısı Türkiyede neler yaptı?

Yeni Zelanda saldırganı terörist Brenton Tarrant Türkiye'de kimlerle konuştu - Terörist Tarrant Türkiye'de ne yaptı

MİT iki dosyayı raftan indirdi: Cami katliamcısı Türkiye'de neler yaptı?

Yeni Zelanda'daki bir camiye yönelik terör saldırısı gerçekleştiren ve burada 50 Müslümanı şehit eden terörist Brenton Tarrant'ın, Türkiye'deki adımları mercek altında. Tarrant'ın ülkemizdeki görüşme trafiği ve burada olduğu sürede meydana gelen toplumsal olaylar MİT tarafından oldukça detaylı bir şekilde araştırılıyor. Yenisafak.com'un güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre Tarrant, Türkiye'deyken bir Türk hattı almak yerine ünlü bir telefon markasına ait telefonla Yeni Zelanda hattını kullandı, Ağrı, Ankara, Edirne, Sivas, Mersin, Tokat, İstanbul, İzmir, Konya'da bulundu. Kayıtları inceleyen güvenlik güçlerinin ilk belirlemelerine göre Tarrant Türkiye'den herhangi bir isimle irtibat kurmadı. MİT, Tarrant'ın Türkiye'de bulunduğu dönemlerle çok benzer tarihlerde meydana gelen Yenibosna ve İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırılarını da yeniden masaya yatırdı. Tarrant'ın neden Bulgaristan'a gittiği ve burada araba kiralayıp kimseyle görüşmeden sadece şehir turu attığı da yanıt bekleyen sorular arasında.

Sertaç Aksan Yeni Şafak
Türk İstihbaratı, Yeni Zelanda'daki camide Müslümanları öldüren teröristin Türkiye'de bıraktığı izleri birleştirmeye çalışıyor.
Türk İstihbaratı, Yeni Zelanda'daki camide Müslümanları öldüren teröristin Türkiye'de bıraktığı izleri birleştirmeye çalışıyor.

Müslümanlar için kutsal olan Cuma günü Yeni Zelanda'da bir camiyi silahlarla basan ve içeride gördüğü herkese ölüm yağdıran terörist Brenton Tarrant'ın Türkiye'ye neden geldiği, burada neler yaptığı, kimlerle görüştüğü ve en önemlisi bu görüşmelerini yabancı bir istihbarat örgütünün bilgisi/gözetimi dahilinde yapıp yapmadığı gibi sorular oldukça merak ediliyor.

Saldırının ardından çok titiz bir çalışma yapan Türk istihbaratı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere 'bilmesi gerekenler' prensibi çerçevesinde konuyla ilgili bilgi notlarını ilgili makamlara sundu.

Teröristin kullandığı silahın üzerindeki yazılar ve açıklamaları. Kaynak: GZT

Yenisafak.com'un güvenlik güçlerinden edindiği bilgiye göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Tarrant'ın Türkiye'de bulunduğu süreler en ince ayrıntısına kadar inceleniyor.

Saldırgan teröristin 70 maddelik bir manifesto hazırladığı da ortaya çıkmıştı.

İstiklal Caddesi ve Yenibosna terör saldırılarının dosyaları yeniden raftan indi

Tarrant'ın Türkiye'de geçirdiği 43 günü en ince ayrıntısına kadar inceleyen, kullandığı hattın hangi baz istasyonlarında sinyal verdiği ve o istasyondaki muhtemel hedef isimleri belirleyen MİT, teröristin ülkemizde bulunduğu dönemlerle eşleşen terör olaylarını da yeniden en ince ayrıntısına kadar inceliyor. Bu kapsamda Marmaris ve Tokat'ın üzerinde özellikle durulduğu kaydedildi.

Tarrant'ın diğer bulunduğu illerin ise Ağrı, Ankara, Edirne, Sivas, Mersin, Tokat, İstanbul, İzmir, Konya olduğu belirtiliyor.

