Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Doğu’dan geliyorum

Kitaptaki ilk şiirde, Sezai Karakoç’un “Hızırla Kırk Saat” adlı kitabında yer alan ; “Sonra bir boşluğa varıldı/ Hızla bitmişti Burak’ın saati” dizeleri, “ol bu suç” adlı şiirin başlığıyla okuyucuya merhaba diyor.

Veba geceleri: salgın ve kaos

Orhan Pamuk’un son kitabı Veba Geceleri her ne kadar bir roman olsa da pek çok tarihi olay üzerinden siyasi bir hınçla kaleme alındığını söyleyebiliriz. Veba salgınını işlediği Beyaz Kale’deki bakış açısıyla Veba Geceleri’ndeki bakış açısının epey açıldığı, oradaki kısmen nesnel, insani, incelikli yaklaşımların burada daha sert bir tavra, bir hınca dönüştüğünü görürüz.

Masallar bize ne söyler

Parmaksız “Uyku öncesi çocuklara okunan hayal unsurlarıyla dolu metinler dizini” olarak tanımlanan masal türünü daha girift metotlara dayandırarak da okunabileceğini gösteriyor.

Ülkü Tamer’le sanat ve edebiyata yolculuk

Ülkü Tamer’in düz yazılarından oluşan iki kitap Ketebe Yayınları arasında okurla buluştu. Sanatın ve Edebiyatın Dayanılmaz Hafifliği ve Sanat Yolculukları adlı bu iki kitap bir şairin kaleminden çıktığı için son derece keyifli ve bir o kadar da öğretici yazılardan oluşuyor.

Güvercin Sevdası’nda işte bizim hikayemiz

İmdat Avşar’ın kaleme aldığı hikayeleri Güvercin Sevdası adıyla Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları arasında okurla buluştu. Avşar hikayeleri sıcak ve samimi. Kahramanlar ise içimizden biri gibi oldukça tanıdık.

Ramazan demek kitap fuarı demekti

1980 Askeri darbesinin ardından kitaptan uzaklaşan bir nesli yeniden kitaplarla buluşturan Sultanahmet Kitap Fuarı’nın yaklaşık 40 yıla uzanan bir mazisi var. Ülkemizin en sevilen ve her yıl merakla beklenen buluşmalarından Sultanahmet Kitap Fuarı ilk kez 1984 yazında kurulmuştu. Ramazan ayının sıcak ve uzun günlere denk geldiği vakitlerdi. İki yıldır ise pandemi nedeniyle yapılamıyor.

Ezber bozan bir filozof: Taha Abdurrahman

Taha Abdurrahman’ın 1990’lara kadar kendi coğrafyasında ilgisiz kalınmasının sebebini Prof.Dr. Soner Gündüzöz şöyle açıklıyor: “Öncelikle o, ezber bozan biridir. Ebû Nasr el-Fârâbî ve İbn Rüşd gibi gelenekteki düşünürleri yöntemsel olarak eleştirmesinin yanında Faslı Muhammed Âbid el-Câbirî’ye de ciddi eleştiriler yöneltmektedir.”

Çocukların gözünden Çanakkale Zaferi

Çanakkale Savaşı’nı anlatabilmek için birçok söz kullanabiliriz. Ancak seçeceğimiz bu kelimeler, o destansı gerçeği bize tam olarak anlatamasa da Çanakkale kahramanlarının haklı mücadelesini, vatan savunmasının ne kadar kutsal olduğunu, inancın gölgesinde yeniden var olabilmenin mucizesini, göklerde bayrağımızın dalgalanabilmesinin değerini bir nebze de olsa hissettirebilmektedir.

Ramazan’ı okuyarak idrak etmek gerekir

Ramazan ayı aynı zamanda Kur’an ayıdır. Peki Ramazan boyunca Kur’an okumalarına eşlik edecek başka hangi kitapları gündemimize alabiliriz? Bu sorudan yola çıkarak Ramazan’ın ruhuna uygun Yeni Şafak okurları için bir kitap listesi hazırladık.

İnsan: Çetin Ceviz!

“İsmail Sert ilk kitabı Toprak Ayna (Hece Yayınları, Şubat 2021) ile usta bir öykücü olarak edebiyat dünyamızda yerini alıyor. On sekiz öyküden oluşan Toprak Ayna’da en düşsel unsurlar bile o denli doğal ve yalın bir anlatımla ortaya konmuş ki gerçek olup olmadığını sorgulama gereksinimi duyulmuyor. Tıpkı Çok Oyuncak, Aday Kiraz Ağacı öykülerinde olduğu gibi...”

