Dışişleri Bakanlığı'ndan vize hamlesi: Büyükelçiler bakanlığa çağrıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada Türk vatandaşlarına yabancı ülkeler tarafından uygulanan vize verme sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu "Vize sorununa ilişkin ülkelerin büyükelçileri bakanlığa çağrılarak uyarıldı" ifadesini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada "Vize sorununa ilişkin ülkelerin büyükelçileri bakanlığa çağrılarak uyarıldı" ifadesini kullandı.

BAZI ÜLKELER HIZLANMAYA BAŞLADI

Bakan Çavuşoğlu "Vize konusu gerçekten bir sorun, vize hepimizin bir sorunu. Tüm büyükelçiler Bakanlığımıza çağırıldı, gerekli uyarılar yapıldı. ABD dahil bazı ülkeler hızlandırmaya başladı." ifadelerini kullandı

AKPM'DE KABUL EDİLMİŞTİ

AKPM Türk Heyeti üyesi AK Partili Ziya Altunyaldız, AB üyesi ülkelerin bir süredir vize konusunda Türk vatandaşlarını mağdur etmeleri üzerine konuyu AKPM gündemine taşımıştı. Altunyaldız'ın hazırladığı rapor Genel Kurul'da kabul edildi.

AB PARLAMENTOSUNA GÖNDERİLDİ

Kabul edilen rapor, gereğinin yapılması için AB Parlamentosu'na gönderildi. İlgili ülkelerden vize işlemlerindeki mağduriyetlerin giderilmesi istendi.

TAKİP RAPORU

Bu tür raporların takibi için "Takip Raporu" mekanizması bulunuyor. Türkiye'nin talebi üzerine "Takip Raporu" mekanizması devreye sokuldu. 6 ay sonra AB üyesi ülkelerin vize konusunda tavırları tek tek kontrol edilip sonuçlar rapora dönüştürülecek.

6 aylık ve bir yıllık sürelerle, önerilerin hayata geçirilip geçirilmediğini takip için komisyon da kuruluyor. Bu komisyon sorunun devam ettiği ülkelerin temsilcileri ile görüşüp sorunun çözümünü talep edebiliyor.

AKPM Türk delegasyonunun ayrıca, sorun yaşanan ülkelere ikili görüşmeler yaparak sorunun çözümü konusunda inisiyatif almasına da karar verildiği öğrenildi.

DÜNYA
Bakan Çavuşoğlu BM Genel Sekteri Guterres ile görüştü: Sonuçtan çok memnunuz

DÜNYA
Tahıl diplomasisi sürüyor: Bakan Çavuşoğlu Lavrov'la görüştü

GÜNDEM
Türkiye'ye teşekkür üstüne teşekkür: BM, ABD ve Ukrayna tahıl krizinin çözümü üzerine açıklama yaptı