Teröristin Türkiye rotası. Kaynak: GZT

Hatırlanacağı üzere terörist Tarrant'ın yasal yollardan Türkiye'ye giriş yaptığı ilk dönemin 17-20 Mart 2016 olduğu açıklanmıştı.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Yeni Zelanda’da iki camiye cuma namazı sırasında silahlı terörist saldırı düzenleyerek 49 kişiyi şehit eden 28 yaşındaki Brenton Tarrant’ın dikkati çeken ziyaret rotası ortaya çıktı. #newzealand #yenizelanda #brentontarant

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

Bu dönemde İstiklal Caddesi'nde bombalı bir terör saldırı olmuş, 19 Mart 2016'daki saldırıda 3'ü İsrail biri İran vatandaşı olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı Gaziantep nüfusuna kayıtlı bir DEAŞ militanın gerçekleştirdiği kaydedilmişti.

Taksim'deki terör saldırında canlı bomba dahil 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu saldırıdan çok kısa bir süre önce de, 13 Mart 2016'da Ankara Kızılay'da 38 kişinin hayatını kaybettiği bir bombalı saldırı yapılmıştı.

Tarrant'ın Türkiye'ye resmi yollardan ikinci geliş tarihi ise 13 Eylül-25 Ekim 2016. Bu tarih aralığında Türkiye yine bombalı başka bir saldırıya maruz kalmıştı. 75. Yıl Polis Merkezi yakınlarında 6 Ekim 2016'da bombalı motosikletin patlatılması sonucu 10 kişinin yaralanmıştı.

Yenibosna'daki terör saldırısının ardından bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edilmiş ve patlamanın olduğu alan güvenlik çemberine alınmıştı.
Güvenlik kaynakları, Tarrant'ın bu olaylarla bir bağı olup olmadığı, eğer varsa Türkiye'deki o dönemde gerçekleşen terör saldırılarında hangi dış istihbarat örgütlerinin doğrudan müdahalesi olduğunun da ortaya çıkabileceği görüşünde.

Atina-Selanik-İstanbul üçgeni inceleniyor

2016 yılı Mart ayında İran'dan Türkiye'ye gelen buradan da Yunanistan'ın başkenti Atina'ya giden Tarrant'ın ardından gerçekleştirdiği Selanik-İstanbul seyahatleri ve hemen ardından Slovenya'ya gitmesi de Türk istihbarat ekiplerince mercek altına alındı.

Türk hattı almadı Yeni Zelanda hattını kullandı

  • Türkiye'ye geldiğinde yeni bir hat almak yerine Yeni Zelanda'da kullandığı hattı ünlü bir telefon markasını ait telefonda çalıştıran Tarrant'ın, ülkemizde telefonda herhangi bir irtibat gerçekleştirmediği öğrenildi.
  • Güvenlik güçleri, Tarrant'ın telefonunun sinyal verdiği alanlardaki o tarihlere ait tüm güvenlik kamerası, MOBESE ve kapalı devre sistemlerdeki görüntüleri inceleyerek, cep telefonu üzerinden herhangi bir kişiyle iletişim kurmayan Tarrant'ın yüz yüze temas kurup kurmadığını, kurduysa bu isimlerin kim olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Teröristin silahından çıkan kurşunlarla şehit olan Müslümanlardan biri.

Bulgaristan'da kiraladığı arabayla şehir turu attı

MİT'in üzerinde hassasiyetle durduğu bir diğer konu da Tarrant'ın kaçak yollarla Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye giriş yapıp yapmadığı konusu oldu. Öncelikle Tarrant'ın Bulgaristan'daki temaslarını değerlendiren güvenlik güçleri burada da oldukça ilginç bir detayla karşılaştı.

İstihbarat birimlerinin edindiği bilgiye göre terörist Tarrant Bulgaristan'da bir araç kiraladı ve herhangi bir isimle temas kurmadan şehir turu atarak bu ziyaretini tamamladı.

Yeni Zelanda'daki terör saldırısında cevap bekleyen sorular

Terörist Tarrant'ın temas ettiği isimler, gruplar, geride bıraktığı bildiri ve dijital veriler farklı ülkelerin istihbarat örgütleri tarafından dikkatlice incelenirken terör saldırısına ilişkin kimi sorular halen geçerliliği koruyor.