Müslüman kadını kurtarma retoriği üzerine düşünme

Ketebe Yayınları arasında çıkan Müslüman Kadın’ın Kurtarılmaya İhtiyacı Var Mı adlı kitabında yazar Lila Abu-Lughod kurtarma retoriğinin altındaki gerçekle okuru yüzleştiriyor. “Kurtarma” adımlarının arkasındaki sömürgeci güce dikkat çeken yazar bunu dünyanın farklı bölgelerinden de örneklendiriyor.

Asıl yolculuk şimdi başlıyor

İlk öyküm, Yedi İklim dergisinde yayınlandığında henüz yolun başında olan birinin heyecanının yanı sıra yola dair bilinmezliğin verdiği tatlı bir endişe de vardı. Parmaklarımla, öykümün basılı olduğu sayfaya dokundum, yol beni çekti ve yazmaya devam ettim.

Her kitap bir yol, her okur da bir yolcu

Her kitap bir yol, her okur da bir yolcudur. Bu yolculukta rehber gerekmez, hatta sakıncalıdır. Kendi kendinin rehberi olmalıdır yolcu, aksi takdirde kaybolur. Okurlara tüm bu yolları diledikleri gibi yürümelerini tavsiye edebilirim ancak.

Mutluluk aslında nedir

Bahadır Yenişehirlioğlu’nun yeni kitabı Hanne gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkarak yazılmış bir yüzleşme ve arayış romanı.

Kahramanlık düşlerinden uyandırılan sahtekar

İspanyol yazar Javier Cercas’ın kaleme aldığı “Sahtekar”, Gökhan Aksay çevirisiyle raflardaki yerini aldı. Romanda, kişisel hikayesini değiştirerek bir ulusun hafızasına sızmaya çalışan Enric Marco’nun gerçek hikayesinin izini süren Cercas, bir nevi modern zamanların Don Quijote’unyla da tanıştırıyor okuru.

Güzel insanın güzel kitabı: İslâmiyette Kadın Öğretimi

Bosna Hersek doğumlu Prof. Dr. Tayyip Okiç 1945 yılında İstanbul’a gelip yerleşir ve vefatına kadar da Türkiye’de kalır. Ankara, Konya ve Erzurum İlahiyat Fakülteleri’nde hocalık yapan Okiç’in kaleme aldığı eserler dizisinde öne çıkan kitaplarından biri de İslamiyet’te Kadın Öğretimi adını taşımaktadır.

Sancılı dönüşümümüzün anatomisi: varoluşsal tehcir

Batı’nın şiddet/baskı politikalarının tüm “öteki” toplumları, özelde ise İslam toplumunu asimile etmeye yönelik olduğu bir gerçek. Ömer Kemal Buhari ise bu gerçekten yola çıkarak Varoluşsal Tehcir: Yeni Batı ve Dönüştürücü Şiddet adlı kitabında önce Müslümanların maruz kaldığı bu baskıyı gözler önüne koyuyor ardından ise hem özeleştiride bulunuyor hem de yeni çözümlerden bahsediyor.

Bilinmeyenleriyle Ömer Hayyam

Yazar Sadık Usta, Ömer Hayyam’ın hazinesini “Şair ve Matematikçi Ömer Hayyam” kitabında anlatıyor. Epsilon’dan çıkan kitap, Hayyam’ın hayatının bilinmeyenlerine ışık tutacak.

Çocuklar için Ramazan kitaplığı

Ramazan ayının önemini anlatan pek çok kitap var. Farklı yaş gruplarına hitap eden bu kitaplardan seçki yaptık. Çocukların hayal dünyasına hitap eden kitaplar oldukça eğlenceli.

Cumhuriyet dönemini “Jübile”ler üzerinden okumak

Selçuk Karakılıç’ın Jübile/Edebiyatın Renkli Dünyasına Uzun Bir Seyahat adını taşıyan çalışması Kapı Yayınları arasında okuruna ulaştı. Karakılıç, özellikle de 1940’larda meslek hayatının ellinci yılını doldurmuş sanatçılar adına sık sık düzenlenen jübileler üzerinden edebiyat tarihi okuması yapıyor.

Aydınlık için savaşmayanlar kaybedecek!

Bu ay sizlere Mehmet Teber’in kaleme aldığı Bazen Olur Böyle serisinin ilk iki kitabını, Genç Tuti’den çıkan Kiraz Çekirdeği’ni, zor sorulara kolay cevaplar sunan Kafama Takıldı’yı ve Abdullah Harmancı’nın çocuklar için yazdığı Aynalı Baba ile Râcî kitabını tanıtacağız.

İki kardeşten hayata dair

Ekinci hikâyesini anlatırken ağabeyini kaybetme gerçeğiyle karşı karşıya kaldığında varlığının derinliklerinde aradığı cevapları ve yaşam analizlerini tüm samimiyetiyle ortaya koyuyor.