  1. Tarrant bu denli iyi bir şekilde silah kullanmayı nereden öğrendi? (yenisafak.com geçtiğimiz günlerde bu sorunun peşine düşmüş, Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, teröristin silah seçimi, silahla ilerleme, omuz ve kalça üstü atışları, canlı-cansız hedef ayrımı gibi konularda kusursuz bir saldırı gerçekleştirdiğini açıklamıştı.)
  2. Terörist Tarrant herhangi bir ülkenin istihbaratı tarafından kullanıldı mı? Bunca ülkeyi gezmesine ve birbiriyle ters olan ülkeleri (İran-İsrail) dolaşmasına rağmen neden herhangi bir ülkenin istihbaratının dikkatini çekmedi ve takibe alınmadı?
  3. Tarrant için herhangi bir ülkenin istihbaratı tarafından Avrupa'nın en önemli ülkelerinden birinin istihbaratına 'izlenmesi gerekli' şeklinde not gönderildi mi?
  4. Yeni Zelanda Başbakanlığına, Bakanlıklara ve tüm kamu kurumlarına saldırıdan 10 dakika önce bir mail atan ve terörist eylemini haber veren Tarrant neden engellenemedi? Tarrant oldukça serin kanlı bir şekilde hareket edip, arabasına yeniden dönüp silah değiştirirken bile koşmadı, yürüdü. Bu rahatlığı ona sağlayan bildiği bir şey mi vardı?
  5. Tarrant'ın silahında yazan ve oldukça derin bir tarih bilgisi üzerinden çok farklı noktaları birleştirip, örgüyü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Ayasofya'ya bağlayan bilgileri, tarihleri ve isimleri ona kim verdi?

Saldırganın her hareketi bilinçli ve oldukça profesyonel
DÜNYA
Saldırganın her hareketi bilinçli ve oldukça profesyonel

Yeni Zelanda Başbakanı: Yakalanmasaydı saldırıya devam edecekti
DÜNYA
Yeni Zelanda Başbakanı: Yakalanmasaydı saldırıya devam edecekti

Türk heyeti Yeni Zelanda saldırısında yaralananları ziyaret etti
DÜNYA
Türk heyeti Yeni Zelanda saldırısında yaralananları ziyaret etti
Adnan Oktar organize suç örgütü üyesinden ilginç savunma: Suçunu başörtüsüne mal etmeye kalktı
Gündem

Adnan Oktar organize suç örgütü üyesinden ilginç savunma: Suçunu başörtüsüne mal etmeye kalktı

Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik aralarında örgütün elebaşı Adnan Oktar'ın da bulunduğu 167'si tutuklu 226 sanığın yargılandığı davada savunma yapan tutuklu sanık Deniz Tanık, görüşme yaptığı kişilerin rızaları dışında seslerini kaydettiği iddialarına ilişkin, "Ben biraz unutkan bir insanım. Başörtüm nedeniyle duyma zorluğu çekiyorum. Biliyorsunuz başörtüsü iki kat oluyor. Kalabalık ortamlarda zorda kalıyordum. Bu nedenle ses kaydı yaptım. Bu benim hatam, herkesten özür diliyorum. Birilerine iletmek için yapmadım" dedi.
Bakan Kasapoğlu Fransa'ya Griezmann'ın fotoğrafıyla yanıt verdi
Spor

Bakan Kasapoğlu Fransa'ya Griezmann'ın fotoğrafıyla yanıt verdi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Fransız mevkidaşı Roxana Maracineanu'nun milli futbolcularımızın asker selamı ile ilgili UEFA'ya yaptığı skandal çağrıya cevap verdi. Bakan Kasapoğlu, "Griezmann'ın asker selamına ses çıkarmayanlar, milli futbolcularımızın güzel selamından başka anlamlar çıkarmaya çalışıyor" dedi.
Münbiç’te yaralanan askerlerimiz Gaziantep'e getirildi: Hastanede ziyaret edildi
Dünya

Münbiç’te yaralanan askerlerimiz Gaziantep'e getirildi: Hastanede ziyaret edildi

Türkiye’nin güvenli bölge oluşturmak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı kapsamında Münbiç’e gerçekleştirilen operasyonda 6 Türk askeri yaralandı. Sınırın Türkiye tarafına getirilen yaralılar, Gaziantep’in Nizip ilçesindeki devlet hastanesinde tedavi altına alındı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.