Hoca’nın kütüphanesi sosyal ilimler ihtisas kütüphanesi gibidir

Mehmet Genç’in yıllarca yakınında ve hizmetinde bulunan İhsan Ayal, Hocanın Millet Kütüphanesi’ne bağışlanan arşivini ve çok az kişinin bildiği tercümelerini anlattı. Genç’in, Hitler’in Kavgam adlı eseri için yaptığı kayıp tercümenin kütüphanenin tasnifi sırasında ortaya çıkabileceğini belirten Ayal, “Hoca’nın kütüphanesi klasik anlamda bir Osmanlı tarihçisinin ihtisas kütüphanesi olmaktan öte sosyal ilimler ihtisas kütüphanesiydi” diyor.

Cahit Zarifoğlu: Okunan ve saygı gören şair

Cahit Zarifoğlu Savaş Ritimleri romanını Beyan Yayınları arasında bastırmak istemişti. Vefatından sonra ise Zarifoğlu’nun bütün eserleri Beyan Yayınları tarafından titizlikle okurla buluşmaya devam etti. Zarifoğlu’nun şiirleri 24. Baskısıyla aynı yayınevinden bir kez daha okurun beğenisine sunuldu.

Osmanlı hanedanında çok güçlü şairler var

On kitaptan oluşan Osmanlı Haneden Şairleri külliyatının editörü Prof.Dr. Nihat Öztoprak, Osmanlı sultan ve şehzadeleri arasında şair kimliği öne çıkan isimlerle ilgili yaptıkları çalışmayı anlattı. Öztoprak, Osmanlı Hanedanı arasında dönemin divan şairlerini gölgede bırakacak kadar iyi şiirler yazmış isimler olduğunu söylüyor ve örnek olarak da Kanuni Sultan Süleyman’ı veriyor.

Aşkın meşk hâli: Mehmed Şevki Efendi

Hat sanatı alanında birçok önemli esere imza atan Kubbealtı Yayınları, Mehmed Şevki Efendi’nin Sülüs-Nesih Meşk Murakkaı ve Elif Kasidesi kitabıyla meşk koleksiyonlarına bir yenisini daha ekledi. Prof. Dr. Muhittin Serin’in danışmanlığında yayımlanan kitap, önceki baskılardan farklı olarak ilk defa “Elif Kasidesi”yle birlikte yayıma hazırlandı.

Talebeden hocaya vefânın kitabıdır

Mustafa Atalar tarafından kaleme alınan Hocam’la Yıllarım, Ali Yakup Cenkçiler’in İlim ve Fikir Dünyası adlı kitap alanında önemli bir çalışma. İnkılab Yayınları arasında çıkan kitapta 1988 yılında vefat eden Cenkçiler’in çok yönlü hayatı hatıralar eşliğinde ele alınıyor.

Tüketim ırmağında Akıntıya Karşı

Mustafa Kutlu Akıntıya Karşı adlı deneme kitabıyla okurla buluştu. Dergah Yayınları arasında çıkan kitapta kapitalizme itirazını dile getiren Kutlu, bu ‘küresel zulme’ direnmek için ‘toprağa dönüş’ü ve ‘kanaat’i teklif ediyor.

Özdemir Nutku’nun hatıraları

Özdemir Nutku’nun hatıraları Suda Ayak İzleri adıyla yayımlandı. 1950’lerden bugüne Türkiye’de Shakespeare çevirileri, akademik tiyatro, edebiyat toplulukları ve tiyatro faaliyetlerinin merkezinde bir entelektüelin kültür hayatımıza bir armağanı bu satırlar.

Göz’e gelen çağa, sözün hakikatini haykırmak

Her şeyin göze indirgendiği ve gözümüzle sınandığımız bir çağda sözü yüceltmek ve özümüzü diriltmek adına Söz ve Sessizlik kitabı önemli bir vazife ifa ediyor.

Mürekkep damlasının defterimde bıraktığı izler

Osmanlı kültür tarihine araştırmaları ve keşifleriyle damga vuran Prof. Dr. İsmail E. Erünsal ile yine kültür tarihi alanında yazı ve röportajlarıyla tanınan gazeteci-yazar Halil Solak’ın yaptığı nehir söyleşi kitabı “Yirmi İki Mürekkep Damlası” Timaş Yayınları’ndan çıktı.

Adaletin Gölgesi: Yavuz Sultan

M. Mücahit Küçükyılmaz’ın kaleme aldığı Yavuz: Adaletin Kılıcı romanı tarihe meraklı okurların şimdiden listesine girmeyi başardı bile. Yavuz: Adaletin Kılıcı adlı romanında yazar, geçmişten getirdiği sahneleri bugüne taşıyor bunu yaparken de popüler olmak uğruna tarihi eğip bükme kolaycılığına kaçmıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+